Od najmniejszych szklanych wizytówek czy pamiątek, do mebli łazienkowych i luster z oświetleniem LED i nowoczesną elektroniką – oferta firmy MCJ jest bardzo szeroka, ale też nowatorska.

 

Bo za taki uznano projekt produkcji podtynkowych kontenerów łazienkowych ze szklanymi frontami, który częściowo wsparła finansowo Unia Europejska. Innowacyjne musiały być też maszyny do ich produkcji: m.in. piec do laminacji czy krawędziarka, które dostarczyła firma MEKANIKA.

 

 

2017 3 52 1

 

 

Firma MCJ działa na rynku już ponad 20 lat, ale w branży obróbki szkła jest obecna od czterech. 

 

Od początku nie interesowało nas zwykłe formatowanie czy laminowanie usługowe szkła, ale chcieliśmy przede wszystkim wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie w branży elektryczno-oświetleniowej – wspomina Jan Bienek, kierownik produkcji w firmie MCJ.

 

Na rynku jest wielu producentów luster, przy dobrych maszynach nietrudno je produkować, ale widzieliśmy lukę w zakresie luster ze zintegrowanym oświetleniem LED-owym, podświetloną soczewką powiększającą, z panelami dotykowymi, radiem. W tym zakresie jesteśmy w stanie wygrywać z konkurencją.

 

 

2017 3 52 2

 

 

Master 35Pierwszą maszyną kupioną od firmy MEKANIKA było włoskie, uniwersalne centrum Master 35, które prócz cyfrowej obróbki szkła w zakresie formatowania czy fazowania może wykonywać precyzyjne nawiercenia pod oświetlenie czy inne elementy elektroniki. Park maszynowy wzbogacił też stół do rozkroju szkła Genius i pierwsza piaskarka SCV. 

 

Współpraca z dostawcą, doradcą i serwisantem, bo takie trzy role pełni firma MEKANIKA, od początku układała się bardzo dobrze, a z czasem, gdy Master przynosił firmie MCJ kolejne zyski i zadowolonych klientów, przyszła myśl o zakupie kolejnych maszyn.

 

Tym razem z pomocą Unii Europejskiej udało się sfinansować zakup nowatorskiego pieca do laminacji szkła Lam pro marki PUJOL i krawędziarki NEPTUN Rock 11.

 

 

 

2017 3 52 3

 

 

Pomysł wart dotacji

 

– Wyszliśmy z propozycją produkcji zupełnie nowego wyrobu, jakimi są kontenery łazienkowe – mówi Jan Bienek. – W projekcie tym chcieliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w obróbce metali oraz szkła. Produkt też miał odpowiedzieć na rosnące potrzeby rynku, szczególnie zagranicznego, w zakresie kontenerów łazienkowych w wyższym standardzie. 

 

Kontenery łazienkowe do zabudowy podtynkowej odpowiadają trendom minimalistycznym. Podtynkowa zabudowa zrównuje się szklanym frontem ze ścianą tworząc ciekawy efekt wzorniczy. W środku mebla można ukryć detergenty czy przybory, których nie chcemy eksponować w łazience. Takie rozwiązanie to także świetne zagospodarowanie wnęk pozostałych po zabudowie kartonowo-gipsowej, maskującej rury.

 

Fronty szklane, stosowane w meblach łazienkowych, muszą spełniać wymagania zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i estetyki. Firma MCJ zdecydowała się na zakup pieca do laminowania szkła PUJOL, który wykorzystuje folie EVA w różnych kolorach, poziomie przezroczystości czy wzorach. 

 

Laminowanie szkła

 

Firma PUJOL ma silne tradycje i ponad 100-letnią historią, obejmującą cały proces laminacji i obróbki szkła. Dowodem na to jest ponad 10 tysięcy pieców zainstalowanych na całym świecie.

 

 Model pieca Lam Pro jest profesjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem, które przy dużej wydajności jest zoptymalizowane pod kątem zajmowanego przez urządzenie miejsca – mówi Paweł Szczepanik z firmy MAKANIKA. – Jego największą zaletą jest równomierność w zakresie rozkładu temperatur oraz szerokie możliwości dekoracyjne, jakie daje stosowanie folii typu EVA.

 

(...)

 

 

Innowacyjność kontenerów

Kontenery łazienkowe i szpitalne mają szereg cech pozwalających zakwalifikować je jako produkt innowacyjny na rynku – nieznany i niestosowany dotychczas.

