Zagadnienie podnoszenia poziomu i jakości produkcji przy jednoczesnym obniżaniu kosztów wytworzenia od zawsze stanowi jeden z głównych dylematów wśród kadry zarządzającej w zakładach produkcyjnych. Nie inaczej jest wśród producentów stolarki aluminiowej.

 

2022 10 24 1

 

Postępująca profesjonalizacja i coraz większe wymagania odbiorców stawiają wciąż wyższe oczekiwania dla konstrukcji aluminiowych. Kwestie certyfikatów CE, współczynnika przenikalności cieplnej czy parametrów akustycznych konstrukcji jeszcze kilka lat temu nie były tak popularne, jak dzisiaj. Inwestorzy chcą po prostu mieć pewność, że produkt który otrzymują jest najwyższej jakości.

 

Z drugiej strony bardzo ostra konkurencja na rynku wymusza ciągłą walkę o obniżanie kosztów wytworzenia, przy niezmiennym utrzymaniu wysokiego poziomu jakości stolarki. Wydaje się, że możliwości obniżania kosztów poprzez poszukiwanie dodatkowych rabatów u dostawców są już wyczerpane.

 

Podobnie ma się kwestia obniżania kosztów stałych w przedsiębiorstwach. Biorąc pod uwagę choćby tylko rosnące ceny energii czy paliw trudno uznać ten kierunek za perspektywiczny.

 

Jedyną sensowną i otwartą drogą do obniżania kosztów wytworzenia wydaje się dzisiaj optymalizacja procesów w ramach posiadanych zasobów. Jej celem ma być skrócenie czasu wyceny i produkcji. Zwróćmy więc uwagę na dwa czynniki, decydujące o czasie realizacji zlecenia: komunikacja na linii klient – producent oraz komunikacja wewnątrz firmy.

 

Pierwszy dotyczy opisu wymagań Klienta. Im lepsze i dokładniejsze narzędzia do opisu tych oczekiwań pod względem wszelkich parametrów wyrobu końcowego, tym szybciej może pojawić się ostateczna i wiążąca oferta, a informacje zgromadzone podczas ustaleń z Klientem powinny być później łatwo dostępne na kolejnych etapach realizacji zlecenia.

 

Drugi czynnik dotyczy sprawnego przepływu i dostępności zgromadzonych informacji o zleceniu dla wszystkich pracowników zaangażowanych w jego realizację. Poszukując narzędzi porządkujących procesy komunikacji wewnętrznej należy zwrócić uwagę na łatwość ich obsługi oraz na przejrzystość gromadzonych danych.

 

Na polskim rynku dostępnych jest obecnie wiele uniwersalnych rozwiązań systemów zarządzania relacjami z Klientem i oferujących integrację z programami finansowo-księgowymi. Jednakże rozpoczynając poszukiwania takich narzędzi dla producentów aluminium okazuje się, że propozycji na rynku jest bardzo mało.

 

2022 10 24 2

 

Podobnie wygląda kwestia oprogramowania do sterowania maszynami CNC. Biorąc pod uwagę powyższe rozważania i planując integrację oraz optymalizację procesów warto pochylić się nad profesjonalnymi rozwiązaniami informatycznymi skierowanym do producentów stolarki aluminiowej, gdyż tylko takie mogą zagwarantować oczekiwane efekty i ich utrzymanie.

 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na funkcje służące do tworzenia zaawansowanej dokumentacji projektowo-wykonawczej, szacowania parametrów cieplnych, statycznych dla szkła i profili oraz dające szerokie możliwości sterowania maszynami numerycznymi poczynając od pił poprzez standardowe frezarki numeryczne, aż po przelotowe centra tnąco-frezujące.

 

Konkludując, profesjonalne oprogramowanie do konstrukcji okien, drzwi i fasad z aluminium i stali powinno być kierunkiem jaki obierzemy.

 

2021 10 54 5

 

 2022 10 24 3a

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.