Szerokie zastosowanie szkła laminowanego oraz zwiększane wymagania w zakresie bezpieczeństwa w architekturze spowodowały, iż udział szkła warstwowego, zwanego szkłem laminowanym, stale zwiększa się, a co za tym idzie – coraz częściej ze strony naszych klientów spotykamy się z pytaniem: jak zwiększyć wydajność produkcji szkła laminowanego?
Rysunek i schemat sekcji Pro-L upgrade
Najprostszym rozwiązaniem byłoby uruchomienie kolejnej linii produkcyjnej umożliwiającej zwiększenie wydajności. Jednak wiąże się to z dość kosztowną i czasochłonną inwestycją – wymaga bowiem dodatkowego miejsca produkcyjnego, zwiększenia liczby pracowników oraz zwiększenia dostaw energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty decyzja o zwiększeniu wydajności produkcji szkła może nie być łatwa do podjęcia.
A jeśli powiem, że możemy zwiększyć wydajność obecnie funkcjonującej linii do prelaminacji, i to przy nie dużym nakładzie środków finansowych, bez konieczności uzyskania dodatkowej powierzchni, czy zwiększaniu liczby pracowników oraz bez konieczności zwiększania poboru energii elektrycznej, a nawet zmniejszając obecne zużycie energii? Odpowiedzią jest modernizacja linii do prelaminacji. Taką możliwość daje nam rozwiązanie firmy Glaston tzw. „Pro-L upgrade”.
Szybka i łatwa instalacja Pro-L upgrade
– krótki czas instalacji i przestoju linii
– niezależna komora grzewcza i jednostka dociskowa z własnym sterowaniem i napędami
– modułowa konstrukcja umożliwia zwiększenie wydajności produkcji dzięki rozszerzaniu komory grzewczej
Modernizacja ProL może być zainstalowana na linii do laminowania dowolnej marki. Modernizacja ma na celu szybką i opłacalną modyfikację istniejącej linii do laminowania. Zastępuje uszkodzoną lub przestarzałą komorę grzewczą wraz z sekcją prasującą.
Dzięki modułowej konstrukcji w łatwy sposób i w każdym momencie możemy dodać kolejne moduły grzewcze zwiększając wydajności produkcyjne. Rozwiązanie ProL jest tak łatwe w obsłudze, jak to tylko możliwe. Proces jest praktycznie bezrecepturowy. Wystarczy wpisać jeden parametr.
Schemat konwekcji grzewczej w Pro-L
Koniec z próbami i błędami w żonglowaniu wieloma zmiennymi. Sama koncepcja ProL-zone opiera się na osiągnięciu wydajnej zdolności produkcyjnej dla wszystkich rodzajów szkła float, a szczególnie dla szkła z powłokami niskoemisyjnymi oraz szkła malowanego całościowo/ częściowo farbami ceramicznymi.
A więc mamy w tym przypadku do czynienia z różnymi materiałami, które charakteryzują się również zróżnicowaną absorpcją, a więc transfer ciepła jest ograniczony i wymaga – w przypadku radiacji – zmiany innych parametrów w celu osiągnięcia wymaganej temperatury szkła z folią.
Komora grzewcza Glaston z pełną konwekcją zastosowana w linii do prelaminacji
W sytuacji, w której transfer ciepła odbywa się poprzez konwekcję, która niejako wymusza równomierne przekazywanie ciepła pomimo różnych absorpcji (zapewniając jednolite i równomierne nagrzewanie) – co ma wpływ na doskonałą jakość szkła i wzrost wydajności nawet o 100% w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem opartym na nagrzewaniu wykorzystującym podczerwień.
W rozwiązaniu opartym na konwekcji nie występują promienniki podczerwieni, które również z biegiem czasu wymagają kosztownej wymiany. W konwencjonalnych piecach radiacyjnych generowane ciepło ma tendencję do nierównomiernych wahań, powodując utratę energii i wpływ na jakość procesu.
Łatwiejsza praca z konwekcją – zasadniczo tylko grubość szkła wpływa na wydajność linii
– Rodzaje i ilość folii nie wpływają na parametry procesu, liczy się tylko całkowita grubość warstw
– Kolor szkła lub powłoka nie wpływają na parametry przetwarzania
– Dostępne opcje dla specjalnych zastosowań
Urządzenie umożliwia w łatwy sposób wstępną laminację szkła o różnych powłokach Low-e, szkła malowanego całościowo lub częściowo i przy użyciu wszystkich obecnie dostępnych rodzajów folii: PVB, EVASAFE™, SentryGlas®. Technologia konwekcji nie wymaga podziałów na różne typy szkła i produktów, istotna jest przede wszystkim grubość pakietu szkła przygotowywanego do laminacji.
Pełna technologia konwekcji gwarantuje najlepszą kontrolę temperatury w komorze. Eliminuje to wszelkie straty ciepła, co oznacza znaczne oszczędności kosztów energii.
Koncepcja ProL została zaprojektowana tak, aby umożliwić:
- szybki i łatwy sposób na wymianę uszkodzonego lub przestarzałego elementu linii laminacji
- możliwość wymiany, modernizacji lub rozbudowania komory grzewczej linii zamiast nabywania zupełnie nowej linii.
- dzięki modernizacji można unowocześnić istniejącą linię do laminowania, aby spełniała najnowsze wymagania rynku dotyczące wysokiej jakości, wydajności przetwarzanie szkła niskoemisyjnego.
Korzyści z modernizacji linii do prelaminacji
|
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2021