Słońce to niewyczerpane źródło energii, które jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Fotowoltaika jest więc od wielu lat jednym z najbardziej zrównoważonych sposobów wytwarzania energii elektrycznej.

 

Obok parametrów technicznych coraz większą rolę odgrywa wygląd zewnętrzny modułów fotowoltaicznych (PV). Właśnie w tej dziedzinie SWISSPANE L SOLAR firmy Glas Trösch sprawdza się znakomicie - na przedniej szybie można nadrukować dowolny wzór według indywidualnego projektu, bez znacznego pogorszenia wydajności elektrycznej modułu.

 

Nadruk został zaprojektowany tak, aby osiągnąć optymalną równowagę pomiędzy nasyceniem kolorów a efektywnością pozyskiwania energii.

 

 

Dzięki SWISSPANEL SOLAR systemy fotowoltaiczne mogą spełniać najwyższe standardy zarówno pod względem funkcjonalności, jak i atrakcyjności wizualnej. Do projektowania modułów i uzyskiwania różnorodnego wzornictwa wykorzystywana jest technika druku opracowana w ścisłej współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie.

 

Takie rozwiązanie umożliwia drukowanie na przednich szybach paneli fotowoltaicznych wzorów w różnych kolorach.

 

Gotowy nadruk ma zaskakująco niewielki wpływ na wydajność modułów fotowoltaicznych. W zależności od motywu i koloru, sprawność modułów z nadrukiem na całej powierzchni wynosi od 75% do 90% sprawności konwencjonalnych instalacji solarnych.

 

 2022 07 18 1

 

Moduły fotowoltaiczne wyposażone w technologię SWISSPANEL SOLAR mogą być również nadrukowane w taki sposób, aby harmonijnie komponowały się z dachem (wtopiły się w pokrycie dachowe). Fot: Glas Trösch

 


Maksymalna elastyczność w projektowaniu
W produkcji SWISSPANEL SOLAR przednia/frontowa szyba jest wykańczana ceramicznym nadrukiem cyfrowym Colorprint CP. Proces ten zapewnia wysoki stopień elastyczności projektowej, umożliwiając spełnienie wszystkich indywidualnych wymagań dotyczących wzornictwa i kolorystyki.

 

Dostępne opcje obejmują kolorowe jednolite pokrycie całej powierzchni, a także różne wzory, w tym nadrukowane zdjęcia lub logotypy. Kolorowa powłoka zostaje trwale utrwalona (wypalona) na tafli szkła w procesie hartowania termicznego (strona ze wzorem montowana jest na drugiej pozycji w panelu solarnym).

 

Uzyskujemy w efekcie końcowym bezpieczne szkło hartowane lub szkło wzmocnione termicznie (tzw. półhart), które chroni moduły fotowoltaiczne i nadrukowane motywy przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi. Kolejną zaletą jest brak zmian w strukturze modułów fotowoltaicznych, ponieważ szkło przezroczyste jest w prosty sposób zastępowaneszkłem z nadrukiem.

 

2022 07 18 2

 

2022 07 18 3

 

2022 07 18 4

 

2022 07 18 5

 

2022 07 18 6

 

2022 07 18 7

 

Cała gama możliwości projektowania dzięki wyrafinowanej technologii druku cyfrowego, SWISSPANEL SOLAR nadaje kolor i charakter – monotonnym, “nudnym” modułom słonecznym. Fot: Glas Trösch

 

Zastosowanie na dachach i fasadach
SWISSPANEL SOLAR może być wkomponowany zarówno w przeszklone elewacje, jak i szklane dachy. Drukowane moduły fotowoltaiczne montowane na fasadzie budynku wyróżniają się między innymi subtelnymi kolorami i skomplikowanymi wzorami.

 

Dyskretnie wkomponowane i zintegrowane z fasadą, wtapiają się w architekturę i ujawniają swoją podstawową funkcję (produkcję energii elektrycznej) dopiero po dokładnym przyjrzeniu się im z bliska.

 

Również na dachach moduły fotowoltaiczne mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby były prawie niezauważalne (nie rzucały się w oczy) i dopasowywały się do otaczających je okładzin dachowych. Dzięki temu system SWISSPANEL SOLAR nadaje się nawet do montażu na budynkach zabytkowych (dziedzictwa kulturowego).

 

Pomimo zmian w konstrukcji, SWISSPANEL SOLAR pod względem analizy cyklu życia wypada na tym samym poziomie co standardowe moduły PV, a ponadto ma jeszcze zalety z punktu widzenia ochrony środowiska.

 

Wskaźnik „punktów wpływu na środowisko”, który jest powszechnie stosowany w Szwajcarii, wzrasta jedynie o mniej niż jeden procent. Ponadto szyba przednia modułu z nadrukiem spełnia wszystkie aktualne europejskie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, jakości i trwałości oraz ma certyfikat zgodności ze normami ICE.

 

Promowanie odnawialnych źródeł energii jest niezbędne, jeśli chcemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Systemy solarne odgrywają istotną rolę w osiągnięciu tego celu – SWISSPANEL SOLAR, jest nie tylko funkcjonalny, ale także służy do optymalizacji wyglądu elewacji i dachów, przynosi więc korzyści zarówno naturze, jak i architekturze.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.