Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Drzwi automatyczne DORMA wg normy PN-EN 16005
Data dodania: 11.08.13

Bezpieczeństwo użytkowania wszystkich drzwi automatycznych przesuwnych, rozwieranych i obrotowych powinno być najważniejszą cechą dla każdego producenta napędów do drzwi automatycznych.

 

Drzwi nowoczesne, z wykorzystaniem najlepszych materiałów, oferujące wiele nowych dodatkowych funkcji muszą być przy tym bezpieczne i przyjazne dla użytkowników. Dlatego, dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania drzwi automatycznych, została wprowadzona nowa norma PN-EN 16005.

 

 

2013-06-16-1

 

Norma PN-EN 16005 aktualnie nie jest obowiązkowa, a stosowanie jej jest dobrowolne. Norma PN-EN 16005 stanie się obowiązkowa, gdy zostanie wydana norma przedmiotowa, nad którą obecnie trwają prace przygotowawcze oraz zostanie przywołana w osobnym akcie prawnym wydanym przez władze ustawodawcze naszego kraju. Aktem prawnym będzie rozporządzenie lub ustawa. W obecnym kształcie nie znajduje się w żadnym akcie prawnym.

 

Norma PN-EN 16005 nie jest normą przedmiotową, pozwalającą na dokonywanie oceny zgodności drzwi z napędem i na tej podstawie wprowadzanie ich do obrotu. Dotychczas drzwi z napędami i napędy nie zostały objęte normami przedmiotowymi. W związku z tym są dla nich udzielane Aprobaty Techniczne, które stanowią dokument odniesienia do dokonywania oceny zgodności i wprowadzania ich do obrotu na rynku krajowym ze znakiem budowlanym B. Na podstawie Aprobaty Technicznej, Instytut Techniki Budowlanej wydaje Certyfikat Zgodności ITB, dopuszczający napędy drzwi automatycznych do stosowania na drogach ewakuacyjnych. Firma DORMA posiada wszystkie niezbędne dokumenty wystawione przez ITB. Norma PNEN 16005 dotyczy głównie zwiększenia bezpieczeństwa i sposobów eliminacji miejsc niebezpiecznych podczas użytkowania drzwi automatycznych.

 

Bezpieczne odległości i zapobieganie zagrożeniom mechanicznym są zawsze brane pod uwagę podczas projektowania i rozwoju produktów DORMA. Niemniej jednak, w celu zminimalizowania potencjalnych zagrożeń, zalecane jest dodatkowe wykorzystanie czujników bezpieczeństwa w drzwiach automatycznych, wraz z ochroną palców w przypadku, gdy niespełnione są poniższe odległości między skrzydłem a ścianą lub słupem fasadowy. Napędy DORMA wraz ze skrzydłami drzwiowymi wykonanymi z profili DORMA FLEX spełniają wymogi normy PN-EN 16005, tzn. nie trzeba ustawiać ochrony palców (a co z tym idzie, nie zmniejsza się światło przejścia), gdyż zachowane są wymagane odległości pomiędzy skrzydłami a słupem fasady. Na poniższym rysunku pokazana wymagana odległość max. 8 mm.

 

Napędy DORMA, wyposażone dodatkowo w odpowiednie czujniki bezpieczeństwa montowane na końcach napędów, chronią i zabezpieczają miejsca niebezpieczne. Osoba przebywająca na drodze otwierających się skrzydeł, zostanie wcześniej wykryta przez czujnik, co z powoduje ograniczenie prędkości skrzydeł oraz ich zatrzymanie.

 

2013-06-16-2

 

Dodatkowe wyposażenie napędów DORMA do drzwi automatycznych przesuwnych

Prosecure Opti Combi Mono lub Stereo dla dróg ewakuacyjnych

Szybka i prosta instalacja, szerokie pole widzenia (może zostać wykorzystane jako substytut bariery świetlnej), wyświetlacz LCD, precyzyjne pozycjonowanie kurtyny AIR dzięki wyświetlaczowi kąta nachylenia na czytelnej skali, rozpoznawanie kierunku.

Prosecure Opti Scan – Ochrona tylnych krawędzi skrzydeł

Aktywna kurtyna podczerwieni zapewnia optymalną ochronę obszaru na końcach skrzydeł drzwiowych. Chroni osoby przebywające w niebezpiecznych obszarach.

 

Piotr Kęsicki
DORMA

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 06/2013

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik