Balustrady całoszklane to duże płaszczyzny ze szkła, które pełni w nich również rolę konstrukcyjną – przenosi obciążenia. Dzięki temu okucia metalowe i mocowania mogą mieć minimalne gabaryty i być prawie niewidoczne. Takie konstrukcje szklane są stosowane aby maksymalizować postrzeganie przestrzeni, wykorzystywać dopływ naturalnego światła i zachować kontakt z otoczeniem, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo na klatkach schodowych, balkonach, tarasach i basenach.

 

Systemy efektownych balustrad stają się trwałym elementem architektonicznym, który podnosi komfort mieszkańców i zwiększa wartość rezydencji mieszkalnej czy budynku użyteczności publicznej. Kontakt z firmami oferującymi balustrady systemowe najlepiej rozpocząć już w fazie projektowania, aby jak najlepiej wkomponować elementy systemowe balustrad w układ i funkcję budynku i zaspokoić w pełni potrzeby użytkowników.

 

13-fot1

Decydująca jest efektywność. Dostępne od niedawna systemy stanowią rewolucję w balustradach całoszklanych – dają znaczące obniżenie kosztów oraz stopnia trudności montażu co sprawiło, że balustrady całoszklane stały się atrakcyjne i dostępne dla wielu grup inwestorów (GLASSLINE).

 

Najlepsze mocowania do balustrad całoszklanych
Mocowania szkła dzielą się na dwie podstawowe kategorie – punktowe i liniowe. Oba te systemy są bezpieczne i sprawdzone, jednakże specyfika każdego z nich jest odrobinę inna.

 

Punktowe mocowania wykorzystywane są głównie przy mocowaniu balustrady szklanej do czoła stropu (choć są też adaptery służące do mocowania szklanych balustrad na stropie), a profil liniowy jest równie popularny w mocowaniach balustrady na stropie (montaż górny) jak też do czoła stropu (montaż boczny). Ponadto, system liniowy zwykle nie wymaga otworów w szkle, co jest podstawą działania systemu okuć punktowych.

 

W rozwiązaniach klasycznych balustrad całoszklanych systemy mocowań – zarówno liniowe jak też punktowe – „skumulowane są” w dolnej części tafli szkła. Wówczas panel szklany pracuje jak wspornik, z obciążeniem równomiernie rozłożonym (parcie wiatru) oraz obciążeniem liniowym wzdłuż górnej krawędzi (parcie tłumu skumulowane na górnej poręczy).

    

13-fot2a

 

13-fot3a

 

Systemy liniowego mocowania szkła, określane też jako systemy klinowania szkła, można ogólnie podzielić na mokre (z prawej) i suche (fot. CRLAURENCE)

  

W przypadku takich rozwiązań:

- mocowań liniowych – w kształtownikach stalowych lub aluminiowych – otrzymujemy balustrady szklane strukturalne (structural),
- mocowań punktowych – adaptery do mocowania szkła lub proste łączniki do mocowania szkła – otrzymujemy balustrady szklane bezramowe (frameless).

 

Niekiedy do rozwiązań całoszklanych zaliczane są też systemy mocowań z zastosowaniem słupków metalowych – ze szkłem mocowanym punktowo w czterech miejscach przy narożach szkła (semi-frameless) lub ze szkłem mocowanym liniowo wzdłuż dwóch bocznych krawędzi (semi-structural).


Klasyczne balustrady szklane chronią przed upadkiem z wysokości, ze schodów lub ze stropu (balkonu), ale podobną konstrukcję mają również barierki szklane otaczające baseny kąpielowe czy wydzielające przestrzeń na tarasach – chronią one przed wiatrem (wind barrier) i ewentualnie przed wpadnięciem do wody w basenie (pool fencing).

 

13-fot4

 

13-fot5

 

 

(rys. PUREVISTA POSIGLAZE)

 

Systemy liniowego mocowania szkła określane też jako systemy klinowania szkła można ogólnie podzielić na:

- mokre,
- suche.


