Program WINTHS powiększa rodzinę programów SommerGlobal

SommerGlobal, specjalistyczne oprogramowanie do obliczania szkła od firmy Sommer Informatik GmbH z Rosenheim, zostało teraz rozszerzone o „WINTHS”, dodatkowy program do obliczania wpływu warunków klimatycznych działających na tafle szkła z uwzględnieniem położenia geograficznego i historycznych danych pogodowych

  

2019 10 50 1

 

Warunki klimatyczne zmieniają się dramatycznie na całym świecie. Efekty nie tylko wpływają na przyrodę, ale również docierają do wielu dziedzin naszego codziennego życia – w tym do obliczeń fizyki budowli.

 

Jest to zauważalne na przykład, w widocznym na całym świecie, wzroście szkód spowodowanych przez zniszczenia oszklenia wynikające z powodu zwiększonego obciążenia termicznego.

 

To nieuchronnie stwarza nowe wyzwania dla obliczeń statycznych powierzchni szklanych, zarówno na bpoziomie europejskim, jak i – przede wszystkim – w regionach narażonych na ekstremalne zmiany klimatyczne.

 

Aby uwzględnić te zmiany klimatu, firma Sommer Informatik GmbH wprowadziła teraz kolejny program „WINTHS”, jako część swojego portfolio rozwiązań SommerGlobal do obliczania szkła, które umożliwiają określanie naprężeń wynikających ze zmian temperatury występujących na bpowierzchniach szklanych w szybach zespolonych w odniesieniu do ekstremalnych danych pogodowych, a tym samym drastycznie minimalizują ryzyko uszkodzenia szkła.

 

2019 10 50 2

 

— Dzięki dodaniu modułu dodatkowego WINTHS do naszego oprogramowania SommerGlobal zapewniamy naszym klientom narzędzie, dzięki któremu mogą aktywnie reagować na ekstremalne warunki klimatyczne, a tym samym zapobiegać w wielu przypadkach szkodom spowodowanym uszkodzeniem szkła.

 

W ekstremalnych warunkach pogodowych z silnie zmiennymi temperaturami coraz częściej pojawia się potrzeba zastosowania odpowiedniego oprogramowania opartego na dokładnych danych i algorytmach opartych na sprawdzonych standardach — twierdzi inż Robert Sommer, dyrektor zarządzający i założyciel Sommer Informatik GmbH.

 

Jest wiele istotnych punktów w obliczeniach statycznych konstrukcji szklanych, które trzeba rozważyć. Jednym z aspektów, który w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, jest problem występowania zwiększonych naprężeń termicznych w szkle.

 

Na przykład, szkło może pęknąć, jeśli różnica temperatur między dwoma punktami tafli szkła jest zbyt wysoka.

 

2019 10 50 3

  

Dzięki WINTHS można z wyprzedzeniem przeprowadzić dokładne obliczenia, na podstawie dostępnych historycznych danych klimatycznych lub dowolnie wybranych danych z innych źródeł, które zapewniają znaczącą minimalizację uszkodzeń tafli szklanych wywołanych naprężeniami termicznymi.

 

Obliczenia oparte są na francuskiej normie NF DTU 39 P3. Ponadto planowane jest obecnie opracowanie europejskiej normy, której wytyczne zostaną włączone do danych w oprogramowaniu po jej przyjęciu.

 

Program WINTHS uwzględnia różne czynniki, które wpływają na obciążenia termiczne powierzchni szklanych. Oczywiście, struktura wyrobu szklanego ma fundamentalne znaczenie: jakość szkła, pojedyncze, podwójne lub potrójne szyby zespolone, jakość krawędzi (cięte, przetarte, szlifowane), komory wypełnione różnymi rodzajami gazu, rodzaj i grubość ramki dystansowej oraz bezwładność cieplna danej konstrukcji.

 

Ponadto w badaniach skrajnych warunków branych pod uwagę jest również wiele innych czynników, takich jak kąt nachylenia

 

zamontowanych tafli szklanych, orientacja geograficzna lub częściowe zacienienie. Podobnie zresztą, jak szczególne przypadki wynikające z powodu nałożenia powłok funkcyjnych na szkło lub umieszczenia napisów na szybach, w zależności od rodzaju i koloru zastosowanego materiału.

 

Wartości te są określone w programie przy uwzględnieniu istniejących wartości klimatycznych w danym miejscu. Podstawą tego mogą być istniejące dane klimatyczne dla tego regionu (wartości średnie lub ekstremalne), a także dowolnie wybierane wartości, które przewiduje przyszły rozwój klimatu.

 

Dla każdego punktu pomiarowego obliczane są następnie 24 wartości temperatury na dzień kalendarzowy – w tym wartości naprężeń termicznych między poszczególnymi punktami.

 

Wyniki złożonych metod obliczeniowych są wyświetlane w przejrzysty i wyraźny sposób w postaci wykresów. Ponadto, zależne od temperatury zmiany w określonych punktach obliczeniowych wraz z powiązanymi zmianami wartości naprężeń można wyświetlać w dowolnym czasie za pomocą komputerowych symulacji.

 

Dodatkowo wszystkie istotne wyniki obliczeń są wyświetlane użytkownikowi w szczegółowym raporcie, w tym podsumowanie, czy dana struktura szkła odpowiada lokalnie panującym wahaniom temperatury oraz w jakim stopniu obciążenia termiczne zbliżają się do wartości granicznej wytrzymałości szkła.

 

Więcej informacji i wersję demonstracyjną można znaleźć na stronie www.sommer-global.com/winths.

 

---------------- 

Firma Sommer Informatik GmbH, założona w 1996 r., opracowuje i sprzedaje oprogramowania eksperckie, koncentrując się na zastosowaniach dotyczących fizyki budowli i obliczeń statycznych.

Dziś firma jest liderem na rynku w dziedzinie określania izoterm i obliczania wartości U ram okiennych.

Z jej oprogramowania do opracowywania i optymalizacji profili korzystają prawie wszystkie duże firmy produkujące okna w Europie Zachodniej.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sommer-informatik.com

 

2019 10 50 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2019
  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.