2022 09 27 149. edycję konferencji organizowaną przez instytut ift Rosenheim w dniach 12-13 października 2022 zatytułowano „Wkroczenie w nową erę klimatu.” Obecnie wszystkie firmy codziennie zmagają się z materiałowymi wąskimi gardłami, wzrostem kosztów i brakiem wykwalifikowanych pracowników. Spojrzenie w przyszłość daje jednak powody do optymizmu, ponieważ energiczna modernizacja budynków i duży popyt na przestrzeń mieszkalną nie obejdą się bez nowych okien i fasad.

 

Równocześnie zmieniają się także wymogi prawne i „reguły gry” dotyczące finansowania. Konferencja ift Rosenheim dostarczy zatem wiarygodnych i aktualnych informacji do planowania strategicznego. Informacje te w szczególności dotyczą kompleksowego przeglądu recyklingu materiałów okiennych i szkła, zmian w ustawie o energii budowlanej (GEG), rozwoju rynku okien do 2025 r., oceny nowych zasad finansowania i regulacji prawnych, a także wpływ handlu emisjami i cyfryzacji.

 

Zostanie to optymalnie uzupełnione o praktyczne wskazówki odnoszące się tematu uszczelniania, próżniowej szyby izolacyjnej (VIG), uproszczenia montażu, zabezpieczenia przed upadkiem lub wymiany okien.

 

To zdecydowanie burzliwe czasy, bo trwa wojna w Ukrainie, są problemy z dostawami materiałów i energii, a także brakuje wykwalifikowanych pracowników – problemy te podnoszą poziom stresu u wszystkich menadżerów. Mimo to perspektywy na przyszłość są dobre, ponieważ planowane energooszczędne remonty i duży popyt na mieszkania mogą sprawić, że portfele zamówień w branży będą pełne przez kolejne lata.

 

Poza tym oferowane produkty mają najwyższą jakość i dzięki temu nowoczesne okna, fasady i przeszklenia są kluczowym narzędziem w walce ze zmianami klimatu. Dlatego wymiana starych okien jest również w centrum zainteresowania „globalnej polityki”.

 

Tegoroczna 49. edycja konferencji „Dni Okien i Fasad w Rosenheim“ dostarczy rzetelnych i aktualnych informacji dla planowania strategicznego, a także wiele cennych wskazówek dla praktyki operacyjnej.

 

Preludium spotkania to Warsztaty energetyczne zorganizowane we wtorkowe popołudnie (11.10.2022 r.). Będą one dotyczyły tematów, takich jak „Uproszczenie montażu okien z oszczędnością kosztów i czasu dzięki cyfrowym pomocnikom” (Marc Schütt, ekspert ö.b.u.v w dziedzinie stolarki budowlanej), „Montaż elementów zabezpieczających przed upadkiem„ (Martin Heßler, ift Rosenheim), „energooszczędna modernizacja za pomocą okien z perspektywy doradcy energetycznego” (Dieter Tausch, biuro inżynieryjne ds. energii budowlanej i techniki okiennej) oraz „właściwe planowanie, przygotowanie zamówienia i montaż poszerzeń profili“ (Ingo Leuschner, ift Rosenheim).

 

Wykłady plenarne, wygłoszone przez uznane autorytety branży, oferują kompleksowy przegląd zmian w odpowiednich ramach politycznych, technicznych i handlowych. Pierwszy wykład w środę (12.10.2022 r.) wygłosi prof. Jörn Peter Lass, dyrektor Instytutu. Będzie nosił on tytuł „Zrównoważone budownictwo – okna, drzwi i fasady jako elementy składowe transformacji energii i zasobów”.

 

Nie zabraknie również dobrze uzasadnionej analizy rynku okien w Niemczech i Europie do roku 2025 autorstwa Martina Langena (B+L Markdaten). W czwartek prof. Christian Niemöller (SMNG) przekaże informacje, jak umiejętnie radzić sobie z „nieuniknionymi zdarzeniami” w kontrakcie budowlanym, do których należą obecnie nieobliczalne podwyżki cen materiałów.

 

W środę odbędą się jeszcze dwa bloki tematyczne. Blok „Gospodarka o obiegu zamkniętym” będzie szczegółowo obejmował istniejące możliwości recyklingu, ponieważ to właśnie one będą wkrótce wymagane przez ustawodawcę. Michael Vetter (Rewindo GmbH) i Walter Lonsinger (A|U|F e.V.) przedstawią informacje na temat recyklingu okien z aluminium i PVC, Jochen Grönegräs (Bundesverband Flachglas e.V.) na temat „Energetycznie zoptymalizowanej produkcji i kompleksowego recyklingu szkła płaskiego”, a Gerald Feigenbutz (QKE e.V.) przedstawi „Nowe wytycznej dla zrównoważonego budownictwa – projekt dla wytycznych dotyczących recyklingu”.

