Cięcie wodą pozwala na nieograniczone możliwości produkcyjne bez potrzeby zakupu drogich narzędzi. Dlatego od wielu lat popularnością cieszą się maszyny CNC do strumieniowego cięcia wodą przy użyciu ścierniwa. Jedną z nich jest Primus Waterjet włoskiego producenta Intermac.

 

 

20150505Intermac Mekanika fot 2

 Primus model 184 podczas obróbki szkła. Fot. Mekanika

 

Maszyna przeznaczona jest do wielu różnych zastosowań w obrębie branży kamieniarskiej. Przy jej użyciu można wykonywać elementy wzorów z kamienia i ceramiki, znaków firmowych, logotypów, mebli i elementów wystroju wnętrz. Wyroby produkowane przy jej udziale mogą być kompozycjami mieszanymi z różnych materiałów, takich jak kamień, marmur, granit, drewno, stal, mosiądz, szkło. Maszyna jest opłacalnym narzędziem zarówno w przypadku produkcji jednostkowych elementów, jak i masowej produkcji.

 

- Primus dysponuje stołem roboczym o pokaźnych wymiarach 4000x1860 mm, na którym można dokonywać obróbki materiału o maksymalnej grubości 250 mm w przypadku wersji maszyny 3-osiowej i 200 mm, gdy posiadamy maszynę 5-osiową – mówi Paweł Szczepanik z firmy Mekanika, która jest dystrybutorem maszyn Intermac w Polsce.

 

Konstrukcję maszyny – wykonaną ze stali nierdzewnej i dodatkowo punktowo wzmocnioną – cechuje masywność. Dzięki temu gwarantuje ona stabilną obróbkę oraz wytrzymałość i długoletnie użytkowanie.

Zarówno stół roboczy, jak i inne komponenty, zostały zaprojektowane pod kątem wymagań obróbki przy użyciu ścierniwa (abrasive waterjet).
- Rozwiązania te pozwalają na osiągnięcie wysokiej wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów pracy maszyny – wyjaśnia Paweł Szczepanik.
Primus został wyposażony w 200 l zbiornik na ścierniwo i wodę.

 

20150505Intermac Mekanika ffot 1

 Primus 322 to model ze stołem obróbczym 4000x1860 mm. W zależności od ilości osi może ciąć materiał o grubości 250mm (3 osie) lub 200 mm (5 osi). Fot. Mekanika

 

Zbiornik podzielony jest na dwie sekcje, aby stale uzupełniać wodę w trakcie pracy. Podawaniem ścierniwa kieruje automatyczny system dozowania sterowany przez PC z panelu dotykowego. System czyszczenia zbiornika wyklucza możliwość powstawania zatorów. Zawdzięczamy to systemowi wtórnego wtłaczania wcześniej oczyszczonej wody, który wywołuje w wannie ruch cyrkulacyjny.

 

Szczególną uwagę zwraca system sterowania Primus'em. Kontrolę nad maszyną sprawuje komputer PC wyposażony w system operacyjny Windows. Może on być wykorzystywany nie tylko do obsługi samej maszyn, lecz także do przygotowywana projektów w aplikacji CAD/CAM.


W standardzie maszyna posiada wbudowany modem i funkcję teleserwisu, która pozwala na zdalny dostęp do urządzenia w celu dokonania uaktualnień czy diagnostyki. Kwestie bezpieczeństwa w czasie pracy gwarantują fotokomórki, które wyłączają maszynę po przekroczeniu bariery wokół pola pracy maszyny.

 

Primus Waterjet Intermac
- 3- lub 5-osiowe centrum obróbcze do cięcia hydro-ściernego;
- maszyna wyposażona w pompę BHDT;
- struktura nośna i korpus wykonane ze stali nierdzewnej;
- sterowanie przy pomocy I-cam 3D;
- ciśnieniowy system przepływu ścierniwa;
- wzmacniacz strugi ciśnienia;
- wymiary maszyny: 5690x2420 mm;
- ciśnienie nominalne – 420 MPa.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.