Biorąc pod uwagę ponad 200 projektów analizowanych w centrum eksperckim ift Rosenheim w zeszłym roku, ponownie można zauważyć, że spory o wadliwe elementy konstrukcyjne toczą się dość bezlitośnie.
Zwykle wykonawcy budowlani oraz dostawcy materiałów i wyrobów budowlanych spierają się między sobą o duże i małe problemy, ale zwykle brakuje w sporze jednej ważnej strony: osoby odpowiedzialnej za planowanie i nadzór organizacyjny inwestycji.
Mogą być ku temu dwa powody: błędy i luki w planowaniu nie są postrzegane jako istotne dla problemów z komponentem lub – po prostu – nikomu nie zostało (oficjalnie) powierzone planowanie.
Rys. 1. Połączenie fasady z konstrukcją budynku – nakładanie się prac wielu branż wymagające prac planistycznych (z: Wytyczne do montażu ścian osłonowych)
Planowanie okien – niedoceniana wartość
W budownictwie można zaobserwować różne tendencje, które sprawiają że dobre planowanie jest coraz bardziej istotne:
- okna, drzwi i fasady stają się coraz większe i bardziej złożone, stanowiąc wizytówkę współczesnej architektury;
- duża część przegrody zewnętrznej ma decydujący wpływ na elementy budynku pod względem izolacji termicznej, akustycznej i bezpieczeństwa całego budynku;
- zróżnicowane zestawy przepisów prawnych, rosnące wymagania i oczekiwania klientów.
Zbudowanie całego budynku w jak najkrótszym czasie, w ramach założonego budżetu i przy spełnieniu wszystkich wymagań funkcjonalnych i projektowych, było zawsze dużym wyzwaniem. Ogromny zakres prac można w praktyce zobaczyć podczas obsługi projektów budowlanych. Spektrum sięga od regulowanych przepisami procesów z udziałem ekspertów w ramach rzeczywistego zarządzania projektami do czystego zarządzania kryzysowego. Okna i drzwi zewnętrzne są tego ważnym elementem, ale tylko jednym z wielu.
Przy skomplikowanych pracach konstrukcyjnych, np. w przypadku montażu fasady aluminiowoszklanej, usługi planowania są zwykle świadczone w odpowiednim zakresie. Niestety w przypadku „prostych” okien rzadko bierze się pod uwagę szczegółowe kwestie związane z projektem i szczegółowym planowaniem.
Ale właściwie nie ma żadnych „prostych” okien, a na każdym kroku nacisk kładzie się na użyteczność i trwałość konstrukcji (patrz tab. 1). Błędy na poszczególnych etapach muszą być kompensowane dodatkowym wysiłkiem w kolejnych krokach, albo – co nie jest niekiedy już w pełni możliwe – później na placu budowy.
Elementy do zainstalowania zależą również od różnych innych branż. Nadrzędna, organizująca prace osoba jest tu wymagana nie tylko w przypadku „silnie splecionych“ procesów budowlanych (rys. 1).
A co ze starym budynkiem? Podczas gdy w przypadku nowych budynków przy współpracy z architektami, deweloperami i wykonawcami, planowanie i koordynację zwykle powierza się ekspertom, to w przypadku modernizacji starych budynków niejednokrotnie instalator okien – przeważnie milcząco i bezpłatnie – przejmuje rolę projektanta i bierze na siebie odpowiedzialność.
Jednak w szczególności stary budynek stawia wysokie wymagania w zakresie dogłębnych badań podstawowych i szczegółowego planowania. Rys. 2 przedstawia typowe punkty, które należy wyjaśnić w przypadku opracowania koncepcji montażu okna – połączenia ramy okiennej z konstrukcją ściany w starych budynkach.
Rys. 2. Punkty, które należy sprawdzić planując renowację starego budynku pod kątem zapobiegnia kondensacji pary wodnej i tworzenia się pleśni (z: Wytyczne do montażu okien i drzwi zewnętrznych)
Błędne koło:
- błędne i niepełne planowanie,
- nieuwzględnianie koordynacji prac przy doborze materiałów i określaniu szczegółów,
- improwizowane środki w celu kompensacji ruchów (odkształceń) okna w budynku w większości przypadków prowadzą do niepowodzenia.
Tabela 1. Planowanie etapów i określenie mogących wystąpić problemów („pułapek“) w bieżących pracach budowlanych
(kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
(...)
Ingo Leuschner
ift Rosenheim
Dzięki inicjatywie miesięcznika „Świat Szkła“ dostępne są obecnie w jezyku polskim wspominane w artykule Wytyczne do montażu okien i drzwi zewnętrznych, a wkrótce ukażą się też Wytyczne do montażu ścian osłonowych.
Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim w Polsce jest Andrzej Wicha:
Literatura
[1] Wytyczne do montażu ścian osłonowych – projektowanie i wykonanie montażu w nowych i remontowanych
„Instrukcja montażu…” RAL dokumentuje najnowszy stan techniki i opisuje teoretyczne i praktyczne aspekty montażu okien i drzwi zewnętrznych. Obejmuje to informacje dotyczące hydroizolacji, termoizolacji i mocowania, a także podstawy statyki i fizyki budowli – solidnie naukowo i praktycznie. Uzupełniają to standardowe szczegóły i wiele praktycznych przykładów. Dlatego instrukcja montażu stanowi idealną praktyczną pomoc w projektowaniu i wykonaniu profesjonalnego montażu okien i drzwi. Instrukcja jest dostępna w języku niemieckim, angielskim oraz polskim. W Polsce jest dostępna dzięki staraniom miesięcznika „Świat Szkła”. i |
Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:
- Agata Kostrzewa
- Agnieszka Roguska
oraz dziale dystrybucji
- Iwona Markowska
więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2020