 

Blok „Praktyka budowlana” będzie dotyczył wpływu Ustawy o Energii Budowlanej (GEG), hydroizolacji i szkła izolowanego próżniowo VIG. Dr inż. Stephan Schlitzberger (Ingenieurbüro prof. dr Hauser) przedstawi informacje na temat „Rewizji GEG – przyszłych wymagań dla szkła, okien i fasad”, Wolfgang Jehl (ift Rosenheim) przedstawi aktualne informacje na temat hydroizolacji budynku i przekaże informacje na temat aktualnego stanu planowanego kodeksu praktyk na temat „Konstrukcyjne połączenie elementów zagłębionych w podłogę”, a Peter Schober (Holzforschung Austria) i dr Ulrich Pont (TU Wien) sprawozdanie z „Termicznej renowacji okien typu skrzynkowego z zastosowaniem próżniowego szkła izolacyjnego (VIG) – przeniesienie z laboratorium do rzeczywistości”.

 

W tym roku „konferencyjny Oktoberfest” – uroczysty wieczór bawarski – organizowany będzie w środę wieczorem i ponownie zapewni doskonałą oprawę do osobistych spotkań i relaksu po wykładach. To nieformalne spotkanie – doceniane przez wszystkich uczestników – w końcu odbędzie się ponownie po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa (nie zabraknie oczywiście złotego trunku i obfitych dań kuchni bawarskiej).

 

W czwartek (13.10.2022 r.) w programie przewidziane są cztery sesje. W bloku „Tematy bieżące” Roland Fischer (ift Rosenheim) opowie o „Drogach do brytyjskiego znaku zgodności UKCA”, a prof. dr inż. Winfried Heusler (Technische Hochschule Ostwestfalen-Lippe, Schüco International) o „Zrównoważonym rozwoju i cyfryzacji – szansach dla branży okiennej i fasadowej”.

 

Blok „Architektura i technika” ma do zaoferowania wiele innowacyjnych tematów. Prof. dr Jochen Stopper (TH Rosenheim) przedstawi aktualny stan projektu Rosenheim Solar Decathlon oraz zaprezentuje innowacje w zakresie szkła próżniowego i okien, a Jürgen Einck (Dress & Sommer) w swoim wykładzie „Nowa Galeria Narodowa – technologia i architektura” pokaże, jak dzięki nowoczesnej technologii można pogodzić ochronę zabytków z efektywnością energetyczną.

 

Blok „Wyzwanie związane z ochroną klimatu” poświęcony będzie największemu zadaniu naszych czasów. Thomas Drinkuth (Transparent Building Envelope) przynosi najnowsze informacje z Berlina i raporty o środkach polityki regulacyjnej i subwencyjnej, za pomocą których rząd chce osiągnąć neutralne dla klimatu budownictwo. Frank Lange (Verband Fenster + Fassade, VFF) będzie mówił na temat „Ochrona klimatu i zasobów poprzez efektywność – wyzwania i możliwości dla rynku okien i drzwi wejściowych”.

 

W ostatnim bloku „Badania” zaprezentowane będą ciekawe wyniki prac badawczo-rozwojowych. Norbert Sack (ift Rosenheim) i dr Nicole Krueger (Fraunhofer Institute for Building Physics, IBP) przedstawią informacje na temat „Powierzchnie o właściwościach antybakteryjnych – badania trwałości”, a prof. dr Benno Eierle (TH Rosenheim) pokaże, „w jaki sposób można najlepiej zweryfikować zamocowanie odpornych na upadek elementów budowlanych bez konieczności przeprowadzania obszernych testów“.

 

W czwartkowe popołudnie będzie można zobaczyć ciekawe rzeczy podczas zwiedzania nowych laboratoriów ift – Akustyki budynków i elewacji oraz Centrum technologicznego lub na wystawie „Epoka lodowcowa – człowiek. przyroda.klimat”.

 

Oprócz wykładów nie zabraknie oczywiście czasu, miejsca i odpowiedniej atmosfery, aby goście mogli wymieniać się pomysłami między sobą lub z ekspertami ift w popularnym Meeting Point.

 

Pełny program oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie www.fenstertage.de

 

2022 09 27 1

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.