W branży okiennej w ostatnim czasie hitem stały się ssawki do szkła.W internecie coraz więcej pojawia się pytań i próśb o porady, a jeszcze kilka lat temu mało kto myślał poważnie o zakupie takich urządzeń.

Dziś już nie tylko producenci szyb zespolonych ale małe, lokalne zakłady stawiają na bezpieczne przenoszenie szkła.

Zatem jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na co zwrócić uwagę, a co pominąć w natłoku informacji marketingowych?

 

2019 04 58 1a

 

Najważniejszy jest producent

Producent to mniej lub bardziej wiarygodne źródło pochodzenia sprzętu. Jego obowiązkiem jest przedstawienie klientowi do wglądu przed zakupem urządzenia deklarację CE, oraz odpowiednie aprobaty i certyfikaty dopuszczające wyrób do użytku. Warto też zapoznać się z instrukcją obsługi i z warunkami gwarancji. Renomowani europejscy producenci udzielają zwykle na swoje produkty dwóch lat gwarancji.

 

Dobrze jest bazować na doświadczeniu firm funkcjonujących na rynku podnośników próżniowych od kilkudziesięciu lat, omijając z daleka produkcje „garażowe”, które powstają bez zaplecza technicznego, czy badawczego. 

 

Ważne jest, by wytwórca urządzeń próżniowych określił ich zastosowanie do konkretnych branż, czy nawet procesów produkcyjnych. Urządzenia zaprojektowane i wykonane dla konkretnej branży najprawdopodobniej spełnią nasze oczekiwania, bo niosą ze sobą „wartość dodaną” specjalizacji.

 

2019 04 58 1

 


Najlepiej, gdyby producent np. zewnętrznych zawiesi próżniowych miał w ofercie również inne urzadzenia, jak np. żurawie stacjonarne. Zwiększa to jego wiarygodność i podkreśla doświadczenie w projektowaniu urządzeń techniki próżniowej.

 


Szczegółowe wymagania

Urządzenie powinno pomóc klientowi w skupieniu się na pracy i zarabianiu pieniędzy, a częste wymiany komponentów eksploatacyjnych na pewno w tym nie pomogą.

 

2019 04 58 2

 

 

Inne zalety to m.in. wysoki udźwig, który umożliwia osiągniecie takich korzyści, jak:
- zmniejszenie liczby przyssawek (oznacza to np. odciążenie maszyny, czy krótszy czas rozruchu);
- przyspieszenie operacji dzięki silnemu pochwytowi w osiach poprzecznych.

 

Urządzenie powinno być ponadto odporne na zmiany temperatury, czy oddziaływanie chemiczne, a ssawka próżniowa powinna zostać zbadana pod kątem pozostawiania śladów mechanicznych i chemicznych na powierzchni przenoszonych elementów.

 

2019 04 58 3

 

Ssawka ssawce nierówna – jej jakość zależy od oparcia konstrukcji urządzenia na komponentach dobrej jakości. To one bowiem wpływają na bezpieczeństwo i niezawodność działania.

 

Dla branży szkła istotne jest również, aby płyty (talerze) ssące opracowano specjalnie do przenoszenia szkła płaskieg. Wtedy ich konstrukcja i materiały będą uwzględniać określone przeznaczenie i warunki pracy.

 

2019 04 58 4

 

Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na:
- zminimalizowane rozcieranie się wargi uszczelniającej na powierzchni szkła, gdyż podczas tego procesu najczęściej powstają mikrouszkodzenia szkła;
- wielkość powierzchni kontaktu czołowego, od czego zależy siła uchwytu w orientacji pionowej, a jest to szczególnie ważne przy przenoszeniu szyb lub okien, które transportuje się właśnie pionowo;
- odporność materiału ssawek na promienie UV (urządzenia w większości pracują na zewnątrz);
- materiał płyt ssących (np. HT1 nie pozostawia śladu chemicznego);
- wielkość komór w płytach ssących (mała komora próżniowa przyspiesza reakcję i sprawia, że pompa próżniowa musi wygenerować mniej próżni niż w konwencjonalnych przyssawkach);
- generator podciśnienia, który powinien mieć zdolność osiągania zarówno dużego zakresu podciśnienia, jak i osiągania wysokich wartości podciśnienia w celu jak najsilniejszego uchwytu;
- niezależne obwody podciśnienia, które ze względu na bezpieczeństwo powinny być przynajmniej dwa funkcjonujace niezależne – jeżeli nastąpi niekontrolowane rozszelnienie się jednego obwodu (uszkodzenie płyty ssącej, przerwanie przewodu próżniowego, itp.), to spowoduje to utratę podciśnienia tylko w jednym z obwodów. Pozostały obwód będzie działał poprawnie i, biorąc pod uwagę zastosowane współczynniki bezpieczeństwa, będzie mógł dokończyć operację z normatywnym udźwigiem.

 

2019 04 58 5

 


Nowoczesnie to równieżbezpiecznie

Urządzenia próżniowe stosuje się przede wszystkim w celu zwiększenia bezpieczeństwa na budowie. Ich producent musi uwzględniać bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Minimalny współczynnik bezpieczeństwa, który w przypadku urządzeń do przenoszenia poziomego wynosi 2, a dla urządzeń z funkcją przenoszenia w pionie wynosi aż 4. Oznacza to, że według teorii i wyliczeń wytrzymałościowych, urządzenie certyfikowane na 300 kg powinno funkcjonować także pod obciążeniem 1200 kg bez awarii!

 

Naturalnie jest to tylko tzw. safety factor (współczynnik bezpieczeństwa) i nie należy przenosić ładunków cięższych niż te, dla jakich urządzenie zostało certyfikowane. Niemniej, przytoczone wielkości mówią o solidności wykonania, a tak wysokie współczynniki bezpieczeństwa oznaczają bezproblemowe użytkowanie przez dziesiątki lat.


Na rynku jest wielu amatorskich producentów, którzy nie stosują żadnych zasad safety factor. Nie mają nawet wiedzy, jak obliczyć zdolności udźwigowe sytemu podciśnieniowego i w takiej sytuacji bezpieczeństwo pracujących przy przenoszeniu szkła ludzi jest uzależnione od przypadku. A przecież, oprócz zagrożenia zdrowia pracowników, pod uwagę należy także wziąć pod uwagę kwestię strat związanych z niekontrolowanym oderwaniem się ładunku i zniszczeniem przenoszonych tafli szkła.

 

* * *
Rozważając decyzję o zakupie urządzenia próżniowego, warto poszukać możliwości wypożyczenia go na tzw. „testy”. Użytkując je przez pewien czas w warunkach docelowych będzie można upewnić się, że to, co chcemy kupić, spełni nasze oczekiwania. Najlepsi producenci nie mają obaw przed wypożyczaniem swojego sprzętu, ponieważ są pewni jego jakości i funkcjonalności.

 

Łukasz Maruszak
GLASSLIFT

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 4/2019
  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.