Dzięki nowej maszynie do pionowej obróbki krawędzi KSD-A, LiSEC zwraca szczególną uwagę na jakość krawędzi szkła. W zależności od rodzaju produktu końcowego i dalszego procesu wykańczania, szkło może mieć krawędź szlifowaną/polerowaną (KMG) lub ściętą/fazowaną (KGS).
Maszyna do fazowania/przycinania i szlifowania krawędzi – KSD-A z technologią suwakową LiTEC do specjalnej obróbki krawędzi premium © LiSEC
Nowa maszyna KSD-A, ze zgłoszonym do opatentowania narzędziem do obróbki - suwakiem LiTEC, to kolejny krok w kierunku zwiększonej wydajności, zwłaszcza w przypadku wymagających tafli szklanych.
Narzędzie do obróbki krawędzi – suwak LiTEC – wykorzystuje system prowadzony wodą do przesuwania tarczy szlifierskiej do obrabianego szkła i dostosowywania się do jego nierówności/zniekształceń. Zaletą tego „pływającego” narzędzia jest idealne dopasowanie do krawędzi szkła i charakterystyki tafli, a także równie idealne chłodzenie. Umożliwia to lepszą wydajność szlifowania i fazowania w trudnych warunkach.
W tym wywiadzie menedżerowie produktu LiSEC, Christoph Lueger i Elias Leichtfried, opowiadają więcej o projekcie/strukturze/budowie, funkcjach i specjalnych właściwościach/cechach tej nowej połączonej maszyny do szlifowania krawędzi i fazowania.
Dzięki nowej maszynie do pionowej obróbki krawędzi KSD-A, LiSEC zwraca szczególną uwagę na jakość krawędzi
szkła. W zależności od rodzaju produktu końcowego i dalszego procesu wykańczania, szkło może mieć krawędź
szlifowaną/polerowaną (KMG) lub ściętą/fazowaną (KGS).
Perfekcyjne fazowanie i szlifowanie krawędzi dzięki nowej KSD-A firmy LiSEC z technologią suwaka LiTEC
Narzędzie do obróbki krawędzi KSD-A z technologią suwakową LiTEC © LiSEC
Proszę powiedzieć, jak skonfigurowana jest KSD-A?
Christoph Lueger: KSD-A to maszyna do pionowego szlifowania i przycinania/fazowania krawędzi z nowym rodzajem obróbki obwodu tafli z użyciem suwaka LiTEC. System obróbki obrzeży standardowo wyposażony jest w jedną głowicę do obróbki i może być opcjonalnie wyposażony w dodatkową w celu znacznego zwiększenia przepustowości.
Przy jednej głowicy obróbkowej wykonanie fazowania krawędzi trwa poniżej 24 sekund, a w wersji z dwiema głowicami – poniżej 13 sekund, dla tafli szkła o wymiarach 1000 x 1000 mm.
Możliwa też jest wydajność szlifowania (z wysoką jakością szlifu) w czasie ok. 30 sekund za pomocą jednej głowicy szlifierskiej i w czasie mniejszym niż 30 sekund za pomocą dwóch głowic (dla szyby o podanych wcześniej wymiarach).
Oddzielenie obszaru mokrego i suchego w celu ochrony osi. Łatwy dostęp operatora do wymiany narzędzi od przodu. © LiSEC
Jak przebiega obróbka krawędzi szkła?
Elias Leichtfried: Długość i wysokość tafli szkła przeznaczonej do obróbki mierzy się praktycznie „w locie” podczas transportu. Jeśli KSD-A ma opcjonalne łącze, przez które otrzymuje informacje z systemu danych, czas przetwarzania może być jeszcze krótszy. Szybkobieżna oś X z przyssawką próżniową przejmuje transport podczas obróbki krawędzi i zapewnia posuw tafli.
KSD-A opcjonalnie wykonuje szlifowanie zgrubne, średnie lub dokładne w dowolnej liczbie cykli lub zapewnia doskonałą fazę na krawędzi szkła. Dodatkowo KSD -A może również szlifować szklane arkusze „na wymiar” (do określonego wymiaru), co potwierdza niezwykłą elastyczność maszyny.
Intuicyjna obsługa i wyświetlanie informacji o stopniu zużycia narzędzia dzięki automatycznemu pomiarowi narzędzia. © LiSEC
Jakie są szczególne cechy LISEC KSD-A?
