Systemy efektownych balustrad stają się trwałym elementem architektonicznym, który podnosi komfort mieszkańców i zwiększa wartość rezydencji mieszkalnej czy budynku użyteczności publicznej.

 

Rodzaje szkła w balustradach całoszklanych


Jakie szkło wybrać do balustrad szklanych?
Balustrady całoszklane dają nieograniczoną swobodę w projektowaniu. Wysoka przejrzystość oraz szeroka gama możliwości łączenia akcesoriów systemowych pozwalają na wkomponowanie ich w każdym wnętrzu.

 

Użyta do laminowania szkła folia PVB może nieść nadruk o jakości cyfrowej, jednobarwny kolor lub jeden z szerokiego wyboru wzorów standardowych.

Dostępne są również folie z naklejonymi diodami  LED – można zamówić nawet samą folię z diodami LED i ozdobnym nadrukiem, a laminowanie wykonać u lokalnego dostawcy szkła laminowanego. Szkło bowiem lekko wygląda, ale ma swój ciężar - np. 1 mb balustrady wys. 1,1 m ze szkła laminowanego VSG (2x8 mm) waży: 1x1,1x25x16=44 kg, a to nie jest bez znaczenia przy transporcie.

 

16-fot1

Balustrady całoszklane poddawane testom odporności na uderzenie ciałem miękkim – symulacja uderzenia balustrady spowodowanej upadkiem przypadkowej osoby.

 

16-fot2

Balustrady całoszklane – test na obciążenie liniowe poziome.


Tabela 1. Obszar wewnętrzny (w budynku)

16-tab1


Tabela 2. Obszar zewnętrzny (na wolnym powietrzu)

16-tab2

 Folia PVB 1,52 mm
Obciąźenie liniowe 0,5 kN/m budynki mieszkalne
Obciąźenie liniowe 1,0 kN/m budynki użyteczności publicznej

źródło: GLASSLINE


Systemy balustrad całoszklanych posiadają zwykle świadectwo kontroli typu dla oszkleń chroniących przed wypadnięciem, kategorii B (wg niemieckich Zaleceń technicznych TRAV, które często są też wykorzystywane przez polskich producentów i wykonawców jako źródło wiedzy technicznej). W miejscach, gdzie wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa, stosowane jest bezpieczne szkło laminowane (VSG) złożone z dwóch tafli szkła hartowanego.


Wszystkie wymogi bezpieczeństwa są zagwarantowane dzięki certyfikacji i badaniom. Już przy grubości szkła 12 mm (2x6 mm ESG, folia PVB 1,52 mm) spełnione jest przeniesienie obciążeń liniowych 0,5 kN/m czyli wypełnione są wymagania dotyczące obciążeń balustrad w budynkach mieszkalnych w niektórych krajach europejskich.

 

W Polsce wymaga się aby balustrady instalowane w budynkach mieszkalnych, przedszkolach, domach wypoczynkowych, sanatoriach, szpitalach oraz w innych budynkach i pomieszczeniach przenosiły obciążenie 1,0 kN/m, jeżeli nie ma specjalnych wymagań.

 

W naszym kraju w budynkach użyteczności publicznej standardem jest szkło hartowane laminowane VSG (2x8 mm ESG). Składa się ono z dwóch sklejonych folią tafli szkła. Ma to znaczenie zarówno konstrukcyjne, jak też wpływa na bezpieczeństwo. Szkło to ma symbol 88.4, co oznacza, że znajdują się w nim dwie tafle 8 mm i 4 warstwy folii PVB (łącznej grubości 1,52 mm).

 

Przy większych obciążeniach stosuje się szkło VSG o większej wytrzymałości (aluminiowe systemy mocujące muszą mieć również większą nośność). Balustrady szklane na Polskich stadionach na EURO 2012 były obliczone na obciążenie liniowe 3,5 kN/m (zgodnie z normą PN EN 1991-1-1:2006/Ap2:2011 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-1: Oddziaływania ogólne. Ciężar objętościowy, ciężar własny, obciążenia użytkowe w budynkach).

