Szyby ważące powyżej 1000 kg dziś już nikogo nie dziwią. Coraz śmielsze wizje architektów wymuszają na producentach szkła produkcję znacznie większych i cięższych formatów, zarówno szkła float, jak i zespolonego. W efekcie wyzwaniem staje się logistyka i montaż dużych oraz trudno dostępnych przeszkleń.
Jeszcze kilka lat temu szyby o wadze kilkuset kilogramów były produktem wyjątkowym, zarezerwowanym tylko dla zamożnych inwestorów i prestiżowych inwestycji. Dziś coraz śmielsze wizje architektów sprawiają, że szyby zespolone o wadze powyżej 300 kilogramów zamawiane są do co drugiego nowobudowanego domu jednorodzinnego. Okna typu HS, witryny czy zwykłe fasady w biurowcach to już standardowo szyby o wadze przekraczającej 500 kg. Jak usprawniać logistykę w zakładach produkcyjnych? Jak je przewozić? I w końcu: jak takie szyby montować?
Na te pytania istnieje jedna odpowiedź: robotyzacja. Potrzebny lekki, mobilny i wyspecjalizowany sprzęt do transportu oraz montażu szkła.
Zawiesia próżniowe
Podstawowe urządzenie do przenoszenia szyb to zawiesia próżniowe, znane już na polskim rynku. Urządzenia, które cieszą się dużą popularnością z uwagi na niezawodność i swoje możliwości pracy to UPG 350 oraz UPG 600. Zawiesia te sprawdzają się zarówno na liniach produkcyjnych, jak i na budowach na etapie transportu i montażu.
Przy odpowiedniej konfiguracji można nimi podnosić tafle o wadze przekraczającej 1 tonę. Na rynku dostępne są również modele o udźwigu przekraczającym 2 tony. Każde zawiesie próżniowe powinno być dwuobwodowe oraz spełniać normę EN 13155* [fot. 1].
Fot. 1.
Główne zalety przyssawki UPG 350 / UPG 600:
|
Manipulatory do szkła
Te samojezdne roboty o niewielkich rozmiarach stają się niezastąpione przy transporcie i montażu dużych przeszkleń. Mogą przewozić tafle o wadze powyżej 600 kg, są przy tym zwinne i łatwo sterowalne. Maszyny różnią się budową i konfiguracją. Mogą podnosić szkło o wymiarach minimalnych 700x700 mm, a maksymalnych przekraczających 6 m.
Firma dysponująca szerokim asortymentem dostępnych manipulatorów jest w stanie dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb inwestora lub zakładu produkcyjnego. Te najbardziej popularne modele to urządzenia firmy Smartlift, sprzęt o wysokiej wydajności i precyzji [fot. 2].
Fot. 2.
Mini-żurawie
Najpopularniejszym mini-żurawiem stosowanym przy szkleniu jest Model MC-285 CRME japońskiego producenta MAEDA. Dzięki budowie typu „pająk” i kompaktowym rozmiarom żuraw może wjechać do budynku przez standardowe drzwi.
Wiele konfiguracji podpór pozwala na pracę w miejscach niedostępnych dla innych urządzeń. MAEDA potrafi dźwignąć ciężar prawie 3 ton, a więc większy niż jej własny.
Długie ramię daje możliwość szklenia nawet do drugiej kondygnacji. W ofercie firmy Glasslift znajdują się również mini żurawie MC-305 oraz MC-405 o zasięgu ponad 16 metrów. Zasilanie spalinowe oraz elektryczne umożliwia pracę również w zamkniętych pomieszczeniach [fot. 3].
Fot. 3.
(...)
Glasslift Sp. z o.o.
Masz pytania dotyczące artykułu? Napisz na info@glasslift.p l
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2018