W norweskiej miejscowości Magnor otwarto nową fabrykę mebli Plus firmy Vestre. Jest to najbardziej przyjazna środowisku fabryka mebli na świecie. Pretenduje ona do uzyskania najwyższego certyfikatu środowiskowego „Outstanding” według BREEAM – również jako pierwsza na świecie. Do realizacji projektu użyto systemy fasad WICTEC i okien WICLINE marki WICONA, do produkcji których wykorzystano 23 tony aluminium Hydro CIRCAL pochodzącego z recyklingu. Do projektu dostarczono również drzwi WICSTYLE 75 evo.

 

2022 08 20 1

 

W Magnor, w lesie na wschód od Kongsvinger i kilka kilometrów od granicy ze Szwecją, producent mebli Vestre otworzył niedawno fabrykę mebli nowej generacji. Fabryka zyskała swoją nazwę Plus od planu obiektu opartego na znaku krzyża równoramiennego. Jest największą inwestycją w norweskim przemyśle meblowym od kilkudziesięciu lat.

 

W środku budynku znajduje się „serce fabryki” – można w nim doświadczyć wyjątkowych wrażeń. Cztery sekcje obiektu, które tworzą kształt znaku plus, odpowiadają czterem różnym etapom produkcji. Pierwszym z nich jest magazynowanie materiałów, następnym produkcja lakieru, po niej następuje dział obróbki drewna, a na końcu dział montażu. Każdy mebel jest tworzony i wykańczany w fabryce, a następnie wysyłany do odbiorców.

 

Architektem tej wyjątkowej koncepcji jest pracownia Bjarke Ingels Group (BIG) architects. Do realizacji projektu wykorzystano niskoemisyjne materiały budowlane, w tym rozwiązania fasad, okien i drzwi marki WICONA, produkowane w oparciu o aluminium HYDRO Circal, pozyskiwane z recyclingu .

 

2022 08 20 2


HYDRO Circal – aluminium z recyklingu
Do realizacji projektu wykorzystano 23 tony aluminium Hydro CIRCAL pochodzącego z recyklingu – wyprodukowano z nich elementy systemu fasadowego WICONA. Hydro CIRCAL to w co najmniej 75% aluminium pochodzące z recyklingu aluminiowego złomu poużytkowego. Powstaje on z fasad szklanych i okien, które pochodzą z wyburzanych i rozbieranych budynków, których komponenty w całości poddane są recyklingowi.

 

Aluminium można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy. Jego jakość i właściwości materiałowe nigdy nie zostaną utracone. Należy też podkreślić, że Hydro CIRCAL zużywa tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego. Fasady szklane zostały specjalnie zaprojektowane dla budynku Plus tak, aby zapewnić maksymalną przejrzystość i jak najniższe zużycie energii. Profile WICONA, które stanowią ramy dla szkła – produkowane są ze stopów Hydro CIRCAL.

 

Budynek Plus ma ponad 2000 m2 szklanej fasady przy wysokości dochodzącej nawet do 14 metrów. Stanowi to ekstremalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej i izolacyjności termicznej. Balustrady schodów wewnątrz budynku są również wykonane z aluminium, które są połączone z podłogą w sposób bardzo estetyczny. Celem projektu Plus jest zmniejszenie zużycia energii o 90% w porównaniu z podobnymi fabrykami.

 

2022 08 20 3

 


Systemy WICONA – kierunek zrównoważone budownictwo
W przypadku tego projektu nie można było się ograniczać do standardowych możliwości konstrukcyjnych, dlatego został on zrealizowany na bazie indywidualnie zaprojektowanego rozwiązania opartego na aluminiowych systemach fasadowych WICTEC marki WICONA.

 

System WICTEC powstał w technologii ETC Intelligence®. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na zmniejszenie udziału przekładki termicznej stosowanej w profilach, bez obniżania parametrów izolacyjności termicznej produktu. Ponadto wysokowydajna izolacja termiczna zmniejsza również zapotrzebowanie obiektów na energię, co korzystnie wpływa na środowisko, poprawiając jednocześnie komfort w jasnych pomieszczeniach.

 

Marka WICONA dostarczyła również rozwiązania okienne i drzwiowe. Seria okien WICLINE, zastosowana w budynku Plus, to najlepszy sposób na tworzenie złożonych, atrakcyjnych projektów okien o wysokim poziomie funkcjonalności i precyzji wymiarowania. Szeroki zakres systemów oferuje wiele możliwości otwierania do wewnątrz i na zewnątrz, a także różne wersje konstrukcyjne.

 

W przypadku drzwi, zastosowano system WICSTYLE 75 evo. Dzięki głębokości profilu 75 mm, system ten jest liderem pod względem izolacyjności termicznej i właściwości fizycznych. Wyjątkowe parametry techniczne i zakres zastosowań sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich obecnych i przyszłych wymagań architektonicznych, zarówno w przypadku budynków nowych, jak i poddawanych renowacji.

 

To kolejny projekt tak bardzo skupiony na zrównoważonym rozwoju, realizowany z udziałem marki WICONA. Celem projektu Plus jest zmniejszenie zużycia energii o 90% w porównaniu z podobnymi fabrykami. Aby zmniejszyć zużycie energii, wybrano przyjazne dla środowiska rozwiązania WICONA. Ponad to w zakładzie Plus zainstalowano 900 paneli słonecznych, 17 odwiertów geotermalnych oraz pompy ciepła, które są wmontowane w ściany w celu pochłaniania nadmiaru ciepła z procesu produkcji.

 

Nadmiar ciepła wytwarzanego przez panele słoneczne jest wykorzystywany do ogrzewania, ale także do chłodzenia wody użytkowej. W cyklu produkcyjnym 90% wody podlega recyklingowi. Cztery segmentowe skrzydła budynku są pokryte piękną zielenią, której nasiona zostały zebrane z pobliskiego lasu, co tworzy naturalną roślinność i wraz z panelami słonecznymi wytwarza 250 000 kilowatogodzin energii odnawialnej rocznie. 


Zdjęcia: Einar Aslaksen/Vestre

źródlo: https://www.wicona.com/pl/pl/

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.