 

16-fot3

Folia z nadrukiem, zalaminowana w szkle bezpiecznym warstwowym (może być ze zdjęciem, ze wzorem standardowym, z logo firmy)

 

16-fot4

Jednym z rodzajów szkła jest tzw. szkło ekstra białe, wykonane ze specjalnie dobranych surowców o niskiej zawartości żelaza, dzięki czemu charakteryzuje się niezwykle wysoką transmisją światła, przy zachowaniu własności mechanicznych szkła.
Zaletą szkła ekstra białego jest też to, że w największym stopniu oddaje prawdziwą gamę kolorów, dlatego najlepiej można przezeń podziwiać widoki i krajobrazy widoczne przez szyby (bez zaburzeń powodowanych zanieczyszczeniami szkła spotykanymi w zwykłym, przezroczystym szkle, co najbardziej jest widoczne jako zielonkawe zabarwienie krawędzi tafli szklanej).
Szkło takie jest prawie niewidoczne, dzięki czemu konstrukcje z niego wykonane wydają się „optycznie lekkie” i „nie zajmują” przestrzeni. Aby szkło ekstra białe spełniło swoje zadanie w szkle laminowanym, do jego produkcji powinny być zastosowane folie laminujące również o najwyższej przejrzystości. 
Dodatkowym uzupełnieniem mogą być powłoki antyrefleksyjne, chroniące przed efektem zwierciadlanym, a w utrzymaniu czystości balustrad szklanych mogą być pomocne powłoki samoczyszczące.

 

16-fot5

Szklane balustrady z wbudowanym systemem LED.
Balustrady całoszklane, wyróżniają się tym, że ich elementem konstrukcyjnym jest sama tafla szkła. Taka konstrukcja powoduje, że pozbywamy się zbędnych detali (w tym przypadku słupków) oraz zyskujemy nowe możliwości, takie jak chociażby zainstalowanie podświetlenia LED, wyglądającego pięknie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

 

16-fot6

Oprócz podświetlenia, balustrady szklane mogą być zbudowane ze szkła o różnych kolorach. Taki spersonalizowany wygląd będzie cieszył każdego inwestora i projektanta, a także ludzi odwiedzających miejsce, w którym balustrada się znajduje.

 

16-fot7

 

 

Efekt niezwykłości może być spotęgowany gdy zostanie zastosowane szkło gięte…

 

16-fot8

… lub gdy stopnie szklane będą łączone z balustradą nie w sposób mechaniczny , ale przy wykorzystaniu cienkiej warstwy przezroczystego silikonu konstrukcyjnego.

 

Rodzaj szkła i jego wytrzymałość powinien dobrać projektant, biorąc pod uwagę przepisy i obciążenia działające na balustradę oraz charakterystykę elementów nośnych danego systemu balustrad całoszklanych. 


W mniej obciążonych miejscach stosowane jest szkło VSG z dwóch tafli szkła float lub szkła wzmocnionego termicznie TVG, lub też szkło hartowane monolityczne o odpowiedniej grubości (zob. T. Michałowski, Dobór szkła na balustrady wg przepisów polskich i niemieckich. „Świat Szkła” 5/2012).

 

16-fot9

W celu zapewnienia prywatności na schodach i w miejscach publicznych można zastosować szkło nieprzejrzyste – mleczne lub ornamentowe,…

 

16-fot10

… a oryginalności może dodać szkło z nieprzejrzystymi wzorami…

 

16-fot11

…lub kolorowym nadrukiem

 
Przedstawione w artykule przykłady rozwiązań konstrukcyjnych obrazują rozliczne możliwości, które można wykorzystać w zależności od konkretnych warunków zabudowy. Balustrady całoszklane nie są dziś żadną nowością i powszechnie stosuje się je w budownictwie, jednak sprawdzone i przebadane rozwiązania są nadal w branży mało znane.

 

16-fot12

W skład balustrady mogą wchodzić również zalaminowane elementy fotowoltaiczne,…

 

16-fot13

…a także, w postaci insertów między warstwami folii, mogą się pojawiać różne elementy dekoracyjne od tkanin do folii holograficznych

 

16-fot14

 

 

16-fot15

 

16-fot16

Dziś architekci w niemal każdym projekcie stosują szkło. Dzieje się tak dlatego, że materiał ten dodaje naszemu domowi, czy też miejscu pracy, charakteru lekkości i elegancji.
Dobór szkła, z jakiego wykonane są np. balustrady szklane, musi być trafny, inaczej ryzykujemy bezpieczeństwem osób korzystających z niej.


Kwestia ta ma zaś bardzo istotne znaczenie - wybór bowiem właściwego rozwiązania konstrukcyjnego umożliwia inwestorowi nie tylko dobór systemu zapewniającego odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie balustrady szklanej, o wymaganych własnościach eksploatacyjnych, ale też zagwarantuje prostotę montażu na placu budowy i redukcję związanych z nim kosztów.

 

Tadeusz Michałowski 

 

patrz też:  

Raport na temat balustrad ze szkła Część 3, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2012

- Raport na temat balustrad ze szkła Część 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 9/2012

Raport na temat balustrad ze szkła Część 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 7-8/2012

Dobór szkła na balustrady wg przepisów polskich i niemieckich, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 7-8/2012

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2012

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.