Konstrukcje klejone „na mokro”
W niektórych krajach popularny jest tzw. mokry system mocowania szklanej balustrady, określany często jako tradycyjny lub jako konstrukcja klejona.


W systemie tym stosowane jest zwykle szkło hartowane grubości 10, 12 lub 15 mm, ale w niektórych zastosowaniach (szczególnie w balustradach szklanych zabezpieczających przed upadkiem z dużej wysokości) wymagane jest zastosowanie szkła laminowanego z tafli hartowanych.

13-fot6

13-fot7

 

13-fot8

Zasada instalacji szkła w systemie klinowania szkła „na sucho” jest prosta :
– zamocuj profil nośny na elementach podkonstrukcji przykręcając go śrubami bądź spawając,
– w profilu nośnym umieść uszczelkę systemową – otaczającą taflę szklaną od dołu i z boków,
– wprowadź od góry szyby, a następnie osadź je na miejscu za pomocą klinów – z EPDM i aluminium,
– wymiary tafli szklanych nie zależą od długości profilu nośnego i mogą (w pewnych granicach) wykraczać poza połączenia profili,
– dla początkujących systemodawca oferuje film pokazujący reguły prawidłowego montażu
(fot.: GLASSLINE)

 

 

 

13-fot9

 

13-fot10

 

13-fot11

 

 

Podstawowym elementem BALARDO jest profil nośny z jego systemem mocowania zaciskowego wykonany ze stali ocynkowanej. Tafle szklane umieszczane są w specjalnie zaprojektowanych uszczelkach systemowych, a następnie zabezpieczane za pomocą klinów – ząbkowanych lub gładkich (z EPDM i aluminium). System może być stosowany przyróżnorodnych konstrukcjach podłóg do wysokości 180 mm, a profil nośny może być przyspawany lub przykręcony do elementu mocującego co zapewnia stabilność balustrady.
System oferuje doskonałe połączenia konstrukcyjne dostosowane do niemalże każdych warunków budowlanych:
– mocowanie do stropu od góry (montaż na posadzce) – z kątownikiem lub teownikiem wsporczym (tzw. konsola)
– mocowanie z boku do czoła stropu (montaż boczny) – niezależne od jego konstrukcji, zlicowane z jego powierzchnią (dostosowane do różnych typów wykładzin posadzkowych
łącznie z tzw. podłogą podniesioną) oraz możliwość mocowania do czoła stropu z odstępem aż do 90 mm (miejsce na rynnę odwadniającą w przypadku montażu na tarasie zewnętrznym).
System przekonuje do siebie dzięki zdolności sprostania każdym potrzebom inwestora i niezliczonym możliwościom zastosowań; w konstrukcjach poziomych lub schodach,
wewnątrz lub na zewnątrz budynków oraz w publicznych i prywatnych projektach budowlanych (fot.: GLASSLINE)

 

 

Szkło jest wstawione pionowo w bruzdę wykonaną w betonie konstrukcyjnym lub w stalowy (ew. aluminiowy) kształtownik, określany jako kanał do szklenia (glazing channel) lub profil nośny balustrady. Kanał taki może być zatopiony w konstrukcji betonowej lub przystosowany do montażu „na wierzchu” konstrukcji (montaż górny) – na posadzce – lub „do czoła” (montaż boczny) płyty stropowej, bocznej płaszczyzny stopni na schodach itp. Konstrukcje, na których stawia się balustrady najczęściej wykonane są z betonu zbrojonego, ale systemy mocowania są też przystosowane do montażu na stropach (podestach ) o konstrukcji stalowej czy drewnianej o odpowiedniej trwałości i wytrzymałości.


