Sezon urlopowy nabiera rozpędu. Piękna aura i długie, ciepłe dni skłaniają nas do wyjazdów pozwalających podładować akumulatory na resztę roku. Niestety, gdy my wypoczywamy, niektórzy nie próżnują. To bowiem okres, w którym bardzo często dochodzi do włamań – wszak domy pozostają puste i nie są odpowiednio chronione pod naszą nieobecność.

 

Najłatwiejszą furtką dla nieproszonych gości stają się okna. Na ratunek przychodzą jednak okna ze szkłem STADIP® PROTECT z portfolio Saint-Gobain Glass. W jaki sposób stoją na straży naszych czterech kątów?

 

20220707sgg 1

 

Wiele warstw, jeden cel
Przeszklenia odgrywają w naszym życiu coraz istotniejszą rolę. Nowatorskie rozwiązania stosowane w procesach produkcji szkła sprawiają, iż wyróżnia go jeszcze większa liczba wyjątkowych funkcji. Szyby są w stanie aktywnie kreować atmosferę we wnętrzach czy zarządzać dostępem promieni słonecznych i temperaturą. Oprócz tego przyczyniają się do zwiększenia naszego poczucia bezpieczeństwa oraz spokoju – i tu kluczową rolę odgrywa szkło laminowane. Czym wyróżnia się to rozwiązanie?

 

Szkło laminowane STADIP® PROTECT ma za zadanie chronić dom i dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Szkło bezpieczne STADIP® PROTECT w zależności od wariantu składa się z co najmniej dwóch tafli szkła oraz jednej lub kilku warstw specjalnej folii PVB umieszczonej między nimi. Taki rodzaj szkła zamontowanego w stolarce okiennej, chroni mienie a w przypadku rozbicia, folia utrzymuje fragmenty szkła na miejscu, co znacząco utrudnia sforsowanie przeszkody i dostanie się do wnętrza budynku.

 

Niezależnie jednak od wybranego wariantu, wszystkie rozwiązania z funkcją ochronną, czyli posiadające w swojej oficjalnej nazwie określenie „bezpieczne”, takie jak m.in. STADIP® PROTECT, muszą być zgodne z obowiązującą w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane” - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

 

Szkło bezpieczne laminowane posiada różne klasy ochrony. Aby je zilustrować, najlepiej posłużyć się przykładem.
Poszczególne typy szkła STADIP® PROTECT przechodzą testy wytrzymałości, opisane w normie PN-EN 356. I tak, klasa P2A potwierdzana jest poprzez trzykrotne upuszczenie na szkło laminowane stalowej kuli o masie 4,11 kg z wysokości 3 metrów.

 

Najwyższa klasa – P8B sprawdzana jest poprzez co najmniej 70-krotne uderzenie siekierą w taflę szkła. Warto zaznaczyć, iż zaledwie jedno takie uderzenie wyzwala energię ok. 300 J. Potwierdza to, iż odpowiedni typ przeszklenia może stanowić swojego rodzaju „pancerz ochronny” dla domu - tłumaczy Monika Naczeńska.

 

Duży format? Mały problem!
Wielkoformatowe przeszklenia stają się coraz popularniejsze wśród prywatnych inwestorów. Gwarantują bowiem korzystne doznania estetyczne, kreują nowoczesny design bryły budynku, a także doświetlają wnętrza, umożliwiając jednocześnie niezakłócone podziwianie widoków po drugiej stronie szyby. Salony, tarasy, kuchnie, łazienki i sypialnie – przeszklenia XXL sprawdzą się praktycznie wszędzie.

 

Jeśli są wykonane ze szkła o niskiej odporności na akty wandalizmu, mogą stanowić furtkę dla włamywaczy. Nie warto jednak rezygnować z marzeń o pięknym, otwartym na świat domu – należy odpowiednio go zabezpieczyć. A w tym kontekście szkło laminowane sprawdzi się perfekcyjnie.


20220707sgg 2


Bezpieczeństwo to nie wszystko!
Najpopularniejsze obecnie rozwiązania architektoniczne mają najczęściej jeden wspólny mianownik – multifunkcyjność. Pełnią bowiem szereg ról, które ostatecznie przekładają się na bezpośrednie korzyści dla użytkowników, a coraz częściej także dla otoczenia. Właśnie w tym duchu projektowane są przeszklenia laminowane, oferowane przez Saint-Gobain Glass.

 

STADIP® PROTECT, choć już samo w sobie stanowi pierwszą linię ochrony naszych domów, może mieć dodatkowe funkcje. Jest to możliwe poprzez komponowanie go z innymi rodzajami przeszkleń lub folii. Jednym z przykładów jest STADIP® PROTECT SILENCE, gdzie zastosowano specjalną folię PVB SILENCE, która skutecznie tłumi hałas - mówi Monika Naczeńska.

 

20220707sgg 3


Bezpieczeństwo to niewątpliwie jedna z najbardziej pożądanych cech, jaką powinien charakteryzować się nowoczesny budynek. Na szczęście dzięki wysokiej jakości pakietom szybowym, nawet tym w rozmiarze XXL, możemy ze spokojem planować wakacyjne aktywności poza domem i nie martwić się o to, co zastaniemy po powrocie z urlopu.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.