Precyzja obróbki nowego centrum Master 23 to ważny atut dla przedsiębiorstwa, które chce rozwijać swój potencjał produkcyjny. W przypadku producenta szkła hartowanego firmy Euro-Car Glass równie ważny okazał się jednak serwis, dzięki któremu nie musi się on obawiać przestojów w pracy maszyny. Dobra opinia o jego działaniu to najlepsza rekomendacja dla specjalistów z firmy MEKANIKA.
Chociaż jeszcze nie musieli dotąd z niego skorzystać, do zakupu centrum INTERMAC Master 23, dostępnego w ofercie firmy MEKANIKA, przedsiębiorstwo Euro-Car Glass z miejscowości Ozorzyn przekonał przede wszystkim serwis, a konkretnie gwarancja, że technicy sprawnie reagują na wszelkie zgłaszane usterki maszyny. Dla firmy, która stawia pierwsze kroki na rynku i buduje zaufanie wśród swoich klientów, to ważny argument, aby zabezpieczyć się przed niechcianymi przestojami produkcji.
— U poprzednich dostawców, u których wcześniej zaopatrywaliśmy się w maszyny, ten serwis nie działa tak, jak powinien, dlatego przy zakupie nowego centrum kierowaliśmy się głównie serwisem maszyny, jaki może nam zapewnić jej dostawca — mówi właściciel Piotr Andrzejczak.
Euro-Car Glass specjalizuje się w produkcji szkła hartowanego płaskiego i giętego. Firma rozpoczęła swoją działalność w 2009 r. zajmowała się sprzedażą szyb hartowanych, a w marcu 2018 r. rozpoczęła produkcję szyb hartowanych. Od początku buduje swoją markę na jakości i niezawodności usług. Dlatego chociaż posiada już jedno centrum obróbcze, zdecydowano się na zakup drugiej, bardziej nowoczesnej maszyny.
Uruchomione w październiku ub.r. trzyosiowe centrum INTERMAC Master 23 jest używane do obróbki szkła o grubości 4 mm, w jakim specjalizuje się wielkopolska firma. Z tego szkła, które trafia przede wszystkim do odbiorców w kraju, wykonywane są głównie szyby do autobusów i busów, ale jest ono również stosowane do maszyn rolniczych i budowlanych oraz pojazdów szynowych: tramwajów i pociągów.
Centrum umożliwia produkcję precyzyjnie sformatowanych elementów szklanych. w tym również o bardziej skomplikowanych kształtach, pozwala również wykonywać w nich otwory i nawiercenia.
— Maszyna obrabia różne kształty, nie tylko prostokąty, ale również kształty obłe i nietypowe, stosowane np. w kabinach pojazdów — wyjaśnia właściciel Euro-Car. —Zdecydowaliśmy się na ten model również z powodu możliwości wykonywania w już obrobionej szybie otworów takich jak półokrąg czy kwadrat lub wycięcia czy jakiś innych wymaganych otworów zgodnie ze specyfiką zamówienia odbiorcy.
Chociaż centrum INTERMAC Master 23 pracuje w zakładzie niespełna cztery miesiące, już ujawniła się jego podstawowa zaleta – jest dużo łatwiejsze w obsłudze niż posiadane wcześniej starsze centrum obróbcze.
Master 23 za naciśnięciem myszki i przy pomocy wprowadzonych do komputera danych precyzyjnie frezuje, wierci, szlifuje, poleruje a nawet graweruje przy pomocy diamentowego pisaka. Samo uruchomienie procesu produkcji jest nie tylko mniej skomplikowane, ale odbywa się znacznie szybciej. Centrum jest całkowicie zintegrowane z PC, skąd bezpośrednio można przesyłać wymiary i kształt sformatowanych tafli szkła.
