cube berlin to 11-piętrowy, przyciągający uwagę biurowiec, znajdujący się na Washington Platz w Europa City – śródmiejskiej części Berlina.

 

Obiekt o powierzchni 19.000 metrów kwadratowych, którego inwestorem jest CA Immo, stanowi doskonały przykład pogodzenia innowacyjnego designu ze złożonymi wytycznymi technicznymi (zarówno konstrukcyjnymi, jak i energetycznymi) dla „inteligentnego” budynku komercyjnego.

 

20200303 glass 35204 cube berlin guardian

 

cube berlin, zaprojektowany przez architektów ze studia 3XN Architects z Kopenhagi, wyróżnia się dzięki w pełni oszklonej, wentylowanej fasadzie z podwójną skórą, integrującej budynek z otaczającym go środowiskiem.

 

Unikalna fasada, stworzona specjalnie z myślą o tym projekcie, nie tylko realizuje estetyczne założenia architekta, ale odpowiada również wysokim wymaganiom konstrukcyjnym oraz energooszczędnym.

 

Dzięki zastosowanej kombinacji szkła, fasada odbija z każdej strony elementy otoczenia. Budynek dynamicznie zmienia swój wygląd - w zależności od kąta obserwacji, warunków pogodowych czy pory dnia.

 

Dynamiczna fasada budynku składa się ze skóry wewnętrznej, termicznie izolowanej, wykonanej z szyb stepowanych oraz zewnętrznej szklanej powłoki, wykorzystującej elementy trójkątne w celu nadania fasadzie wyjątkowego charakteru.

 

Użytkownicy budynku mają dostęp do świeżego powietrza poprzez elementy uchylne oraz balkony zlokalizowane na wybranych piętrach, na wszystkich czterech stronach budynku.

 

20200303 glass 37278 cube berlin guardian fot adam mork 1

 

Torben Østergaard, partner w 3XN oraz architekt odpowiedzialny za ten projekt, komentuje: „Chcieliśmy nadać budynkowi taki kształt, by mógł on wpisać się w przestrzeń miejską, otaczające go budynki oraz oddać atmosferę Washington Platz.

 

By zatem stworzyć swoistą rzeźbę ożywiającą cały skwer, poszukiwaliśmy szkła refleksyjnego, które podkreśliłoby powierzchnię budynku, jednocześnie odbijając obraz otoczenia.”

 

Innym istotnym założeniem projektu było zapewnienie jego użytkownikom dostępu do jak największej ilości światła dziennego.

 

Torben Østergaard kontynuuje: „Ponieważ płyty stropowe są dosyć głębokie, zależało nam na stworzeniu w pełni oszklonej fasady - nie tylko po to, by osiągnąć jak najlepsze warunki oświetleniowe, ale również, dlatego, by zapewnić niesamowite widoki”.

 

20200303 glass 37280 cube berlin guardian fot adam mork

 

Energooszczędność

Poza wyjątkową architekturą projekt wyróżnia się właściwościami energooszczędnymi - jego zapotrzebowanie na energię jest niższe od zapotrzebowania tradycyjnych budynków biurowych. Kluczową rolę odegrała w tej kwestii fasada ze skórą podwójną.

 

Poza tym, że przepuszcza ona do wnętrza światło słoneczne, stanowi również skuteczną ochronę przed przegrzewaniem wnętrz budynku, jednocześnie pozwalając użytkownikom na korzystanie z naturalnej wentylacji.

 

Jak mówi Joachim Fauth, lider projektu, odpowiadający w Drees & Sommer za projekty fasad: „By zapobiec przegrzewaniu się przestrzeni pomiędzy skórami fasady, zastosowaliśmy powłoki przeciwsłoneczne oraz pochłaniającą ciepło folię PVB w kompozycji skóry zewnętrznej”.