Panele szklane usytuowane są w przekładkach stabilizujących z neoprenu, a fugi są zalewane klejem dwuskładnikowym lub specjalną jednoskładnikową zaprawą, nie wykazującą skurczu podczas wiązania (niektórzy producenci oferują zaprawę nieco zwiększająca swoją objętość by dokładnie wypełnić całą przestrzeń między szkłem a ściankami kanału (kształtownika). Fuga z zaprawy może być chroniona od góry lub dekoracyjnie wykończona uszczelką silikonową bądź z EPDM. Kanał musi być tak zaprojektowany, by wytrzymać wszelkie siły zginające i ścinające, którymi obciążona jest balustrada. W niektórych systemach zamiast dolnej przekładki wlewa się w czasie montażu na dno kanału trochę kleju (zaprawy) i wypełnia się przy tym do pewnej określonej wysokości wewnętrzną przestrzeń profilu, a bezpośrednio zaś po tym następuje wciśnięcie panelu szklanego. Obecność kleju lub zaprawy jako wypełniacza eliminuje możliwość kontaktu szkła z metalem. Warstwę kleju (zaprawy) należy nałożyć w taki sposób, by w miarę możliwości zapobiec tworzeniu się pęcherzy powietrza pomiędzy tą warstwą i powierzchnią podłoża. Wypływający nadmiar kleju (zaprawy) należy bezzwłocznie usunąć.


Należy również zadbać o to, by w całej strefie mocowania szkła było ono podparte w sposób stabilny i dokładny – szczególnie w momencie zalewania klejem (zaprawą) – oraz o to, by na placu budowy zapewnić warunki pracy identyczne z warunkami warsztatowymi.


Wymagania stawiane brygadzie montażowej i związane nie tylko z mieszaniem i nakładaniem kleju w warunkach placu budowy, lecz również z czasem trwania i dokładnością wykonania całego procesu, są wysokie. Więc nawet jeśli komponenty do montażu mogą być mniej kosztowne, to ze względu na dużą pracochłonność koszty całościowe montażu mogą być znaczne. 


Warto także pamiętać, że w wypadku konstrukcji klejonej wymiana szyb, względnie jakiekolwiek naprawy czy remonty, są bardzo utrudnione, a często wręcz niemożliwe bez większych nakładów na rozbiórkowe prace budowlane.

 

13-fot12

13-fot13

 

Przez polskie firmy oferowane są najczęściej profile systemowe do samonośnych balustrad, które mogą być stosowane w obiektach gdzie wymagane obciążenie balustrady w linii poziomej wynosi do 1,0 kN (takimi obiektami są np. pomieszczenia biurowe) lub do 1,5 kN (takimi obiektami są np. sklepy i galerie handlowe). W tych przypadkach grubość zastosowanego szkła musi wynosić co najmniej 8.8.4. Powierzchnia profilu nie wymaga malowania oraz obłożenia blachą. Ilość klinów oraz dystansów dobierana jest odpowiednio do długości zastosowanego szkła.
Parametry klinów dobierane są indywidualnie do grubości szkła także z uwzględnieniem ich rozmieszczenia. Jako wykończenie od góry zastosowano uszczelkę zabezpieczającą przed zabrudzeniami oraz napływem wody. System posiada także zaślepki końcowe profili oraz narożniki (fot.: ESKAT).

 


Konstrukcje modułowe – montaż prefabrykowany „na sucho”
System odpowiednich klinów w tzw. suchym mocowaniu liniowym – określanym również jako konstrukcja modułowa, zapewnia bardzo ekonomiczne rozwiązanie z uwagi na:

- modułową ideę systemu i możliwość różnorodnego ustawienia konstrukcji (montaż boczny lub górny i ich różne odmiany), co zwiększa skuteczność procesu instalacji; obecnie na rynku dostępnych jest wiele opatentowanych systemów mocowań składających się ze skatalogowanych, gotowych, prefabrykowanych elementów, dobieranych odpowiednio do wybranego sposobu montażu;


