Po co obrabiać szkło w pozycji horyzontalnej, skoro można zaoszczędzić sporo cennego miejsca w zakładzie mocując je do automatycznego, pionowego centrum obróbczego, gdzie wykonane zostaną precyzyjne nawiercenia, frezowania a nawet szlifowanie?

 

 

Takie pytanie zadała sobie firma INHATEX z Inowrocławia – przedsiębiorstwo znane z wdrażania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie produkcji i obróbki szkła. Z biegiem lat zakład rozwijał się, zatrudniając coraz więcej osób oraz zaopatrując się w nowoczesne maszyny do obróbki szkła. W zeszłym roku, korzystając z Funduszy Europejskich i pomocy kredytowej banku, firma zakupiła piec do gięcia i hartowania szkła. W tym roku natomiast zrobiono kolejny krok naprzód, inwestując w urządzenie do pionowej obróbki szkła. Wybór padł na pionowe centrum obróbcze Vertmax renomowanej włoskiej firmy marki INTERMAC, której przedstawicielem w Polsce jest MEKANIKA.

 

Maszyny INTERMAC nie należą do najtańszych, na rynku jest wiele konkurencyjnych cenowo propozycji, ale dla nas decydująca była jakość serwisu, jak i wysoka jakość samej maszyny.. W razie potrzeby chcemy mieć pewność, że otrzymamy realne wsparcie serwisu krajowego o dużym doświadczeniu – mówi Jerzy Kaźmierski, specjalista do spraw utrzymania ruchu w firmie INHATEX.

 

 

2016 07 54 1

 

 

Precyzyjne szlifowanie i polerowanie

 

Nowozakupione centrum Vertmax wyposażone jest w dwa wrzeciona, osadzone na ruchomych głowicach. Do głównych zadań maszyny należy wiercenie otworów, nawiercanie i frezowanie Ponadto Vertmax ma również opcję szlifowania oraz polerowania – wbudowana szlifierka krawędziowa jest bardzo precyzyjna – tnie co do milimetra. To jest największa zaleta Vertmax – w jednej maszynie zawarte są funkcje szlifowania i frezowania – na ogół do tych zadań wymagane są dwa oddzielne urządzenia.

 

Możliwość wykonania tych najbardziej pożądanych zadań obróbczych na jednej maszynie, bez konieczności straty czasu i ryzyka uszkodzenia płyty podczas transportu na kolejne gniazdo produkcyjne, to niewątpliwa zaleta i znaczna optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości.

 

Vertmax zastępuje wiertarkę, frezarkę i zatępiarkę – potwierdza Jerzy Kaźmierski. – Właściwie są to trzy maszyny ukryte w jedne obudowie. Dzięki temu, że jest to maszyna pionowa, już nie jesteśmy zmuszani do używania wiertarki poziomej i kładzenia szyby na stół rolkowy. Jest to duże ułatwienie, bo wcześniej przy kładzeniu tafli na stół tafli mogła ona upaść, nadkruszyć się czy porysować. Na Vertmax wszystko jest robione jednym ciągu ale co najważniejsze – jednym chwytem. Szkło podczas przekładania się nie rysuje. 

 

 

Wysoka wydajność i szybkość realizacji

 

Szybkość działania i przezbrajania wrzecion, z użyciem narzędzi umieszczonych w pojemnym magazynku, to opatentowany system INTERMAC, dający producentowi przewagę nad innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami. Uchwyt mocujący typu ISO40 z samoblokowaniem to gwarancja bardzo dokładnej obróbki i doskonałej współpracy wierteł i frezów z systemem sterowania numerycznego.

 

Zakup Vertmax otworzył przed firmą nowe możliwości, zwiększając wydajność i szybkość realizacji nawet dużych zamówień. Nowa maszyna już pracuje na dwie pełne zmiany, a w planach jest jej uruchomienie na trzy zmiany.

 

Do tej poryw zakładzie pracowało tylko jedno poziome centrum obróbcze. Zawsze było ono obciążone zadaniami, zajmowało sporo miejsca i mieliśmy problem z realizacją większej ilości zamówień – wspomina Jerzy Kaźmierski.

 

Teraz mamy centrum pionowe, zajmujące się różnym rodzajem obróbki w dużo szybszym tempie, a nawet na zasadzie seryjnej produkcji. Czas jest kluczem do sukcesu, bo właśnie za czas klient chce zapłacić: zamówić szkło dziś i odebrać pojutrze – dodaje Jerzy Kaźmierski.

 

 

2016 07 54 2

 

 

Nawet najcieńsze szkło

 

Centrum obróbcze Vertmax oferowane jest w kilku wersjach w zależności od możliwości obróbczych osi X. Ponieważ głównymi odbiorcami firmy INHATEX są małe i średnie firmy, producent zdecydował się na zakup modelu Vertmax 2.2, który może obrabiać elementy o wymiarach 2200x3500 mm, a oś Z ma wysokość 19 mm. Wysoka oś Z w tym modelu to zaleta. W przypadku, gdy obróbce mają być poddane grube tafle, ale urządzenie potrafi obrabiać nawet najcieńsze arkusze szkła – to właśnie oś Z sprawia, że jest ono bardzo uniwersalne, dopasowane do szerokiego wachlarza potrzeb. Wszystkie modele centrów Vertmax mogą pracować z arkuszami już od grubości 3 mm. 

 

Warty uwagi w przypadku obróbki cienkiego szkła jest specjalny system redukcji drgań w centrum Vertmax, która przekłada się na jeszcze większą precyzję i pewność obróbki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonego maszynie surowca. O to dba także dodatkowy system, który w momencie rozpoczęcia procesu frezowania automatycznie aktywuje rolki przeciwstawne, zapewniające maksymalną szczelność szkła, aby zminimalizować ryzyko powstania odprysków.

 

Dowodem na „inteligencję” tego pionowego centrum obróbczego jest system rozpoznawania i zapamiętywania grubości szkła, który następnie wysyła sygnał do magazynku narzędzi, gdzie dobierany jest odpowiedni frez czy wiertło. Oczywiście, wszystko to dzieje się dzięki bardzo wydajnym procesorom, które poprzez autorskie oprogramowanie bSolid typu CAD/CAM, w ciągu kilku sekund przetwarzają dane na użyteczne informacje i zadania dla maszyny. Dane te są zapisywane w pamięci maszyny, która niczym pilny uczeń podczas kolejnych zadań wykorzystuje zdobytą już wiedzę.

 

 

2016 07 54 3

 

 

Obróbka szkła niskoemisyjnego i bezpiecznego

 

Vertmax możne obrabiać różnego rodzaju szkło. W prosty sposób, przy pomocy kilku kliknięć w programie sterującym maszyną zmienimy program z obróbki zwykłego szkła, w operacje wykonywane na szkle z powłoka niskoemisyjną (Low-E Glass) albo na czynności na szkle bezpiecznym, wzmocnionym w procesie laminowania.

 

– Jedynym z powodów dla których kupiliśmy Vertmax to fakt, że obrabia on szkło miękkopowłokowe. Obecnie szkło miękkopowłokowe i inne szkła specjalistyczne zaczęły dominować na rynku, bo czasy floatu, jako szkła towarzyszącego, już się kończą – zauważa Jerzy Kaźmierski. 

 

 

MEKANIKA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.