Sporym wyzwaniem inwestycji jest montaż okien wielkopowierzchniowych. Tafle szkła przyjeżdżają od dostawców pięknie zapakowane i gotowe do instalacji na wysokości nierzadko kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów nad poziomem gruntu.

 

2020 01 30 1

 

Czasem przychodzi oszklić nawet wieżowiec. Kosztorysanci wliczają do kosztów inwestycji cenę za godzinę pracy sporej ekipy instalatorów, przy pracach uwzględniany jest też duży dźwig. W sumie, sam montaż okien wielkopowierzchniowych pochłania sporą część budżetu.

 

2020 06 43 1

 

Do tego należy dodać problemy związane z nieudanym montażem, z bezpieczeństwem ekipy montażowej (prace te mogą wykonywać tylko przeszkoleni instalatorzy, bo operowanie nim na wysokości wymaga ogromnego doświadczenia i precyzji.

 

2020 06 43 2

 

Ogromnym ułatwieniem w pracach szklarskich są mini żurawie UNIC. Mini dźwigi wyposażone w gąsienice swobodnie poruszają się po terenie budowy. Urządzenia nie potrzebują wiele miejsca, by rozłożyć podpory i stabilnie ustawić się w gotowości do pracy.

 

2020 01 30 2

 

Rodzina mini dźwigów UNIC obejmuje urządzenia o wymiarach od 60 cm szerokości. Niska masa własna (od 1000 kg) pozwala na pracę na stropach i dachach.

 

2020 06 43 3

 

Częstym widokiem jest mini dźwig na dachu budynku, z którego to dachu podawane są kolejne tafle szkła. W niepamięć odchodzą czasy, gdy robotnicy wnosili ogromne okna po schodach budynku. Kilkuosobowe ekipy przez kilka dni montowały kilka dużych okien na piętrze budynku.

 

2020 01 30 3

 

Okna często ulegały uszkodzeniu w trakcie szklenia – co podnosiło cenę usług i narażało inwestycje na opóźnienia. Podawanie okien przez konwencjonalne dźwigi nie zdawało egzaminu – brak odpowiedniego osprzętu powodował uszkodzenia i wypadki w trakcie montażu.

 

Mini dźwigi pojawiły się w pracach szklarskich kilka lat temu. Niestety, nie wszystkie urządzenia tego typu są precyzyjne i mimo kompaktowych wymiarów nie są w stanie precyzyjnie podawać instalatorom okien. Brak im też odpowiedniego osprzętu.

 

2020 01 30 4

 

 

Precyzja i bezpieczeństwo podczas instalacji okien na wysokościach
Mini żurawie UNIC cechuje ogromna precyzja. Operator może z bardzo dużą dokładnością operować podawanym oknem, ponieważ manipulatory sterujące hydraulicznym ramieniem dźwigu reagują płynnie, a szybkość ruchu ramienia zależy od stopnia wychylenia drążka: lekkie wychylenie – delikatny ruch, duże wychylenie – szybki ruch.

 

Dodatkowo, mini żurawie UNIC można doposażyć w szereg osprzętu ułatwiającego montaż. Do dyspozycji są dodatkowe ramiona przedłużające, umożliwiające dotarcie ramienia dźwigu w trudno dostępne miejsca, podnośniki oraz różnych rozmiarów ssawki próżniowe.

 

2020 06 43 4

 

Co istotne, ssawki wyposażone są w podwójne obwody hydrauliczne, zapewniające bezpieczeństwo ludzi, sprzętu i instalowanych okien. Nawet w razie awarii hydrauliki jednego obwodu, można bezpiecznie przerwać prace bez obaw o „puszczenie” ssawek. Takie bezpieczne zduplikowane systemy hydrauliki stosowane były dotychczas tylko w systemach wojskowych.

 

2020 01 30 5

 

 

Czy praca mini dźwigami UNIC jest trudna?
Sterowanie mini żurawiem UNIC nie wymaga wielkiego doświadczenia. Wystarczy przestrzegać wykresów pracy urządzenia. Manipulator jest łatwy w obsłudze, a operator ma zawsze na widoku wykres bezpiecznego użycia dźwigu przy zadanej masie okna, który pokazuje, na jaką wysokość i pod jakim kątem można bezpiecznie unieść montowane szyby, bez obaw o przechylenie dźwigu.

 

 

Jak zmniejszyć koszt instalacji okien?
Użycie mini żurawi do montażu okien rozwiązuje jeszcze problem zasobów ludzkich. Ekipa monterska nie musi składać się z wielu osób, wystarczy operator dźwigu oraz dwóch instalatorów odbierających okno. Bezpieczeństwo prac rośnie, spadają koszty zatrudnienia fachowców i liczebność ekipy.

 

A co z kosztami samych mini żurawi? Zakup mini żurawia to kolejna inwestycja w rozwój firmy. Dzisiaj można korzystać z różnych form finansowania sprzętu: od zakupu, poprzez zakup na kredyt, leasing, wynajem długoterminowy, aż po wypożyczenie, gdy instalacje są sporadyczne.

 

Forma zakupu zależy od indywidualnych preferencji lub możliwości. Należy pamiętać, że rata leasingu będzie zwykle dużo niższa, niż wynagrodzenie ludzi, którym trzeba by zapłacić, jeżeli sprzętem nie dysponujemy.

 

https://www.podniose.pl/

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.