Drzwi szklane, obok ścian, to jeden z najczęściej spotykanych szklanych elementów, zarówno w biurach, budynkach użyteczności publicznej, jak i obiektach mieszkalnych. Na popularność tego rozwiązania wpływają nie tylko szerokie możliwości zdobienia szkła, ale również bezpieczeństwo samej konstrukcji. Należy mieć jednak na uwadze, że na rynku obowiązują przepisy regulujące ich zastosowanie, w tym m.in. wysokość drzwi, szerokość światła przejścia, jak również rodzaj szkła, jaki powinien zostać użyty.

 

20171201 CDA Polska


Szklane drzwi, poza walorem estetycznym, pozytywnie wpływają na stopień doświetlenia pomieszczeń, co ma szczególne znaczenie w przestrzeniach biurowych, a także pomagają w podziale przestrzeni. Definicję wyrobów otworowych zawiera m.in. norma PE-EN 12519:2007. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami, drzwi stanowią element budowy służący do zamykania otworu w ścianie, umożliwiający dostęp i przejście, który w stanie zamknięcia może przepuszczać światło.

 

Z kolei drzwi całoszklane to takie, których skrzydło wykonane zostało z całości ze szkła, w tym pojedynczego hartowanego lub laminowanego. - Do kwestii drzwi, w tym także szklanych, odnosi się również taka norma jak PN-EN 14351-1+A2:2016-10, a bezpośrednio do wymagań specjalnych dotyczących wykorzystanego w nich szkła PE-EN 1863-2:2008, PE-EN 12150 – 2:2006 oraz PE-EN ISO 12543-2:2000 – komentuje Joanna Kamuda, pełnomocnik zarządu CDA Polska ds. Zakładowej Kontroli produkcji.

 

20171201 CDA Polska - szklane drzwi na zawiasach Erice Line w oscieznicy Palermo 2

 


Przepisy odnoszące się do drzwi szklanych
W przypadku montażu drzwi szklanych kluczowym dokumentem jest także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, będący aktem wykonawczym dla Prawa budowlanego.

 

Według jego zapisów wejścia do budynków (w tym także użyteczności publicznej) oraz ogólnodostępnych pomieszczeń powinny mierzyć co najmniej 0,9 m szerokości i 2 m wysokości, a w przypadku kuchni oraz pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi 0,8 m szerokości i 2 m wysokości. Ponadto zarówno położenie, jak i kształt oraz wymiar drzwi wejściowych powinny zapewniać dogodne warunki ruchu, także osobom niepełnosprawnym.

 

20171201 CDA Polska - szklane drzwi na zawiasach Erice Line w oscieznicy Palermo 3

 


To samo rozporządzenie stanowi też, że drzwi powinny być odpowiednio oznaczone oraz wykonane z materiałów, które w przypadku stłuczenia zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo. Mowa tu zarówno o szkle hartowanym, jak i laminowanym. Pierwszy rodzaj na skutek uszkodzenia rozpadnie się na niewielkie kawałki, dzięki czemu ryzyko zranienia będzie mniejsze.

 

Natomiast szkło laminowane nie rozpada się, zachowuje swój kształt i stosunkowo dobrą przezierność, zaś powstałe na skutek uszkodzenia odłamki pozostają przyczepione do międzywarstwy (np. żywicy organicznej lub folii PVB). - W przypadku drzwi całoszklanych często wykorzystuje się ten drugi rodzaj, tj. szkło warstwowe klejone 44.4 lub 55.4. Na takiej tafli można zastosować nadruk bezpośrednio na folii lub zostawić ją transparentną– dodaje Joanna Kamuda.

 

Odpowiedni dobór okuć
Projektując drzwi szklane, należy zwrócić uwagę również na okucia, w tym zamki oraz zawiasy. Najczęściej wymagają one wykonania otworów, ponieważ to przez nie przechodzą śruby pozwalające na dokręcenie mocowania z odpowiednią siłą. Należy przy tym podkreślić, że szkło hartowane nie może być poddawane obróbce mechanicznej, dlatego frezowania należy wykonać odpowiednio wcześniej.

 

Możemy wybrać zawiasy poziome mocowane do boku tafli jak te z kolekcji Erice Line od CDA Polska, lub pionowe z serii Como, umieszczane na jej górnej oraz dolnej krawędzi.- W obu przypadkach należy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość, warunkującą maksymalny ciężar oraz szerokość skrzydła drzwiowego – podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska. Niezależnie jednak od wymagań projektowych, stosowane zawiasy powinny być zgodne z normą PE-EN 1935 – 2003, określającą wymagania względem zawiasów jednoosiowych stosowanych przy oknach i drzwiach.

 

20171201 CDA Polska - szklane drzwi na zawiasach Erice Line w oscieznicy Palermo 4

 

Jeśli jednak ich niektóre parametry różnią się od tych, które wskazane zostały w normie, konieczne będzie uzyskanie dla tych zawiasów krajowej oceny technicznej. Alternatywnym rozwiązaniem będą zamykacze drzwiowe z regulacją przebiegu zamykania, pozwalające na regulację siły oraz prędkości domyku. Chronią one przez zbyt gwałtownym domknięciem się drzwi. Ich wskazane właściwości użytkowe opisane zostały w normie EN 1154:1996.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.