Kompleks budynków Pixel należy do najbardziej ekologicznych obiektów w Poznaniu. Wtopione miedzy drzewa biurowce z zielonymi dachami reprezentują coraz silniejszy nurt zrównoważonego budownictwa. Projektantom postawiono konkretne zadanie, aby obiekt w pełni wykorzystywał naturalną energie, stąd wyjątkowy kształt fasady, który pozwala dotrzeć promieniom światła nawet do najgłębiej położonych w budynku pomieszczeń. Do realizacji śmiałego projektu wykorzystano wiele indywidualnych rozwiązań w tym innowacyjną technologię fasadową od firmy Hydro Building Systems Poland, do której należą marki WICONA I SAPA. 

 

Mimo że bryła każdego z budynków kompleksu Pixel wydaje się bardzo zróżnicowana, projektantom udało się uzyskać spójność estetyczną. Z jednaj strony gładkie fasady, z drugiej odważnie zróżnicowana tektonika, przypominająca monumentalne piksele. Projekt wymagał znalezienia na tyle elastycznego rozwiązania konstrukcyjnego, by pogodzić tak daleko idące skrajności. Z tematem zmierzyli się eksperci Hydro Building Systems Poland. Firma dostarczyła funkcjonalne i minimalistyczne okna fasadowe, które zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie pod kątem wymagań tego obiektu.

 

 

Wymagania obiektu, a możliwości materiału

 

Projekty takie jak Pixel wymagają zastosowania materiałów high-tech. Mocnych, wytrzymałych, nierdzewnych – stworzonych na wieczność. Absolutnie niezawodnych pod względem konstrukcyjnym. Nowoczesna technologia fasadowa Hydro Building System Poland sprawdziła się zarówno pod kątem konstrukcji idealnie gładkiej ściany fasadowej od strony frontowej kompleksu, jak i w skomplikowanej, rozczłonkowanej szachownicowo fasadzie tworzącej tarasy. Frontowe, strukturalne ściany osłonowe, mimo że zostały wyposażone w wąskie, uchylane do wewnątrz okna, sprawiają wrażenie idealnie gładkiej powierzchni. Ponadto okna te stanowią dodatkową, naturalną wentylację, co zwiększa komfort dla użytkowników korzystających z wnętrz. Wyzwaniem konstrukcyjnym była niewątpliwie fasada od strony dziedzińca. Jej budowa przypominająca ogromne bloki wysunięte względem siebie wymagała zastosowania fasady podwójnej. Wewnętrzna, aluminiowo-szklana ściana zamyka taras od wewnątrz, a zewnętrzna ściana z pojedynczymi szybami strukturalnymi zamyka taras od zewnętrznej strony. Zaskakuje bogactwo materiałów – od aluminium, przez szkło, po drewniane okładziny – co ostatecznie dało niesamowity efekt wizualny.

 

 

2018 10 18 1

 

 

2018 10 18 2

 

 

2018 10 18 3

 

 

Współpraca od konceptu po realizacje

 

Właściwy dobór optymalnych rozwiązań technicznych wydaje się oczywisty. Warunkiem koniecznym udanej realizacji inwestycji jest jednak ścisła współpraca pomiędzy inwestorem, biurem architektonicznym oraz dostawcą systemu aluminiowego. Synergia na tej płaszczyźnie umożliwiła w przypadku kompleksu Pixel terminowe wykonanie prac w zakładanym budżecie oraz ograniczyła do minimum ryzyka techniczne związane z użytkowaniem elewacji podczas wieloletniej eksploatacji.

 

Hydro Building Systems Poland udostępnia również narzędzia w postaci nowoczesnej platformy informacji technicznej, z pełną bazą danych rysunków i dokumentacji technicznej, dotyczącej oferowanych produktów systemowych. Firmowy program do wizualizacji oferuje nowe możliwości w zakresie tworzenia projektów elewacji 2D i 3D. Oprogramowanie może być również wykorzystywane jako konfigurator BIM.

 

 

W jednym punkcie z trendami

 

Aspekt wizualny kompleksu Pixel odgrywał w projekcie bardzo istotna rolę. Musiał on jednak wpisywać się w filozofię tworzenia nie tylko pięknych ale i przyjaznych miejsc, bliskich naturze i dostosowanych do otoczenia. System okien fasadowych Hydro Building pozwalają na podział poszczególnych komponentów i dostosowanie ich do dowolnego planu budynku. Jest to rozwiązanie, które można na nieskończenie wiele sposobów modyfikować i adaptować do potrzeb inwestora, tworząc przejrzyste i otwarte przestrzenie pełne naturalnego światła. Jednocześnie jest to przykład najwyższych standardów ekologii, wydajności energetycznej, akustycznej czy bezpieczeństwa.

 

 

 

Wiecej informacji: www.wiconafinder.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.