W ciągu ostatnich lat branża okienna w Polsce uległa wielu przeobrażeniom. Już nie tylko inspirujemy się tym, co słychać za zachodnią granicą, ale również sami wyznaczamy trendy.

 

Jako wykonawcy i klienci docelowi jesteśmy coraz bardziej świadomi zarówno aspektów technicznych, designerskich, jak i wpływu naszych wyborów na środowisko.

 

2019 03 20 1

 

 

Nic więc dziwnego, że to właśnie ekologia i energooszczędność wybijają się jako pierwszy i dominujący trend w stolarce okiennej 2019 roku. O jakich obszarach będziemy mówić w tym roku równie chętnie?

 

 

Eko rozwiązania na każdą kieszeń
Większa świadomość na temat ekologii, ale również stale rosnące ceny za ogrzewanie sprawią, że klienci spoglądają długofalowo na inwestycję w okna energooszczędne.

 

 

To właśnie one w dużej mierze zmniejszą zapotrzebowanie na energię, w konsenwkencji wpływając na niższe rachunki za ogrzewanie i obniżoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

 

 

A jeśli do tego dodać, że na okna energooszczędne można zdobyć dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”, stolarka o wysokich parametrach izolacyjnych będzie z całą pewnością zyskiwała na popularności.

 

2019 03 20 2

 

 

Równie ważnym aspektem są okna wyprodukowane z materiałów przetworzonych, takie jak np. profile Elegante marki Deceuninck, która do produkcji, oprócz materiału pierwotnego (nowy surowiec) wykorzystuje także nowoczesny, wysokiej jakości materiał PVC uzyskiwany z recyklingu – EcoPowerCore (EPC).

 

Profil wyprodukowany z EPC posiada doskonałe właściwości mechaniczne, a jego skład chemiczny jest ściśle monitorowany i nadzorowany, przez co EPC uchodzi za bardzo wytrzymały i równie trwały, jak materiał pierwotny.

 

 

— Powtórne wykorzystanie i przetwarzanie materiałów to przejaw troski o środowisko naturalne. Skoro robi to już tak wiele gałęzi gospodarki, nic dziwnego, że również branża okienna zaczęła ponownie wykorzystywać PVC, proponując rozwiązania wpływające na przyszłość naszej planety — mówi Krzysztof Kalita, Product Menager w firmie Deceuninck Sp. z o.o.

 

2019 03 20 3

 

 

Warto dodać, że firma Deceuninck od 2012 r. posiada własny zakład recyklingowy, który, wraz z uruchomioną ostatnio nową jednostką, posiada łączną wydajność 100 000 ton/rok i jest największym takim zakładem w UE.

 


Wielkoformatowe przeszklenia i ich wpływ na parametry techniczne
Stosowanie okien o dużych gabarytach kiedyś utożsamiane było z nienajlepszymi parametrami termicznymi. Zarówno właściciele budynków, jak i architekci obawiali się o utratę ciepła i nadmierne wychładzanie.

 

Jak pokazuje praktyka ostatnich lat, parametry termiczne obecnie stosowanych materiałów, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii profili okiennych i szyb, pozwalają wykonać wielkoformatowe okna, które cechują się bardzo dobrymi parametrami termicznymi.

 

2019 03 20 4

 

 

 — Nowy system profili okiennych Elegante firmy Deceuninck posiada doskonałą wartość współczynnika przenikania ciepła Uf = 0,93 W/m2K.

 

Dzięki głębokości zabudowy ramy wynoszącej 76 mm, głębokości zabudowy skrzydeł, wynoszącej 80 mm (w wersji niezlicowanej) i 92 mm (w wersji zlicowanej) oraz sześciu komorom, system spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów — podkreśla Krzysztof Kalita.

 

Takie rozwiązania sprawiają, że możemy bez obaw otwierać swoje wnętrza na ogród i wpuszczać do nich więcej światła.

 

 

Minimalizm i nowoczesność we wzornictwie
Najmodniejsze w tym roku będą okna z jak najwęższymi profilami. Producenci dążą do tego, by przeszklenie stanowiło możliwie największy procent całego okna (ten „estetyczny” trend dotyka także zupełnie niezwiązanych z oknami przedmiotów użytkowych: jak np. w przypadku zwężania ramek w smartfonach).

 


Popularne będą nadal proste i minimalistyczne profile. Mimo że producenci oferują swoje okna w bogatej palecie kolorów, niesłabnącą popularnością cieszą się wciąż odcienie szarości i antracytu.

 

 

W 2019 roku to jednak inny kolor będzie dominował: kolor czarny widocznie zyskuje na popularności i zawładnie designem okien. Warto też pamiętać, że dobierając kolor profili, powinniśmy kierować się nie tylko barwą elewacji.

 

2019 03 20 5

 

Nie zapominajmy o odcieniach, w jakich występują rynny, parapety czy dach. Co ważne, obecnie nie musimy się ograniczać do jednej barwy – dzięki oknom dwustronnym możemy uzyskać inny kolor na zewnątrz i wewnątrz budynku, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do swoich indywidualnych potrzeb czy wymagań elewacyjnych

 

Więcej na www.elegante.deceuninck.com/pl

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2019

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.