Dzięki zakupowi nowoczesnej obrabiarki INTERMAC Master 23, firma BUDOMAT zwiększyła możliwości obróbki szkła, m.in. w zakresie grawerowania. Za proces inwestycyjny – od projektu po montaż i szkolenie – odpowiedzialna była firma MEKANIKA.

  

2016 5 36 1

  

Decyzja na podstawie właściwości

 

Od połowy kwietnia firma BUDOMAT z Bielska-Białej dysponuje nowoczesną obrabiarką Master 23. Jest to komputerowo sterowane trzyosiowe centrum obróbcze, opcjonalnie wyposażone w czwartą oś. BUDOMAT zdecydował się właśnie na ten model, który pozwoli na dodatkowe frezowanie, wiercenie, szlifowanie i polerowanie tafli szkła.

 

W ofercie produkcyjnej firmy BUDOMAT znajdują się między innymi: balustrady szklane, drzwi szklane, kabiny prysznicowe, lacobel, lustra, szkło kolorowe, szkło bezpieczne, szkło zespolone, jak również usługi szklarskie i szkło kominkowe. Rozwój rynku i konkurencji wymaga, by każdy element oferty wykonywany był w najwyższej jakości wykończenia i właśnie w tym aspekcie pomóc ma zakup nowej maszyny.

  

2016 5 36 2

 

Dużą zaletą tej maszyny, która zaważyła o naszej decyzji zakupowej, jest jej wysoka precyzja, co jest dla nas kluczowe – opowiada współwłaściciel firmy BUDOMAT, Tomasz Łojek. – Ponadto wielkim ułatwieniem jest wygoda, jaką daje możliwość zaprogramowania obróbki na maszynie. Po zaprogramowaniu, maszyna wszystko robi sama. Jest to duża różnica w porównaniu do obróbki na maszynach manualnych.

 

Jak BUDOMAT ma zamiar wykorzystać nowe centrum obróbcze?

 

– Maszynę Master 23 będziemy głównie wykorzystywać do typowych zadań ale również do tych, które wcześniej były dla nas nieosiągalne, jak produkcja drzwi z grawerem i wycinanie nietypowych otworów – odpowiada Tomasz Łojek.

 

 

Czwarta oś

 

INTERMAC zaprojektował dwa rodzaje maszyn z serii Master 23. W zależności od potrzeb i planowanej obróbki firmy mogą wybrać między modelem z głowicą trzyosiową lub modelem wyposażonym w dodatkową, opcjonalną czwartą oś. W maszynie nabytej przez BUDOMAT dodatkowa oś będzie przeznaczona do grawerowania. 

 

W ofercie INTERMAC są jeszcze większe centra obróbcze Master, m.in model 33 czy 45. Ze względu na kompaktowe wymiary Tomasz Łojek zdecydował się jednak na ten najmniejszy, ale za to z bogatszym wyposażeniem.

 

Do tej pory szkło obrabialiśmy ręcznie. Master 23 jest naszym pierwszym centrum obróbczym sterowanym numerycznie, a nasza hala produkcyjna jest stosunkowo mała i większy model po prostu by się nie zmieścił – tłumaczy.

 

Niezwykle ważnym, choć na pierwszy rzut oka niewidocznym elementem każdej sterowanej numerycznie maszyny, jest oprogramowanie CAD/CAM.

  

2016 5 36 3

 

Stanowi ono istotny czynnik przekładający się na niezawodność obróbki, ale też komfort pracy operatora maszyny i możliwości standaryzacji usług bądź też ich indywidualizacji.

 

Jak na razie korzystamy z dołączonego oprogramowania i jesteśmy bardzo zadowoleni – potwierdza Tomasz Łojek.

 

Dla firmy przejście z obróbki manualnej na automatyczną, wspieraną komputerowo to duży krok w rozwoju, ale też perspektywa nowych rynków zbytu i lepszej pozycji konkurencyjnej.

 

(...)

Szybciej i dokładniej

 

Obróbka za pomocą centrum obróbczego Master 23 jest zdecydowanie szybsza niż praca ręczna, nawet, jeśli mówimy tylko o docinaniu czy formatowaniu arkuszy. W zakresie obróbki krawędzi, frezowania czy grawerowania mamy do czynienia natomiast z nieporównywalnie większą, cyfrową precyzją. Magazynek narzędzi wyposażony jest w bogate zasoby narzędzi polerskich i diamentowych. Wspiera je wewnętrzny system chłodzenia wodą, która kierowana jest prosto do środka narzędzia, ze zwiększoną szybkością przepływu w celu lepszego chłodzenia.

 

Szybkość działania maszyny to także pochodna szybkości wymiany narzędzi obróbczych Tu zmiana narzędzia następuje automatycznie – zgodnie z zadaniem obróbczym wprowadzonym do komputera – i nie wymaga postoju.

  

2016 5 37 1

 

Wszystko na raz?

 

Tak by można powiedzieć, jeśli weźmiemy pod uwagę, że maszyna Master 23 nie traci ani chwili. W trakcie zmiany narzędzia uchwyt narzędziowy jest automatycznie czyszczony za pomocą strumienia sprężonego powietrza skierowanego bezpośrednio na stożek.

 

Takie rozwiązania sprawiają, że Master 23 jest szczególnie predystynowany do szybkiej obróbki. 

 

 

Sztywna i precyzyjna

 

To, co dla Tomasza Łojka było głównym atutem maszyny – jej wysoka precyzja – ma swoje uzasadnienie nie tylko w cyfrowej jakości realizowanej przez sterowane komputerowo osie, lecz także przez odpowiednią konstrukcję maszyny, na co warto zwrócić uwagę porównując oferty centrum obróbczych różnych marek.

 

Maszyna Master 23, jak i wyższe modele INTERMAC, skonstruowane zostały na specjalnie usztywnionej ramie, na której zamontowano aluminiowy stół roboczy. Gwarantuje to maksymalną płaskość przestrzeni roboczej i jej stabilność, redukującą najmniejsze drgania. Jest to niezbędny warunek, aby proces obróbki szkła dał perfekcyjny rezultat. Stół roboczy o wymiarach 2500x1185 mm pozwala na swobodne rozmieszczenie obrabianych elementów. W Master 23 zastosowano również system łatwego pozycjonowania i unieruchamiania obrabianej tafli, który odbywa się za pomocą serii przyssawek z podwójnym systemem podciśnieniowym. Pomaga to w szybkim i łatwym pozycjonowaniu bez konieczności mechanicznego mocowania obrabianego elementu. System podciśnieniowy przyssawek i ograniczników posiada wydajność 75 m³/h, bezobsługową pompę oraz dwie niezależne strefy podciśnienia dla stołu roboczego. Nie bez znaczenia jest również system gromadzenia wody chłodzącej, który wyposażony jest w rynny i rury połączeniowe służące do odprowadzania wody lub opcjonalne wyjmowane zbiorniki na wodę umieszczone pod stołem roboczym maszyny. 

 

 

Bezpieczeństwo i koszty eksploatacji

 

Zaletą maszyny Master 23 i innych maszyn INTERMAC jest wysokie bezpieczeństwo użytkowania i długoterminowa niezawodność. Maszyna wyposażona jest w standardzie w zintegrowaną obudowę, która zapewnia pełną ochronę elementów mechanicznych oraz redukuje hałas. Wszystkie części ruchome znajdują się ponad poziomem wody, a szafa elektryczna jest uszczelniona. Automatyczne smarowanie wszystkich ruchomych części maszyny gwarantuje doskonałe warunki pracy i uproszczoną konserwację, a zastosowanie nowej, ceramicznej powłoki lakierniczej pozwala na jeszcze większą ochronę elementów maszyny przed korozją.

  

2016 5 37 2

  

Zarządzanie osiami

 

Warto także zwrócić uwagę na technologię zastosowaną w Master 23, która umożliwia zarządzanie osiami bez potrzeby konwersji sygnału z cyfrowego na analogowy i odwrotnie. Zaletami takiego rozwiązania jest między innymi automatyczna redukcja posuwu w zależności od ciśnienia pracy, brak zakłóceń magnetycznych, szybsza transmisja danych, dokładniejsza interpolacja oraz zmniejszone ryzyko powstania skaz na materiale obróbczym.

 

 

Teleserwis

 

Komputer sterujący wyposażony jest w modem do zdalnego dostępu do maszyny. Takie rozwiązanie umożliwia zdalną diagnostykę i usuwanie usterek oraz aktualizacja parametrów i oprogramowania, co znacząco zmniejsza koszty i czas serwisowania. Teleserwis to jeden ze znaków rozpoznawczych grupy INTERMAC, a sprawna obsługa ze strony polskich serwisantów to z kolei ogromy atut MEKANIKI.

 

Zakup Master 23 nie oznacza końca inwestycji dla firmy BUDOMAT.

 

Nasze plany na przyszłość to przede wszystkim rozbudowa hali produkcyjnej. Mamy nadzieję, że uda nam się to osiągnąć jeszcze w tym roku – mówi Tomasz Łojek.

 

 

Dominik Łuszczek

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.