Jak kształtuje się rynek wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej w Polsce? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyny i dostawcy? Na te pytania artykuł ten postara się przynieść odpowiedzi.

 

 2019 02 60 1

Przyssawka do szyb typu UPG 600-2

 

Rynek wynajmu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej znacznie wzrósł w Polsce w ostatnich latach.

 

Rosnąca liczba inwestycji, coraz cięższe przeszklenia i malejąca liczba pracowników na rynku sprawiły, że firmy montażowe coraz częściej sięgają po maszyny wspomagające transport i montaż ciężkich szyb na budowie.

 


Maszyny do do montażu szkła wykorzystywane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Wśród najpopularniejszych na rynku rozwiązań należy wymienić przyssawki do szyb.

 

Przyssawki akumulatorowe, które można zastosować do wszelkiego rodzaju żurawi w tym samochodowych, typu hds czy nawet wózka widłowego stają się niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie i w zakładzie produkcyjnym.

 

 

 2019 02 60 2

Manipulator do szyb Glassworker GW 425

 

Przez ostatnie kilka lat na polskim rynku jednymi z najpopularniejszych maszyn stały się przyssawki typu UPG w tym modele 350, 450 i 600 o udźwigu odpowiednio 350, 450 i 600 kg.

 

Korzystają z nich największe firmy montażowe i producenci stolarki okiennej ze względu na niezawodność i serwis jaki świadczy producent, firma UPLIFTER, na terenie całego kraju.

 


Drugą, najczęściej wykorzystywaną grupą maszyn budowlanych służących do montażu przeszkleń w stolarce okiennej i fasadach, są akumulatorowe manipulatory elektryczne służące do transportu i montażu szyb oraz okien na terenie budowy.

 

To nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie posiadające zabudowaną przyssawkę do szyb i własny niezależny napęd.

 

Maszyna umożliwia transport i montaż w warunkach budowlanych pakietów szklanych o wadze nawet do 600 kg przez dwie osoby.

 

 

 2019 02 60 3

Mini żuraw Maeda MC 285-2 CRM-E

 

Aktualnie dochodzi do bardzo energicznego rozwoju tego segmentu maszyn i powstają nowoczesne rozwiązania, dopasowane do potrzeb rynku. Tu warto oprzeć się o doświadczenie płynące z Zachodu, np. z Niemiec. Ten rynek przez kilkanaście lat doświadczeń w pracy z pakietami trzyszybowymi wypracował technikę budowy manipulatorów o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa i wydajności.

 

Takie właśnie maszyny, pod nazwą Glassworker, produkuje firma ERGOmount. Zgodnie z normami i zasadami budowy maszyn, każde takie urządzenie ma 40% projektowego zapasu bezpieczeństwa i precyzję w układzie sterowania, która sprawdza się w trudnych warunkach budowlanych.

 

Trzecią, kluczową grupą maszyn, najchętniej wykorzystywaną przez firmy montujące stolarkę okienną są mini żurawie. To rozwiązanie zostało wypracowane na początku XXI w. przez firmę UPLIFTER która rozpoczęła wynajem i sprzedaż maszyn japońskiej marki Maeda w Europie. Jak pokazała historia, kluczową decyzją przy tworzeniu firmy rentalowej był właśnie wybór odpowiedniego producenta maszyn.

 

Mini żuraw służący do montażu szkła musi być bardzo dokładny. Wymagana jest dokładność w operowaniu maszyną przy pełnym obciążeniu, umożliwiająca montaż szkła z milimetrową precyzją. Okazało się to kluczem do sukcesu.

 

Technologia zastosowana w rozdzielaczu żurawi Maeda i układzie sterowania jest do dnia dzisiejszego nie do pobicia przez innych producentów. Jednocześnie należy wspomnieć, że maszyny marki Maeda wywodzą się z grupy produkcyjnej Komatsu i reprezentują bardzo długą żywotność przy niskiej utracie wartości w czasie.

 


Rozwiązania pionierskie
Wraz z rozwojem techniki budowlanej pojawiają się coraz to nowe potrzeby rynku w zakresie montażu stolarki i elewacji na ograniczonej przestrzeni. Wąskie bramy wjazdowe, ograniczenia tonażowe i brak miejsca w centrach miast zaowocowały nowymi rozwiązaniami dla montażystów wykonujących prace na wysokości powyżej 16 m.