- szybki i łatwy montaż w oparciu o prefabrykowane i pasujące do siebie elementy; proces montażu może być w pełni zautomatyzowany i przebiega w optymalnych warunkach, więc pozwala na uzyskanie wyrobów odznaczających się bardzo wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem użytkowania (np . system Easy Glass firmy Q-RAILING wymaga tylko 2-3 godz. na zainstalowanie 1 m balustrady);

 

 

13-fot15

 

13-fot16

 

13-fot15

 

13-fot14

System PanelGrip firmy WAGNER zawiera unikalny mechanizm blokujący, wykorzystujący wysokiej wytrzymałości aluminium i przekładkę izolującą z PVC, w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym profilem mocującym (tzw. but) z odlewu z aluminium. Do montowania balustrady całoszklanej z hartowanego lub laminowanego szkła o odpowiedniej wielkości, PanelGrip umożliwia instalatorowi wykonywać strukturalne balustrady ze szkła ze znamiennym zmniejszeniem kosztów pracy i transportu w stosunku do standardowych mokrych systemów montażu.
But PanelGrip jest prawie 30% lżejszy od standardowego, ale spełnia wszelkie wymagania obciążenia przewidziane dla strukturalnych balustrad ze szkła – zapewnione jest bardziej równomierne rozłożenie nacisków od obciążeń
(fot.: WAGNER).


- elastyczne możliwości wyrównywania pozycji tafli szklanych w pionie i poziomie; wykorzystywane w tej metodzie gotowe elementy budowlane (tafle szklane, uszczelki, kliny itp.) umieszcza się w profilu bądź konstrukcji mocującej, a następnie dokładnie ustawia i reguluje ich położenie, by ich montaż i wcześniejsze skręcenie profilu bazowego do konstrukcji lub ewentualnie dodatkowych konsoli wsporczych nie wywoływało żadnych naprężeń montażowych (w niektórych systemach dopuszczalne jest też spawanie profili bazowych do konstrukcji).


Oferenci różnych konstrukcji mocujących uwzględniają częstokroć różne możliwe przypadki ich zabudowy i dysponują obszerną bazą danych, które mogą udostępnić osobom zainteresowanym wykorzystaniem takich elementów w praktyce. Pozwala to na uniknięcie prób „wyważania otwartych drzwi” i poszukiwania za każdym razem od nowa określonych rozwiązań, które już istnieją.

Korzystanie ze wspomnianych danych pozwala również na redukcję do niezbędnego minimum czasu wykonania prac montażowych. Dla oferowanych na rynku i sprawdzonych w praktyce układów znany jest cały szereg parametrów statycznych i wyników badań. 


Owe empiryczne dane opracowane dla setek przebadanych przeszkleń stanowią dobrą „podbudowę” niezawodności i bezpieczeństwa konstrukcji oraz zastosowanych w niej elementów.

 

13-fot18

Balustrady szklane można stosować na schodach, balkonach, podestach czy antresolach półpiętra lub na przystanku. Zaciski do szkła (adaptery) i łączniki mocowań punktowych są delikatniejsze i mniej „rzucają się w oczy”, więc są częściej stosowane w schodach wspornikowych i podestach niż podpory słupkowe, a coraz bardziej powszechna dostępność dobrej jakości szkła giętego umożliwia wykorzystanie balustrad szklanych w schodach spiralnych. (rys. EUROGLASS)


- w systemach modułowych konstrukcje składające się z wielu elementów szklanych, metalowych i z tworzyw sztucznych lub gumy tworzą spójne, gotowe do montażu podzespoły, które można dostarczać na plac budowy szybko i bez trudności nawet w niewielkich ilościach. Producent systemu od inwestora (zamawiającego) oczekuje jedynie opracowania przedmiaru robót, względnie odpowiedniego szkicu. 