 • Zamykane są bezpiecznymi frontami ze szkła laminowanego, które przy uderzeniu wprawdzie pęka, ale jego odłamki są trzymane na warstwie żywicy (zmniejsza się przez to niebezpieczeństwo okaleczenia).
 • Zastosowanie szkła czyni kontenery wnękowe bardziej przyjaznymi w domowym użytkowaniu, przy jednocześnie nowoczesnym charakterze dekoracji.
 • Wyposażone są w zawiasy BLUM, umożliwiające pełny zakres regulacji w czasie montażu, jak i podczas eksploatacji. Dzięki zastosowaniu systemu TIP ON firmy BLUM, kontenery nie wymagają uchwytów, przez co nie sprawiają optycznie wrażenia wmontowanej szafki czy mebla, a są elementem dekoracyjnym.
 • Kontenery mogą być dowolnego koloru, mogą też sprawiać wrażenie „obrazu w szkle”. Wykonując front z lustra, można użyć kontenera jako elementu wbudowanej szafki łazienkowej.
 • Zastosowane zostały także supercienkie, dwustronnie podświetlane fronty lustrzane (o grubości 10 mm – najcieńsze na świecie), z możliwością wymiany źródła światła LED.
 • Proste wkłady montażowe umożliwiają ich instalację w ścianach pełnych, jak i z płyty kartonowo-gipsowej.
 • Pełna szczelność kontenerów przeciwdziała zawilgoceniu ścian.

 

2017 3 53 1

2017 3 53 2

2017 3 53 3

 

 

 

Krawędziarka Rock 11Kolejną maszyną w zakładzie MCJ, której zadaniem jest dbałość o perfekcyjną obróbkę szkła, jest krawędziarka Rock 11. Firma MEKANIKA jest generalnym przedstawicielem firmy Rock w Polsce.

 

Model Rock 11 ma bardzo szerokie możliwości obróbki, jednak na uwagę zasługują trzy obszary, w których jest niewątpliwie rynkowym liderem pod względem jakości i wydajności.

 

Pierwszy, to proste stępianie płaskich krawędzi, gdzie wykazuje bardzo wysoką wydajność i szybkość działania.

 

Drugi obszar, to polerowanie płaskich krawędzi szkła, wymagające dokładności i wysokiej jakości oraz trwałych narzędzi. Trzeci, niezwykle ceniony przez użytkowników obszar obróbczy, w którym specjalizuje się ta krawędziarka, to wykonywanie fazy do 10 mm wraz z polerowaniem (przy użyciu specjalnych narzędzi diamentowych). Polerowanie odbywa się za pomocą ciekłego tlenku ceru, z niezależnym obiegiem.

 

Najbogatsza wersja maszyny Rock jest wyposażona w aż 14 wrzecion, ale dostępne są też modele z jedenastoma czy ośmioma wrzecionami, z mniejszym posuwem roboczym, ale z taką samą precyzją obróbki – wyjaśnia Paweł Szczepanik. – Ponadto, wszystkie maszyny z serii Rock mogą być dostosowane do specyficznych wymagań klienta, dzięki szeregowi dostępnego wyposażenia dodatkowego tak, aby były idealnym narzędziem produkcyjnym.

 

Szczególne zadania obróbcze należą do piaskarek SCV. Firma MCJ zdecydowała się na zakup modelu z serii Kufra 2, wyróżniającego się niezwykle trwałą i stabilną konstrukcją, przekładającą się na jakość piaskowania (w drugim etapie inwestycji firma dokupiła drugą maszynę). W konstrukcji zastosowano także dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i chroniące formatki podczas obróbki, np. czujnik obecności szkła, uszczelki chroniące przed pyłem, antypoślizgową taśmę posuwu, a system załadunku i wyładunku wyposażono w szczecinę chroniącą szkło przed zarysowaniami, zadrapaniami itp.

 

– To maszyna przyjazna dla środowiska, gdyż jej emisja pyłów wynosi poniżej 20 mikronów – zapewnia Piotr Mędrygał z firmy MEKANIKA – a dzięki wykorzystaniu, między innymi, możliwości pracy tylko w wybranych strefach pozwala właścicielom zakładu, w której pełni służbę znacznie ograniczyć koszty produkcji. 

 

Zakup maszyn to nie jedyne inwestycje poczynione w firmie MCJ w celu poprawy konkurencyjności i skutecznego wprowadzenia na rynek nowatorskich produktów. 

2017 3 53 4

 

 

Posiadamy własne laboratorium, w którym nie tylko na bieżąco nadzorujemy produkcję, lecz także testujemy i szukamy nowych rozwiązań – dodaje Jan Bienek. – Przyszłością jest elektronika, która wkracza w każdą sferę życia. Także w przypadku mebli czy luster łazienkowych klient oczekuje wysokiego komfortu i multifunkcjonalności. Lustro już nie tylko ma idealnie odbijać nasz wizerunek, ale dostarczać światła sterowanego dotykiem, informacji o czasie czy pogodzie za oknem, a nawet rozrywki poprzez wmontowane w lustrze radio. 

 

Zakup nowych maszyn z firmy MEKANIKA, sterowanych numerycznie i zwiększających możliwości w zakresie precyzyjnej obróbki szkła, czy metalu, doskonale wpisał się w strategię innowacyjności firmy MCJ.

  

Małgorzata Wnorowska

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2017

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.