Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Produkcja nowoczesnego wyrobu – bezpiecznego szkła laminowanego – z większą wydajnością i znaczącymi oszczędnościami energii
Data dodania: 08.08.21

 SEMCO i LiSEC łączą nie tylko wyjątkowo wysokie standardy jakości. Obie firmy przywiązują dużą wagę do realizacji indywidualnych życzeń klientów, a co za tym idzie, do “szytych na miarę” i bezbłędnych jakościowo rozwiązań, które odpowiadają potrzebom odbiorców.

 

2021 07 46 1

 

Ten aspekt został również uwzględniony w najnowszym wspólnym projekcie – wymianie urządzeń do wstępnego nakładania warstw w zakładzie produkującym szkło laminowane w Armatec w firmie SEMCO Glastechnik Neubrandenburg.

 

Rozwiązanie to spełnia oczekiwane wymagania projektowe – precyzyjne laminowanie wstępne z milimetrową dokładnością. Umożliwia to optymalne zintegrowanie „nowych” procesów z istniejącą linią produkcyjną oraz dostosowanie i wykorzystanie obecnego tzw. „pomieszczenia czystego”.

 

2021 07 46 2


SEMCO – szkło „made in Germany”
Grupa SEMCO, mająca 19 zakładów produkcyjnych w Niemczech, produkuje prawie 5 milionów metrów kwadratowych szyb zespolonych I szkła laminowanego oraz dodatkowo ponad 5 milionów metrów kwadratowych szkła powlekanego.

 

Asortyment produktów SEMCO jest bardzo szeroki – od przyjaznego dla środowiska wielofunkcyjnego szkła SEMCO Klimaglas, stosowanego również w wyrobach chroniących przed hałasem lub włamaniem – po szkło strukturalne stosowane w konstrukcjach szklanych i elementach aranżacji wnętrz.

 

W SEMCO pracownicy ambitnie starają się znaleźć najlepsze indywidualne rozwiązanie dla każdego konkretnego projektu. Począwszy od kreatywnego pomysłu, przez projektowanie produktu, aż po jego produkcję i dostawę. Klient w SEMCO jest również optymalnie wspierany ma każdym etapie współpracy.

 

Duża w tym zasługa samych pracowników, którzy dzięki determinacji połączonej z wysokim poziomem świadomości ekologicznej, intensywnie koncentrują się na kliencie I jego potrzebach i oczekiwaniach.

 

Klient ma gwarancję najwyższej jakości produktu oraz wyjątkową niezawodność/dokładność w dotrzymywaniu harmonogramu dostaw – jest to możliwe dzięki własnej produkcji szkła płaskiego oraz zakupom surowców od lokalnych kontrahentów. Ponadto, mając własny zakład, w którym nakładane są powłoki funkcyjne na szkło – możliwe jest elastyczne, i w odpowiednim czasie, reagowanie na zmiany trendów na rynku.

 

Alexander Akgül, dyrektor techniczny Grupy SEMCO, zapewnia: „Jako firma średniej wielkości zawsze byliśmy blisko naszych korzeni, ważne są dla nas wartości zespołu i rodziny. Struktura naszej grupy sprawia, że z jednej strony jesteśmy wystarczająco elastyczni, aby szybko reagować na zmiany otoczenia biznesowego, a z drugiej – firma jest wystarczająco duża, aby oferować naszym klientom bezpieczeństwo i stałą jakość przez lata. W SEMCO inwestujemy w przyszłość firmy oraz jakość produktów, zwiększając w ten sposób poziom zadowolenia naszych klientów.

 

 2021 07 46 3

 

Strategia sukcesu w produkcji szkła laminowanego dzięki współpracy z LiSEC
W poszukiwaniu nowej maszyny do wstępnego laminowania szkła dla istniejącej fabryki szkła laminowanego w Armatec firma SEMCO Glastechnik z Neubrandenburga „zwróciła się” do firmy LiSEC. Wspólnie opracowano rozwiązanie, które pod względem zastosowanej technologii, oczekiwanej jakości oraz warunków i szybkości montażu spełniało wymagania SEMCO.

 

Firma LiSEC zintegrowała maszynę do laminowania wstępnego z istniejącą linią z milimetrową precyzją i dostosowała ją do istniejących warunków (użytkowanego „pomieszczenia czystego”). Jednocześnie nie było potrzeby wprowadzania zmian konstrukcyjnych w obecnej hali.

 

Z istniejącą linią produkcyjną zintegrowano również automatyczny zespół do cięcia folii. Dopasowanie elementów działającej linii i jej systemu sterowania do nowego rozwiązania przebiegło bezproblemowo. Do nowych wymagań dostosowano również strefy bezpieczeństwa.

 

Po zatwierdzeniu projektu minęły zaledwie dwa tygodnie – a już zakończono modernizację/remont i rozpoczęto produkcję. Aktywne wsparcie pracowników SEMCO było kluczowe dla naszego wspólnego sukcesu.

 

– Tylko konstruktywna współpraca z SEMCO i jej wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, a także ich głębokie zrozumienie procesu, zapewniły tak szybką realizację projektu – mówi Rupert Wellner, kierownik sprzedaży LAMI w LiSEC Niemcy.

 

Kevin Bosse, dyrektor zarządzający SEMCO Glastechnik w Neubrandenburgu, również jest zadowolony ze współpracy. W LiSEC znaleźliśmy partnera, który naprawdę rozumie nasze potrzeby.

 

Współpraca przebiegała harmonijnie i byliśmy bardzo zadowoleni, że na każdym etapie nasi koledzy z LiSEC patrzyli na projekt z naszego punktu widzenia, dzięki czemu mogliśmy zakończyć montaż maszyny szybko i bez większych przestojów”.

 


Najważniejsze zalety maszyny LISEC do wstępnego laminowania
Modernizacja przyniosła wiele korzyści. Po pierwsze, wydajność linii wzrosła o 10%-20%, a obsługa systemu jest znacznie łatwiejsza. Wszystkie cykle produkcyjne I parametry produkowanego szkła są kontrolowane i regulowane w pełni automatycznie przez system.

 

Operator wydaje jedynie zezwolenie na transport wewnętrzny. Dzięki wymianie urządzeń do laminowania wstępnego istniejąca linia do produkcji szkła laminowanego może być eksploatowana jeszcze przez wiele lat z zachowaniem wysokiej jakości.
Jednocześnie udało się osiągnąć znaczne oszczędności energii – od 25% do 30% w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem.

 

To doskonale wpisuje się w program ochrony środowiska wprowadzony przez SEMCO. A dzięki recyklingowi starego i potłuczonego szkła – do produkcji szkła płaskiego wraca tak dużo odpadów, że możliwe jest obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla rocznie o ponad 25 000 ton


Ponadto SEMCO, ramach projektu z dostawcą energii EWE AG, również stopniowo zmienia oświetlenie we wszystkich halach produkcyjnych na energooszczędne lampy LED.

 

Claudia GUSCHLBAUER

 

 2021 07 46 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2021 
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec