Elewacja wentylowana jest rozwiązaniem konstrukcyjnym, które pozwala na ochronę budynku przed czynnikami atmosferycznymi i na znaczne zwiększenie izolacji termicznoakustycznej budynku.
Rozwiązanie Metra URANO WALL składa się z konstrukcji aluminiowej, przymocowanej do ściany budynku za pomocą konsoli montażowych i kotew, do której przytwierdzona jest okładzina elewacyjna.
W związku z powyższym elewacja składa się praktycznie z trzech części: warstwy izolacyjnej przylegającej bezpośrednio do ściany, komory powietrznej w celu zapewnienia naturalnej wentylacji oraz powłoki zewnętrznej (tj. moduły szklane, aluminiowe płyty kompozytowe typu „Alucobond” lub płyty ceramiczne). Możliwość aplikacji wszystkich typów okładzin elewacyjnych gwarantuje uniwersalny i kompatybilny system zawiesi.
Na dole szczeliny wentylacyjnej umieszcza się siatkę, by umożliwić przepływ powietrza i jednocześnie uniknąć przypadkowych intruzów.
Na górze umieszczona jest blacha profilowana, która umożliwia wydobywanie się powietrza na zewnątrz i jednocześnie chroni przed przenikaniem do środka wody deszczowej. Wymiana powietrza w szczelinie wentylacyjnej sprzyja odprowadzaniu pary wodnej z wnętrza budynku, zapobiega tworzeniu się skroplin na powierzchni i uszkodzeniom, jakie powoduje utrzymująca się wilgoć.
Wentylowana elewacja, dzięki obecności izolacji, w połączeniu z komorą wentylacyjną, gwarantuje znaczną oszczędność energii. Prowadzi to do znacznego obniżenia kosztów instalacji grzewczych/chłodzących, a w konsekwencji powoduje zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.
System URANO WALL posiada estetyczny, innowacyjny wygląd i jest kompatybilny z systemami fasadowymi, okienno-drzwiowymi oraz żaluzjami elewacyjnymi Metra.
W systemie elewacji wentylowanej z aplikacją szkła klejonego strukturalnie został wykonany pierwszy obiekt w Polsce: Galeria Amber w Kaliszu
Wymienione wyżej cechy sprawiają, że produkt URANO WALL jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla „zwykłych” powłok elewacyjnych, ale także – i przede wszystkim – może być stosowany w wypadku rewaloryzacji istniejących elewacji, gdzie chce się zastosować nowe rozwiązania technologiczne i znacznie polepszyć parametry użytkowe. Uniwersalność elementów mocujących i kotwiących daje możliwość doskonałego dopasowania się do kształtów i powierzchni istniejących elewacji, na których miałby być zastosowany system URANO WALL.
Proste połączenie z istniejącymi otworami lub innymi elementami konstrukcyjnymi na elewacji sprawiają, że system ten może być stosowany nie tylko w wypadku płaskich i całkowicie nieprzejrzystych elewacji, ale także elewacji, które posiadają specyficzne otwory i nietypowe kształty. Także zmienna głębokość szczeliny pomiędzy istniejącą elewacją i URANO WALL pozwala pomieścić różne grubości materiałów izolacyjnych, które będą w stanie zapewnić istniejącym konstrukcjom prawidłową izolację termiczną.
Profile aluminiowe wykonane są ze stopu aluminium EN AW 6060 (EN 573-3 i EN 755-2) i wytłoczone z przestrzeganiem tolerancji wymaganych przez EN 12020-2. System musi przewidywać zastosowanie pionowych profili o zmiennej głębokości (zależnie od wymagań statycznych), w kształcie dostosowanym do użycia – bez żadnego wiercenia lub frezowania – akcesoriów utrzymujących powłokę zewnętrzną.
Dane techniczne:
Zalety:
|
Hubert Brzeziński
METRA
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 03/2014