20200303Frontale-dh1Rynek sprzedaży, wynajmu i serwisu maszyn budowlanych do montażu stolarki okiennej znacznie wzrósł w Polsce w ostatnich latach.

 

Rosnąca liczba inwestycji, coraz cięższe przeszklenia i malejąca liczba pracowników na rynku sprawiły, że firmy montażowe coraz częściej sięgają po maszyny wspomagające transport i montaż ciężkich szyb na budowie.

 

2020 02 44 1

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyn i dostawcy? Co kształtuje ceny? Na te pytania Czytelnicy znajdą odpowiedź poniżej.

 

Maszyny do do montażu szkła wykorzystywane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Wśród najpopularniejszych na rynku rozwiązań należy wymienić przyssawki do szyb.

 

2020 02 44 4

 

Przyssawki akumulatorowe, które można zastosować jako wyposażenie wszelkiego rodzaju żurawi, w tym samochodowych, żurawi typu hds czy wózków widłowych, stają się niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie i w zakładzie produkcyjnym.

 

Przez ostatnie kilka lat na polskim rynku najpopularniejszą maszyną stały się przyssawki typu UPG w tym modele UPG350, UPG450 i UPG600 o udźwigu odpowiednio 350, 450 i 600 kg. Korzystają z nich największe firmy montażowe i producenci stolarki okiennej chwaląc niezawodność i serwis jaki świadczy producent firma Uplifter na terenie całego kraju.

 

2020 02 44 3

 

Nowością ostatniego roku jest większa przyssawka UPG1000 o zbliżonej konstrukcji do poprzedników ale dająca dużo większe możliwości. Przyssawka ta posiada w pełni demontowalne ramiona i możliwość dowolnej konfiguracji w warunkach budowlanych.

 

Konstrukcja oparta jest na standardowych komponentach i umożliwia montaż dystansów do okien HS/HS-T na każdym z talerzy z osobna. Przyssawka UPG 1000 może być wyposażona w pilota bezprzewodowego. Została zaprojektowana i wdrożona do użytkowania przez niemiecki oddział Uplifter i spełnia najwyższe poziomy bezpieczeństwa.

 

2020 02 44 2

  

Drugą, najczęściej wykorzystywaną grupą maszyn budowlanych służących do montażu przeszkleń w stolarce okiennej i fasadach, są akumulatorowe manipulatory elektryczne służące do transportu i montażu szyb oraz okien na terenie budowy. To nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie posiadające zabudowaną przyssawkę do szyb i własny, niezależny napęd, który umożliwia transport i montaż pakietów szybowych o ciężarze nawet do 600 kg przez dwuosobową ekipę montażową.

 

2020 02 44 5

 

Aktualnie dochodzi do bardzo energicznego rozwoju tego segmentu maszyn i powstają nowoczesne rozwiązania dopasowane do potrzeb rynku. Tu warto oprzeć się o doświadczenie z zachodu, gdzie np. rozwinięty niemiecki rynek przez kilkanaście lat doświadczeń wypracował technikę budowy manipulatorów o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa i wydajności.

 

Takie właśnie maszyny pod nazwą Glassworker produkuje firma ERGOmount. Tu każda maszyna ma 40% zapasu bezpieczeństwa i precyzję w układzie sterowania, która sprawdza się w trudnych warunkach pracy.

 

2020 02 44 6

 

Stosowane do tej pory starsze typy maszyn nie pozwalają na wyposażanie głowicy we w pełni funkcjonalną przyssawkę. W wielu maszynach brakuje pełnej hydrauliki i możliwości montażu głowicy obracanej i odchylanej we wszystkich kierunkach (3D). Takie rozwiązania nie spełniają już oczekiwań klientów na rynku montażowym.

 

Nowością tego roku będzie nowa generacja mini manipulatorów marki Glassworker pod nazwą GW 295. Ta zwinna, lekka i kompaktowa maszyna o udźwigu 295 kg zaprezentowana zostanie po raz pierwszy na targach Fensterbau Frontale 2020, na stoisku firmy Uplifter na hali 3A stoisko 325.

 

2020 02 44 7

 

Trzecią, kluczową grupą maszyn najchętniej wykorzystywaną przez firmy montujące stolarkę okienną, są mini żurawie. To rozwiązanie zostało wypracowane na początku XXI w. przez przez firmę Uplifter, która rozpoczęła wynajem i sprzedaż maszyn japońskiej marki Maeda w Europie. Jak pokazała historia, kluczową decyzją przy tworzeniu firmy rentalowej czy zakupie maszyny na potrzeby własne jest właśnie wybór odpowiedniego producenta maszyn.

 

Mini żuraw służący do montażu szkła musi być bardzo dokładny. Precyzja w operowaniu maszyną przy pełnym obciążeniu umożliwiająca montaż szkła z milimetrową precyzją okazała się kluczem do sukcesu. Tu nie chodzi o metr czy dwa większy wysięg masztu, który może powodować w konsekwencji niestabilność urządzenia.

 

W zastosowaniu mini żurawi do montażu szyb najważniejsza jest precyzja a wielkość maszyny będzie wynikową ze statystycznie najczęściej realizowanych projektów.

 

Sukcesem marki Maeda, która jest najdokładniejszą maszyną na rynku, jest fakt zastosowania wysokowydajnych rozdzielaczy hydrualicznych Maeda połączonych z precyzyjnym układem sterowania. To zestawienie jest do dnia dzisiejszego nie do pobicia przez innych producentów maszyn.

 

Jednocześnie należy wspomnieć, że maszyny marki Maeda wywodzą się z grupy firm Komatsu i reprezentują sobą bardzo długą żywotność przy niskiej utracie wartości w czasie. To właśnie te czynniki decydują o powodzeniu i rentownym wykorzystaniu maszyn budowlanych.

 

Serwis maszyn.
Czy mój dostawca ma warsztat mechaniczny i mechanika?
Wraz z rozwojem rynku wynajmu maszyn do montażu stolarki okiennej pojawia się na rynku coraz więcej maszyn, firm i podwykonawców realizujących koncepcję obsługi tego segmentu. Jest to obszar ciągłych zmian i rozwoju u producentów stolarki okiennej i systemów fasadowych.

 

Podejmując decyzję o wyborze partnera do współpracy przy wynajmie lub zakupie maszyn należy ocenić czy doświadczenie dostawcy, operatora i zaplecze warsztatowe pozwalają na szybką reakcję i wsparcie.

 

Dlatego właśnie firma Uplifter uruchomiła warsztat serwisowy dla maszyn budowlanych pracujących w branży stolarki okiennej, prowadzący przeglądy, naprawy i konserwacje maszyn z segmentu mini żurawi, przyssawek do szyb i manipulatorów wybranych marek.

 

2020 02 44 8

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 02/2020
   

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.