 

Żaden z aktualnie oferowanych mini żurawi na rynku nie spełnia warunku wysięgu w zakresie 16-36 m i wadze całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Ten segment rynku stara się zapełnić niemiecka firma Boecker, z żurawiami o konstrukcji hybrydowej i aluminiowym maszcie zabudowanym na przyczepie.

 

Te lekkie i precyzyjne maszyny, wyposażone w sterowanie bezprzewodowe i hak szperający, umożliwiają wykonywanie montaży w obszarach niedostępnych do tej pory dla innych maszyn.

 


Obsługa maszyn
Przy wynajmie maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej i fasad należy każdorazowo zdecydować o formie dostawy i obsłudze sprzętu.

 

W przypadku przyssawek do szyb istnieje możliwość odbioru maszyny typu UPG o udźwigu do 600 kg samochodem osobowym, jednakże na większe maszyny należy przewidzieć samochód typu bus lub odpowiednią przyczepę.

 

Dla wynajmujących mniej doświadczonych w obsłudze oferowana jest również często dostawa do miejsca pracy, gdzie wraz z rozładunkiem oferowane jest szkolenie z obsługi przyssawki.

 

Coraz więcej firm wyposaża się we własne przyssawki akumulatorowe typu UPG, aby niezależnie i sprawnie móc prowadzić zadania montażowe na budowie.

 

Decyzja o zakupie jest już uzasadniona z finansowego punktu widzenia, gdy wynajem realizowany jest raz na kwartał i uzyskuje się szybki czas zwrotu z inwestycji.

 

Wynajem manipulatorów akumulatorowych rządzi się podobnymi prawami co same przyssawki do szyb, jednak wielkość i waga maszyn ogranicza możliwości transportowe do przyczep, samochodów typu bus i innych form spedycji.

 

 

 2019 02 60 4

Żuraw na przyczepie typu Boecker AHK 36/2400 i przystawka typu UPG 350

 

 

Sama obsługa nowoczesnych maszyn w swojej prostocie nie odbiega znacząco od przyssawki do szyb, jednakże należy pamiętać, że każdy manipulator akumulatorowy typu Glassworker posiada funkcje jazdy z obciążeniem.

 

O ile dla mniejszych gabarytów – szyby 200-400 kg – jest to proces relatywnie prosty, to jazda i manipulowanie szybą powyżej 400 kg w trudnych warunkach budowlanych wymaga od operatora doświadczenia. Firmy wynajmujące manipulatory oferują bardzo często swoją pomoc i wspomagają przy obsłudze maszyn na wymagających inwestycjach.

 

2019 02 60 6

 

Mini żurawie to rynek, który w Polsce jest w fazie bardzo szybkiego wzrostu. Coraz więcej firm wyposaża się w tego typu maszyny i powstają firmy świadczące usługi z wykorzystaniem mini żurawi.

 

Aktualnie najczęściej kupowaną i wynajmowaną maszyną jest mini żuraw japońskiej firmy Maeda, która od wielu lat okazuje się być liderem na rynku wynajmu mini żurawi w Europie.

 

Na dziś operator mini żurawi w Polsce musi posiadać odpowiednie uprawnienia do obsługi, a same maszyny muszą przechodzić okresowe badania techniczne. Przepisy wychodzą jednak na przeciw użytkownikom i upraszczana jest procedura uzyskiwania uprawnień.

 

Rozwiązanie to zapewni lepszy i swobodniejszy dostęp do tego typu maszyn dla szerszego grona operatorów.

 

 

 2019 02 60 5

Wynajem maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej i fasad jest opłacalny.

 

Na polskim rynku wynajmu mini żurawi pojawiły się już firmy oferujące mini żurawie na wynajem bez operatora. W takiej formule pracuje firma UPLIFTER, która od wielu lat i z powodzeniem obsługuje największe inwestycje w kraju.

 

Wynajem maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej i fasad jest opłacalny.

 

Należy jednak pamiętać, by korzystać z maszyn z aktualnymi badaniami technicznymi, z certyfikatami CE i wyposażonych w czujniki przeciążeniowe. Przy wynajmie lub zakupie maszyn potrzebnych do realizacji inwestycji można także korzystać z doświadczenia pracowników zatrudnionych w punktach wynajmu, które można znaleźć w całej Polsce.

 


Lech Iwaniuk
Uplifter

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2019

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.