Maszyna może być konfigurowana również przez sieć internetową, podobnie jak jej serwis (w ramach opcji Teleservice). Usterkę można zlokalizować łącząc się z maszyną poprzez Internet. Dostarczone do Euro-Car Glass przez firmę MEKANIKA centrum INTERMAC Master 23 jest wyposażone w stół roboczy o wymiarach 2500x1200 mm, który pozwala na wygodne, wielostronne pozycjonowanie elementów.
Z uwagi na możliwość łatwego uszkodzenia obrabianego materiału w trakcie procesu obróbki, system lokowania i trzymania elementów wyposażony w przyssawki z podwójnym obwodem próżniowym, co pozwala na łatwe i szybkie ułożenie formatki bez potrzeby mechanicznego zabezpieczania jej śrubami.
Atutem nowoczesnego centrum jest również szybka wymiana narzędzi, dzięki urządzeniu ISO 40 z mechanicznym systemem blokującym z pakietem sprężyn talerzowych i procesem pneumatycznego rozłączania o ciśnieniu roboczym 7 Bar.
Pracująca w zakładzie w Ozorzynie maszyna została zakupiona w leasingu, w czym również pomógł jej dostawca.
— Firma MEKANIKA wraz z kupnem maszyny oferuje swoim klientom kompleksową obsługę, zaczynając od doradztwa, rozpoznania potrzeb inwestora, przez projekty indywidualne, szyte na miarę maszyny, po ich instalację, szkolenie operatorów, a nawet kwestie finansowania zakupu ze środków unijnych czy leasingu, pomagając w załatwieniu wymaganych formalności — mówi Błażej Wroński z firmy MEKANIKA.
Po zakupie maszyn firma otacza inwestora opieką serwisową. Jest to nie tylko opieka techników, pracujących na terenie całej Polski, ale również kontakt poprzez teleserwis. Jest to opcja dostępna w maszynach numerycznych podłączonych do Internetu.
Wówczas technik może na wniosek właściciela maszyny połączyć się z nią zdalnie z dowolnego miejsca na świecie i sprawdzić kody błędu, które się wyświetlają. — Czasem są to błahe usterki, które możemy natychmiast wyeliminować podpowiadając operatorowi jakie ma wykonać czynności — mówi Błażej Wroński. — Niepotrzebne są wówczas nerwy i postój maszyny do czasu przyjazdu technika.
Firma Euro-Car Glass zdecydowała się na wąską specjalizację, dostrzegając rozwijający się rynek motoryzacyjny w Polsce, gdzie z powodzeniem stosuje się produkowane w zakładzie w Ozorzynie szkło hartowane.
Właściciel nie wyklucza jednak dalszego rozwoju i poszerzenia asortymentu o szkło budowlane czy do aranżacji wnętrz. Wymaga to zwiększenia grubości obrabianych tafli, co nie stanowi żądnego problemu dla centrum Master 23.
INTERMAC zaprojektował dwa rodzaje maszyn z serii Master 23. W zależności od potrzeb i planowanej obróbki firmy mogą wybrać między modelem z głowicą trzy osiową lub modelem wyposażonym w dodatkową, opcjonalną czwartą oś. Niezwykle ważnym, choć na pierwszy rzut oka niewidocznym elementem każdej sterowanej numerycznie maszyny, jest oprogramowanie CAD/CAM.
Stanowi ono istotny czynnik przekładający się na niezawodność obróbki, ale też komfort pracy operatora maszyny i możliwości standaryzacji usług bądź też ich indywidualizacji Obróbka z pomocą centrum obróbczego Master 23 jest zdecydowanie szybsza niż praca ręczna, nawet jeśli mówimy tylko o docinaniu czy formatowaniu arkuszy.
W zakresie obróbki krawędzi, frezowania czy grawerowania mówimy natomiast o nieporównywalnie większej, cyfrowej precyzji. Magazynek narzędzi wyposażony jest w bogate zasoby diamentowych tarcz i frezów. Wspiera je wewnętrzny system chłodzenia wodą, która kierowana jest prosto do środka narzędzia, ze zwiększoną szybkością przepływu w celu lepszego chłodzenia.
