Pujol 100 PVB+ to jedyny na świecie piec, który dzięki systemowi podwójnej próżni pracuje z folią EVA/PVB nie wymagając kosztownego autoklawu, klimatyzowanej kabiny przygotowawczej, ogromnej ilości prądu (600 kW) ani też drogiego kompresora.

 

 

2016 06 36 1

 

 

Firma PUJOL ma silne tradycje i ponad 100-letnią historię, obejmującą cały proces laminacji i obróbki szkła. Dowodem na to jest ponad 10 tysięcy pieców zainstalowanych na całym świecie. Sztandarowym modelem pieca jest PUJOL 100 zaprojektowany tak, by zwiększyć produktywność poprzez najwyższą wydajność i niezawodność. PUJOL 100 PVB+ to pierwsza technologia do laminacji szkła oparta o podwójny system próżniowy. Brak bieżący kosztów w odniesieniu do stref temperatury i przechowywania to sprawny cykl produkcji, a w efekcie zwiększona produktywność.

 

Podwaliny technologii PUJOL wyznacza zasada, że do wytworzenia laminatu PVB muszą zostać spełnione specjalne warunki: HR<25%, Tª<18ºC.

 

Wychodząc z takiego założenia należy wnioskować, że ograniczeniem dla procesu laminacji nie jest folia PVB, lecz proces technologiczny autoklawu. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku autoklawu cała technologia opiera się na odparowywaniu wody w foli w warunkach wysokiego ciśnienia. Dla takich założeń – HR<25% oraz Tª<18ºC – jest to maksymalny limit rozpuszczalności wody w folii. Zatem woda pozostaje rozpuszczona oraz skompresowana w rdzeniu materiału.

 

W piecu PUJOL 100PVB + system podwójnej próżni wykorzystujący niską temperaturę wrzenia przy wysokim ciśnieniu powoduje, że nie musimy nagrzewać folii do 130ºC, tylko odparowuje ona już w temperaturze 40ºC. W ten sposób eliminuje się wymóg wilgotności (HR) oraz temperatury T, kontroli magazynowania oraz kosztów dodatkowych. Mamy więc do czynienia z niezwykłą innowacją technologiczną, potwierdzoną testami wykonanymi zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w praktyce przez producentów folii PVB.

 

Przeprowadzono w tym zakresie:

- test wrzenia,

- test Pummela,

- est promieniowania UV,

- test uderzeniowy.

 

Potwierdzają one, że piece PUJOL doskonale radzą sobie z laminacją szkła foliami PVB przy jednoczesnej redukcji istotnych kosztów (tj. energia). Ze względu na różnice techniczne i procesowe, przy zastosowaniu technologii PUJOL 100 w miejsce systemów autoklawowych można zredukować zużycie energii aż o 60%. 

 

Zużycie energii w piecach PUJOL PVB+ 100 jest stałe i bardzo niskie: koszt wyprodukowania laminatu to 0,12-0,20 eurocentów za metr kwadratowy (w zależności od grubości). Aby móc tak znacznie obniżyć koszty w systemach z autoklawem – wymagana jest produkcja ma poziomie minimum 15 000 m2/miesiąc. W przeciwnym razie – balansujemy na granicy opłacalności.

 

Niezależnie, czy nastawiamy się na produkcję wielkoseryjną, czy elastyczny segment usług na zamówienie, zużycie energii PUJOL 100 zawsze będzie takie samo.

 

Urządzenia są przeznaczone dla zakładów o produktywności 5000÷15 000 m2 miesięcznie, pozwalając na dopasowanie wielkości produkcji do sytuacji rynkowej, w tym także szybki wzrost wydajności w przypadku nagłego napływu zamówień, które mają być wykonane w krótkim terminie. PUJOL 100 poradzi sobie z realizacją szybkich cyklów laminacji, jak też krótkich serii. Mowa więc o bardzo dużej elastyczności, ale nie tylko w zakresie wielkości produkcji, lecz także możliwości zamian programów produkcyjnych. PUJOL obsługuje kolory: VANECA, EVA, LAM, SENTRYGLASS, pozawala na dekoracje i różne wkłady. Wykorzystując automatyczną linię PUJOL 100 PVB + jesteśmy też w stanie wyprodukować około 1500 m2/dzień – różnego typu laminatów (PVB/EVA).

 

Cykl laminacji EVA został w tym systemie skrócony do 20-30 minut (w zależności od grubości pakietu). 

 

 

2016 06 36 2

 

 

Bezpieczniej dla ludzi i środowiska

 

W piecach PUJOL oszczędzamy nie tylko na kosztach energii, ale także dzięki temu, że nie jest wymagana ustalona wilgotność, temperatura ani też kontrola ciśnienia. Z kolei brak potrzeby stosowania wysokiego ciśnienia, jak to jest w przypadku autoklawów, wyklucza konieczność stosowania drogich i małowydajnych linii rolkowych czy też instalacji kompresora – a to oczywista redukcja kosztów. Technologia PUJOL podnosi także bezpieczeństwo pracy, gdyż umożliwia pozbycie się niebezpiecznego dla ludzi i środowiska autoklawu.

 

 

Uproszczona instalacja

 

Uproszczony jest także cały system instalacji i „pozwoleń na budowę” w porównaniu z autoklawem, ponieważ zamontowanie pieca PUJOL 100 PVB nie wymaga ani wielkiej przestrzeni w hali, specjalnych konstrukcji i stojaków, specjalnych robót budowlanych, a także konieczności budowania drogiej stacji transformatorowej. To wszystko znacznie upraszcza koszty, procedury i logistykę inwestycji.

 

 

Jakość z autokorektą

 

PUJOL oferuje rozwiązania w pełni zautomatyzowane, co pozwala w znacznym stopniu wykluczyć błędy ludzkie. Newralgicznym miejscem, na podstawie których możemy ocenić jakość laminacji są krawędzie. Sterowanie komputerowe, pełny podgląd procesu laminacji w systemach PUJOL – to kolejne zalety tej technologii. Możemy też oddać pole do popisu i „myślenia” czujnikom maszyny, które zminimalizują i automatycznie skorygują domyślne ustawienia hartowanego szkła na krawędziach. Warto też wspomnieć o specjalnych opcjach, np. silikonowych workach, które odpowiadają za nadciśnienie na krawędziach laminowanego szkła.

 

 

2016 06 36 3

 

 

Inwestycja w dwóch etapach

 

Inwestycja zakupu pieca PUJOL 100 PVB+ może być rozdzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie zakupiony może być dwuszufladowy piec wraz z podnośnikiem hydraulicznym w późniejszym czasie uzupełnia się ją o system automatyzacji cyklu przygotowawczego.

 

 

Paweł Szczepanik
MEKANIKA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2016

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.