 

13-fot19

13-fot20

Kształtownik aluminiowy wtopiony w posadzkę należy do mocowań najczystszych w formie architektonicznej i w efekcie nadaje najbardziej stylowy wygląd balustradzie. Kształtownik jest wkładany na budowie bezpośrednio do płyty betonowej – wierzch kanału pokrywa się z wierzchem podkładu betonowego. Po ułożeniu na nim płytek ceramicznych dochodzących do płaszczyzny balustrady szklanej (ze szczeliną wypełnioną uszczelką silikonową), które zakrywają wszystkie elementy konstrukcyjne, wygląda jakby szkło wychodziło bezpośrednio z posadzki. Gdy taras jest włożony płytkami ceramicznymi, należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich spadków w wykładzinie ceramicznej dla odprowadzenia wody opadowej.

 


Montaż oparty o wytworzone i przetestowane elementy może być również wykonywany przez szklarzy i innych rzemieślników zajmujących się obróbką i przetwórstwem szkła – pod warunkiem, że będą oni przestrzegać wskazówek i zaleceń wydanych przez wytwórcę bądź licencjodawcę. Dzięki takiemu rozwiązaniu prace związane z montażem i zabudową konstrukcji całoszklanych przestały już być pracami, które – jak to dotąd powszechnie praktykowano – mogły być wykonywane wyłącznie przez firmy specjalizujące się w montażu konstrukcji stalowych.

 

13-fot21

 

13-fot22

 

13-fot23

 

Aby stworzyć nowoczesny architektonicznie wygląd budynku, wykorzystanie szkła w balustradach staje się niezbędne. Przy użyciu systemu mocowań punktowych lub systemu wspornikowego z konsolami, które umożliwiają odpowiednie wykorzystanie właściwości szkła, łatwo jest stworzyć balustrady transparentne, pokazujące przejrzystą komunikację i odświeżony wygląd budynku. Specjalistyczne firmy mogą zaprojektować, wyprodukować i zainstalować najbardziej skomplikowane balustrady szklane o wymyślnych kształtach i mocowaniach. Konsole, zwane też adapterami do szkła lub podwójnymi łącznikami do mocowania punktowego, pozwalają zarówno na górny jak i boczny montaż do konstrukcji stropu, stopni schodowych itp. System mocowania w bruzdach wykonanych w betonie konstrukcyjnym za pomocą zaprawy, mocno i trwale utwierdzającej szkło bezpośrednio w płycie stropowej, daje elegancki wygląd oraz obniża koszty.

 

– brak otworów w tafli szklanej (i dodatkowej obróbki szkła) to krótszy czas produkcji paneli szklanych i ułatwione projektowanie; możliwość wymiany szyb „od góry”, bez konieczności demontażu całej konstrukcji – skraca też czas napraw lub wymiany paneli szklanych w razie ewentualnego uszkodzenia lub zbicia szyby.

 

 

 

13-fot25

 

Oferowany jest szeroki wachlarz możliwości wykonania balustrad szklanych, odpowiedni do osobistego stylu i upodobań każdego inwestora. Różnorodne wzornictwo (powłoki galwaniczne i proszkowe w różnych kolorach, kilka stopni połysku, proste lub wymyślne kształty) elementów mocujących i poręczy umożliwia łatwe połączenie stylistyczne z istniejącą strukturą, czy obróbkami blacharskimi i rynnami, o ile inwestor zdecyduje się na montaż balustrady szklanej dopiero na etapie użytkowanego budynku.


- szerokie możliwości łączenia z innymi systemami tej samej firmy i dodatkowymi elementami wykańczającymi dopasowanymi do konkretnych warunków zabudowy.

 

Tadeusz Michałowski

 

 

patrz też:  

Raport na temat balustrad ze szkła Część 3, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 11/2012

- Raport na temat balustrad ze szkła Część 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 9/2012

Raport na temat balustrad ze szkła Część 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 7-8/2012

Dobór szkła na balustrady wg przepisów polskich i niemieckich, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 7-8/2012

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 7-8/2012

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.