Image 

 

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że OMAX sam skonstruował i zbudował własną pompę korbowodową, korzystając przy tym z doskonałej myśli inżynierskiej uczonych z USA. Jest to więc doskonałe narzędzie, sprawdzone i przetestowane przez amerykańskich uczonych oraz inżynierów amerykańskiej korporacji.  Wszystkie maszyny do cięcia wodą OMAX i MAXIEM są od samego początku konstruowane do pracy z pompą korbowodową. Tak samo jest projektowane oprogramowanie sterujące waterjetami OMAX i MAXIEM. Nie ma więc mowy, aby waterjety tych marek borykały się z jakimikolwiek problemami w pracy z pompą korbowodową.

 

Image 

 

Zastanówmy się więc, jak powinien wyglądać modelowy proces cięcia materiału kruchego za pomocą urządzenia do cięcia strumieniem wodnym? Dzięki wykorzystaniu pompy korbowodowej, maszyny OMAX i MAXIEM mogą osiągnąć wręcz wzorcowy schemat tego procesu. Wyobraźmy sobie element, w którym musimy wyciąć oprócz jego kształtu zewnętrznego również szereg otworów. Otóż maszyna tnąc materiał kruchy, jakim jest szkło, lub kamień przebija materiał niskim ciśnieniem, żeby nie spowodować jego pokruszenia, a następnie wycina narysowane kształty ciśnieniem wysokim.Maszyna z pompą korbowodową OMAX, w której ciśnienie regulowane jest w sposób płynny, najpierw przebije materiał niskim ciśnieniem i w ułamku sekundy przestawi się na ciśnienie wysokie, aby wyciąć pożądany otwór. W ten sposób przechodząc od jednego otworu w drugi wykona w sposób efektywny cały detal. Proces ten jest sterowany poprzez doskonałe oprogramowanie Intelli-MAX, które jest skorelowane z pracą pompy korbowodowej Omaxa.

 

Image 

 

- Gdybyśmy ten sam element próbowali wyciąć na maszynie z pompą wzmacniaczową, proces wyglądałby tak: maszyna obniża ciśnienie do niskiego poziomu i najpierw przebija cały materiał dziurawiąc go, a następnie pompa ładuje akumulator, żeby już wysokim ciśnieniem wyciąć kształty – wyjaśnia Tomasz Łapiński, specjalista ds. sprzedaży firmy MAXIEM WATERJETS, dystrybutora maszyn MAXIEM. - Proces ten wydłuża się znacznie ponieważ użytkownik maszyny traci cenny czas na ładowanie akumulatora, a na dodatek zanim kształty zostaną wycięte, ma już podziurawiony materiał bez możliwości zmiany rozstawu otworów.Niestety jeden z producentów waterjetów, który próbuje wprowadzać pompę korbowodową do swoich maszyn, zapomniał o wykorzystaniu jej podstawowych zalet i mimo, że pompa próbuje naśladować rozwiązania „korbowodówek” OMAX-a zachowuje się podczas cięcia, jak pompa wzmacniaczowa. Co więcej nawet jeśli użytkownik zdecyduje się na nieefektywny ruch w cyklu „najpierw przebicia w całym materiale, a później cięcie”, maszyna wraca do pierwszego otworu po najkrótszej drodze i tylko możemy próbować wyobrazić sobie co się stanie, kiedy na jej drodze stanie wystający z detalu element mocowania, lub wypukły dekor.

 

Image 

- Oprogramowanie OMAX sterujące procesem cięcia jest w pełnym zakresie przystosowane do wykorzystania korzyści jakie oferuje rozwiązanie bezpośredniego napędu pompy, takich jak przebijanie materiału i kontynuowanie cięcia w jednym przebiegu, decydowanie w kontrolerze czy przebijanie ma być wykonywane dla materiału kruchego  – dodaje Przemysław Prajsnar, dyrektor sprzedaży OMAX w Polsce. - Wykorzystanie zalet pompy korbowodowej w maszynie konstruowanej pod pompę wzmacniaczową, wymaga w tym przypadku pisania specjalistycznych makr. W ten sposób zamiast ułatwiać sobie pracę - bardziej ją komplikujemy.


- Zasadniczą więc korzyścią ze stosowania pomp OMAXA jest ich wyjątkowa sprawność.


Wysoka sprawność na poziomie 95% pomp korbowodowych wynika z małych strat energii w układzie korbowodowym – mówi Tomasz Łapiński, specjalista ds. sprzedaży firmy MAXIEM WATERJETS, która stosuje w maszynach MAXIEM pompy korbowodowe OMAX.

 

Każdy, kto miał do czynienia z obróbką materiałów kruchych takich, jak szkło czy kamień wie jak ważne jest stabilne, niepulsujące medium podczas obróbki i jak niewiele trzeba żeby zepsuć drogi materiał.

 

Teraz, dzięki waterjetom wyposażonym w pompy korbowodowe OMAX, cięcie wodą każdego surowca – metalu, kamienia, szkła, plastiku czy innego materiału, może być łatwe i precyzyjne. Urządzenia OMAX i MAXIEM są bowiem idealne dla firm, które aktualnie wykonują cięcie na kilku różnych urządzeniach i chcieliby zastąpić je jednym procesem, tak samo precyzyjnym jak dotychczas.

 

- Taki stan rzeczy spowodowany jest po pierwsze tym, że jedynie OMAX od 30 lat rzeczywiście inwestuje w rozbudowę rozwiązań korbowodowych, a większość jego rozwiązań jest opatentowana i niedostępna dla reszty producentów. Z drugiej strony jedynie OMAX od początku do końca sam buduje swoje urządzenia, a reszta z producentów kupuje z rynku to, co jest dostępne – dodaje Remigiusz Filipiak, wiceprezes firmy JetSystem, przedstawiciela amerykańskiej korporacji OMAX w Polsce.

 

Podsumowując, lata badań i doświadczeń amerykańskiej korporacji OMAX, sprawiły, że pompa korbowodowa pracująca w waterjetach OMAX i MAXIEM jest najlepszym rozwiązaniem przy cięciu strumieniem wodnym różnych materiałów. Inwestując więc w maszynę OMAX lub MAXIEM masz pewność, że Twoje pieniądze zostały po prostu dobrze ulokowane, a waterjet będzie pracował wydajnie i oszczędnie.

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.