Kuchenne królestwo
Sposób ich wykorzystania w mieszkaniu należy uzależnić przede wszystkim od przeznaczenia danego miejsca. W kuchni całkiem dobrze sprawdzają się materiałowe pokrowce na krzesła, obrusy, ale także rolety okienne. Warto zadbać o dopasowanie wszystkich rodzajów dzianin do siebie. – Duże pole do popisu dają tutaj rolety – podpowiada Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet – Sprytnie dobrany materiał może zupełnie odmienić okno. W zależności od wizji projektanta, może stać się ono głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia lub zupełnie nie rzucać się w oczy.
Kuchnia to miejsce, w którym wyjątkowo dobrze prezentują się wzory florystyczne czy delikatne hafty.
Miejsce relaksu
Sypialnia lubi przede wszystkim poduchy i narzuty. Dzięki tekstyliom zyskuje przytulny charakter, ciepło. Staje się oazą spokoju. Nie bez powodu - tutaj do wystroju potrzebne są materiały miękkie, ciepłe, przyjemne w dotyku – ciężkie aksamity czy delikatne atłasy. Barwy królujące w sypialniach to - zarówno pastele, jak i głębokie, ciemne kolory. Ich dobór zazwyczaj zależy od funkcji, jaką pełni alkowa – czy jest tylko miejscem spoczynku i relaksu, czy mieszkańcy spędzają tam więcej czasu w ciągu dnia. W sypialni ważną rolę odgrywają rolety, żaluzje lub zasłony – mają bowiem odcinać od światła porannego czy wzroku osób z zewnątrz. „Przytulne” rolety mogą być wykonane np. z zamszu.
Z różnych materiałów stworzyć można także mniejsze elementy dekoracyjne, np. woreczki czy pudełka na drobiazgi, abażury, nawet obrazy. Planując zakup czy wykonanie takowych, należy przede wszystkim dobrać rodzaj i kolorystykę tkanin do charakteru całego wnętrza. Jest to szczególnie istotne przy wyborze tych wzorzystych – nietrudno tu o przesadę. Łącząc desenie trzeba pamiętać, że muszą one ze sobą współgrać zarówno pod kątem wielkości, jak i barwy. Duże wzory sprawdzą się w przestronnych wnętrzach, małe pomieszczenia natomiast – wolą motywy drobne, subtelniejsze.
Od ogółu do szczegółu
Wybierając tkaninę należy zwrócić uwagę na jej rodzaj, grubość, fakturę, kolor czy wzór. Te ostatnie najczęściej dopasowywane są do kolorystyki wnętrza, która w naturalny sposób uzależniona jest od temperamentu, osobowości i upodobań mieszkańców. Projektanci często mówią także o stylu urządzania mieszkania zgodnie z osobowością właściciela. W tym wypadku wyróżnia się zazwyczaj 4 główne typy osobowości – związane z porami roku. Usposobienia zimowe lubią skórzane obicia i gładkie powierzchnie, wiosenne - kolory, delikatne materiały, kwiatowe wzory. Temperamenty letnie stawiają na przepych, czyli atłasy, satyny i koronki, a jesienne – cenią naturę i ciemne, ciepłe barwy.
więcej informacji: www.francgardiner.pl