Szybkość działania maszyny to także pochodna szybkości wymiany narzędzi obróbczych. Rewolwerowa zmieniarka końcówek narzędziowych na głowicy pozwala na skrócenie czasu wymiany narzędzi o 50%. Zmiana narzędzia następuje automatycznie – zgodnie z zadaniem obróbczym wprowadzonym do komputera – i nie wymaga postoju.
— Wszystko na raz? Tak by można powiedzieć, jeśli weźmiemy pod uwagę, że maszyna Master 23 nie traci ani chwili. W trakcie zmiany narzędzia uchwyt narzędziowy jest automatycznie czyszczony za pomocą strumienia sprężonego powietrza skierowanego bezpośrednio przez stożek — tłumaczy Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA.
Wysoka precyzja maszyny ma swoje uzasadnienie nie tylko w cyfrowej jakości realizowanej przez sterowane komputerowo osie, lecz także przez odpowiednią konstrukcję maszyny, na co warto zwrócić uwagę porównując oferty centrum obróbczych różnych marek.
Maszyna Master 23, jak i wyższe modele INTERMAC, skonstruowane zostały na specjalnie usztywnionej ramie, na której zamontowano aluminiowy stół roboczy – gwarantuje to maksymalną płaskość przestrzeni roboczej i jej stabilność, redukującą najmniejsze drgania. Jest to niezbędny warunek, aby proces obróbki szkła dał perfekcyjny rezultat. Stół roboczy o wymiarach 2500x1185 mm umożliwia wielokrotną zmianę pozycji obrabianych elementów.
W Master 23 zastosowano również system łatwego pozycjonowania i unieruchamiania obrabianej tafli, który odbywa się za pomocą serii przyssawek z podwójnym systemem podciśnieniowym. Pomaga to w szybkim i łatwym pozycjonowaniu bez konieczności mechanicznego mocowania obrabianego elementu.
System podciśnieniowy przyssawek i ograniczników posiada obieg cieczy o wydajności 75 m³/h, bezobsługową pompę oraz dwie niezależne strefy podciśnienia dla stołu roboczego. System gromadzenia wody chłodzącej wyposażony jest w rynny i rury połączeniowe służące do odprowadzania wody, lub opcjonalne wyjmowane zbiorniki na wodę umieszczone pod stołem roboczym maszyny.
Bezpieczeństwo i koszty eksploatacji
Nie bez znaczenia dla firmy będzie koszt późniejszego utrzymania urządzenia. Zaletą maszyny Master 23 i innych maszyn INTERMAC jest bezkonkurencyjne bezpieczeństwo użytkowania i długoterminowa niezawodność. Maszyna wyposażona jest w standardzie w zintegrowaną obudowę, która zapewnia pełną ochronę elementów mechanicznych oraz redukuje hałas.
Wszystkie części ruchome znajdują się ponad poziomem wody, a szafa elektryczna jest uszczelniona. Automatyczne smarowanie wszystkich ruchomych części maszyny gwarantuje doskonałe warunki pracy i uproszczoną konserwacje, a zastosowanie nowej, ceramicznej powłoki lakierniczej pozwala na jeszcze większą ochronę elementów maszyny przed korozją.
Zarządzanie osiami
Warto także zwrócić uwagę na technologię zastosowaną w Master 23, która umożliwia zarządzanie osiami bez potrzeby konwersji sygnału z cyfrowego na analogowy i odwrotnie. Zaletami takiego rozwiązania jest między innymi automatyczna redukcja posuwu w zależności od ciśnienia pracy, brak zakłóceń magnetycznych, szybsza transmisja danych, dokładniejsza interpolacja oraz zmniejszone ryzyko powstania skaz na materiale obróbczym.
Małgorzata Wnorowska
MEKANIKA
Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 2/2019