Christoph Lueger: Zalety KSD-A to kompaktowa konstrukcja, łatwy dostęp i obsługa oraz elastyczność podczas obróbki krawędzi w trudnych warunkach (nietypowych proporcjach wymiarów tafli szkła).
Wysoka jakość wykonania, dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej w obszarze mokrym oraz przemyślanemu systemowi separacji dla obszarów mokrych i suchych, zapewnia ochronę precyzyjnych osi przed wodą szlifierską, co ogranicza prace konserwacyjne i związane z tym koszty oraz zwiększa dostępność maszyn. Automatyczny pomiar narzędzi oszczędza czas i zapewnia najwyższą jakość szklanych arkuszy. Operator może szybko i łatwo zmienić narzędzie, ponieważ dostęp do głowicy obróbkowej jest możliwy bezpośrednio z miejsca pracy osoby stojącej przed maszyną.
KSD-A jest dostępny w czterech różnych rozmiarach. Maszyna występuje w wysokości 2000 mm, 2500 mm, 3000 mm i 3300 mm. Maksymalną długość obróbki można w razie potrzeby elastycznie wydłużać. Dalsze opcje, takie jak dodatkowa głowica obróbkowa, funkcja szlifowania na wymiar, łącze do bazy danych i urządzenia do uzdatniania wody szlifierskiej mogą zostać „dodane” w zależności od potrzeb i oczekiwań klienta.
Jak działają narzędzia do obróbki krawędzi – suwaki LITEC?
Elias Leichtfried: Podstawowym elementem nowej maszyny KSD-A są nowe narzędzia do obróbki w technologii suwakowej LiTEC. Są to specjalnie prowadzone ściernice szlifierskie. Prowadzenie i dostarczanie narzędzia do obróbki za pomocą wody zapewnia, zwłaszcza podczas fazowania, że narzędzie dostosowuje się do jakości krawędzi, nierówności i złamania, równości i niedokładności geometrycznych, zawsze zapewniając stabilność w procesie obróbki i wysokiej jakości wyniki. Niezwykle efektywne chłodzenie w technologii suwakowej LiTEC zapewnia wizualnie wysoką jakość fazowania i szlifowania.
Funkcje standardowe - Automatyczne podawanie i wyprowadzanie tafli szklanych - Obróbka szkła float i szkła laminowanego VSG o grubości 3-19 mm - Automatyczny pomiar prostokątnych tafli - Fazowanie i szlifowanie bez usuwania szkła (KGS i KMG) - Dwa zestawy narzędzi oparte na technologii suwakowej LiTEC - Prosty program operacyjny z przyjaznym interfejsem graficznym |
Funkcje opcjonalne - Wersja z dodatkową głowicą przetwarzającą dla maksymalnej przepustowości/wydajności - Wersja do obróbki specjalnych kształtów - Szlifowanie z usuwaniem szkła (KGN) - Łącze do przesyłu danych z systemu planowania produkcji - Wersja z uzdatnianiem wody szlifierskiej WRA-1500 |
Najważniejsze zalety - Doskonała/Perfekcyjna jakość obróbki w każdej sytuacji Dzięki zastosowaniu technologii suwaków LiTEC jakość obróbki krawędzi nie zależy już od jakości cięcia szkła. Nawet tafle szkła ze źle przyciętymi lub nierównymi krawędziami są niezawodnie przetwarzane przez KSD-A. - Szybka i niezawodna praca Maszyna została zaprojektowana do użytku na wysoce zautomatyzowanych liniach, w oparciu o wieloletnie doświadczenie w pionowej obróbce tafli szklanych. Najkrótsze możliwe czasy cyklu obróbki w połączeniu z maksymalną niezawodnością i elastycznością sprawiają, że KSD-A jest uniwersalnym narzędziem w przetwarzaniu szkła. - Różnorodne opcje połączeń Opcje sterowania maszyną są bardzo zróżnicowane, co pozwala sprostać różnorodnym wymaganiom klientów. KSD-A można w różny sposób zintegrować z linią produkcyjną - od ręcznego wprowadzania danych, przez automatyczny pomiar prostokątnych tafli, aż po bezpośrednie podłączenie do systemu kontroli produkcji. |
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2021