Matthias Schmidt, Head of Development w CA Immo: „Liczymy, że projekt otrzyma złoty certyfikat DGNB. Fasada jest niezwykle energooszczędna, a dzięki zastosowaniu technologii pozwalającej, między innymi, na odzyskiwanie energii z ciepła słonecznego, stanowi efektywne rozwiązanie przeczące przekonaniu, że szklane budynki konsumują ogromne ilości energii”.

 

Kolejnym wyzwaniem była produkcja szyb strukturalnych. Zdecydowaliśmy się zastosować dodatkową, specjalną folię jako warstwę strukturalną, która musiała być zgodna z pochłaniającą promieniowanie słoneczne folią PVB.

 

Rozwiązanie to stworzono od podstaw, a konieczne pozwolenia musiały być uzyskane w trakcie fazy projektowej oraz konstrukcyjnej. Stosując dodatkową folię strukturalną, zwiększyliśmy stabilność krawędzi szyb, obniżając jednocześnie ryzyko rozwarstwienia szkła laminowanego.

 

Joachim Fauth z Drees & Sommer, konsultant ds. fasady projektu, komentuje: „By zaprojektować tak złożone rozwiązanie, potrzeba prawdziwej pracy zespołowej.

 

I to udało nam się osiągnąć w fazie projektowej, kiedy we współpracy brali udział dostawca szkła, dostawca folii PVB, architekt oraz konsultant ds. fasad”.

 

20200303 glass 37281 cube berlin guardian fot adam mork 1

 


Ekspercka wiedza oraz wsparcie techniczne

Poza dostarczeniem szkła, w fazie projektowej zespół Guardian Glass zaangażowany w ten projekt wspierał wykonawców swoją wiedzą techniczną.

 

Jak mówi Olivier Beier Costa, Sales Manager w Guardian Glass: „Największym wyzwaniem była jednoczesna realizacja dwóch założeń: po pierwsze wizji projektowej oraz koncepcji estetycznej, a po drugie – spełnienie wymogów technicznych budynku.

 

W celu wybrania produktów odpowiadających kryteriom projektu przeprowadziliśmy przeróżne testy, dokonaliśmy wielu obliczeń, a także wyprodukowaliśmy wiele próbek, by jak najlepiej zamodelować wybraną kompozycję przeszkleń”.

 

20200303 glass 37285 cube berlin guardian fot adam mork

 

 

Szkło Guardian

- Guardian SunGuard® HD Diamond 66 Ultra oraz SuperNeutral SN 62/34 solar control glass.
- Szkło termoizolacyjne Guardian ClimaGuard® Premium2
- Szkło o niskiej zawartości żelaza Guardian UltraClear®

 

Inwestor- CA Immo Deutschland GmbH

Architekci- 3XN

Konsultanci ds. fasady, energooszczędności oraz certyfikatów budowlanych- DREES & SOMMER

Wykonawca systemu fasadowego- GIG

Przetwórca szkła – skóra zewnętrzna- BGT Bischoff Glastechnik AG

Przetwórca szkła – skóra wewnętrzna· Reflex

Dostawca PVB- Eastman Chemical Company

Photo Credits- ©3XN and Guardian Glass,LLC

 

Pliki do pobrania
grdpr177_guardian_cube_berlin_informacja_prasowa.docgrdpr177_guardian_cu...
Pobierz
grdpr177_guardian_cube_berlin_informacja_prasowa.txtgrdpr177_guardian_cu...
Pobierz
miniatura35204_cube_berlin_guardian.jpg35204_cube_berlin_gu...
Pobierz
miniatura37278_cube_berlin_guardian_fot_adam_mork__1_.jpg37278_cube_berlin_gu...
Pobierz
miniatura37280_cube_berlin_guardian_fot_adam_mork.jpg37280_cube_berlin_gu...
Pobierz
miniatura37281_cube_berlin_guardian_fot_adam_mork__1_.jpg37281_cube_berlin_gu...
Pobierz
miniatura37285_cube_berlin_guardian_fot_adam_mork.jpg37285_cube_berlin_gu...
Pobierz
Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.guardianglass.com/poland/SZKLOProdukty/glassproducts/ClimaGuardResidentialGlass/index.htm

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.