ArCon we wnętrzu

Program ArCon, którego generalnym dystrybutorem w Polsce jest łódzka firma INTERsoft, już od 10 lat pomaga w projektowaniu architektury polskim projektantom. Używają go głównie architekci, architekci wnętrz, producenci mebli i inżynierowie budownictwa. Program początkowo nastawiony był na realistyczne przedstawienie prostego budynku lub jego fragmentu, obecnie można w nim zaprojektować i przedstawić fotorealistyczne wizualizację, zarówno dowolnego pomieszczenia jak i budynku jednorodzinnego czy też użyteczności publicznej, a prócz wizualizacji i dokumentacji można także uzyskać wstępny kosztorys i wycenę mebli.

      ArCon odchodzi od tradycyjnego przedstawiania projektów jako płaskich rysunków technicznych, dając do ręki profesjonalne narzędzia umożliwiające efektowne zaprezentowanie swoich pomysłów na ekranie monitora. Dwuwymiarowe plany, rzuty, widoki i przekroje są automatycznie przedstawione jako trójwymiarowe bryły budynków z zaaranżowanymi wnętrzami. Możliwości jest dużo, ale nie wpływa to na intuicyjności pracy, gdyż prosty i czytelny interfejs programu pozwala na szybką i efektowną pracę.
     Działanie programu można określić mianem „od ogółu do szczegółu”, czyli od pierwszej koncepcji do dokumentacji technicznej. Do rzutu stworzonego w trybie konstrukcyjnym automatycznie generowany jest trzeci wymiar, który w trybie projektowym można obejrzeć np. podczas wirtualnego spaceru. Do tworzenia rzutu budynku wykorzystywane są elementy konstrukcyjne: ściany, słupy, stropy, dachy, schody, stolarka okienna i drzwiowa. Na rysunku 2D może zostać narysowana działka, włącznie z ukształtowaniem terenu, zadawane linie cięcia dla przekrojów i elewacji, wykonywanych automatycznie przez program, wymiarowane i opisywane są rysunki. W każdej fazie pracy można obejrzeć projektowany budynek lub pomieszczenie  i wszystkie zmiany wykonywane na bieżąco. ArCon umożliwia dokładne opracowanie zarówno samej bryły budynku jak i jego wnętrza czy otoczenia, które po uwzględnieniu położenia geograficznego, kierunku świata i pory dnia lub nocy, można dowolnie wymodelować i zagospodarować. Aranżacja wnętrza i otoczenia odbywa się w trybie projektowym, gdzie umiejscowiony jest katalog ponad 3500 trójwymiarowych obiektów (mebli, drzew, postaci ludzkich, sprzętu oświetleniowego, itp.) i ponad 2000 tekstur (okładzin ściennych, podłogowych, tapicerki, itp.). Dodatkowo program dysponuje różnymi materiałami, takimi jak: chrom, miedź, lustra czy szkło, które po nałożeniu na elementach konstrukcyjnych czy wyposażenia wnętrz zapewniają realistyczność wizualizacji. W trybie projektowym można także uzyskać „kolorowe” elewacje, przekroje, widoki perspektywiczne, a także stworzyć film wideo w formacie pliku AVI (zapisując ścieżkę wirtualnego spaceru) i fotorealistyczną prezentację, używając do tego opcji Raytracingu (przedstawienia gry światła i cienia, odbić lustrzanych, itp.).

     Istnieje także możliwość powiększania biblioteki programu: przez zestawienie elementów istniejących, tworzenie elementów w specjalnym Modelelrze 3D lub poprzez dodatkowe biblioteki, oferowane przez firmę INTERsoft bądź też różnych producentów mebli. Wiele firm wychodząc naprzeciw potrzebom projektantów i architektów tworzy trójwymiarowe, wirtualne bryły swojego asortymentu i udostępnia je na płytkach CD, stronach internetowych lub wprowadza je do standardowego „wyposażenia” programu. W standardowych wersjach programu ArCon swój asortyment prezentowały firmy: Agromax, Kler, Mikomax, Profim i Sanitec KOŁO.


     Jeśli, perspektywa wnętrza jest skończona, ściany i podłogi obłożone odpowiednią okładziną, na nie nałożony jest np. materiał lustra (tak aby odbijały się nich sprzęty), wstawione jest wyposażenie, włączone lampy ze zdefiniowanym sposobem świecenia (kolorystyki i zakresu), to efekt powinien być zapisany jako plik bmp (zdjęcie). Będzie to wierne i dokładne przedstawienie projektu w najwyższej dokładności realizmu.

 


     Pełny projekt wnętrza przedstawiany jest na rzutach płaskich, gdzie pomieszczenie można opisać i zwymiarować, na przekrojach, czyli płaskich widokach ścian (także z możliwością zwymiarowania korelacji pomiędzy obiektami wyposażenia) i widokach barwnych (płaskie widoki ścian, różne ujęcia perspektywiczne). Wydruki dodatkowo można urozmaicić dodając płytę CD z zapisanym spacerem po wnętrzu wirtualnego pomieszczenia. Spacer ten ArCon zapisuje jako plik AVI, dzięki czemu można go odtworzyć na każdym komputerze.


     Zaaranżowane wnętrze można także wycenić, jeśli użyte są w nim obiekty opisane, z zadaną ceną, to można ich zestawienie przesłać do programu Microsoft Word, gdzie takie zestawienie może podlegać dalszej ewentualnej edycji.
     Program jest intuicyjnym narzędziem, które ułatwia pracę i wyręcza projektanta przy wielu uciążliwych etapach pracy. Bez długotrwałych szkoleń i kursów projektant w bardzo prosty i przejrzysty sposób można przedstawić swoje kreatywne pomysły.

INTERsoft
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.