Rynek wynajmu maszyn zwiększa się wraz z rosnącym ciężarem szyb i konstrukcji. Dochodzimy do momentu, gdy transport nawet pojedynczych okien nie może odbywać się bez wykorzystania specjalistycznych maszyn.

 

2020 12 22 1

 Mini żuraw MK1033 z przyssawką do szyb UPG350

 

Firmy, które świadczą usługi wynajmu maszyn co roku wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Aktualnie najnowsze projekty dotyczą takich urządzeń jak:
- zawiesia z przeciwwagami,
- adaptery do szyb giętych
- kompaktowe wózki transportowe z ssawkami próżniowymi.

 

W portfolio największych firm znajduje się szeroka oferta różnorodnych maszyn i urządzeń do transportu oraz podnoszenia wyrobów stolarki budowlanej. Firmy świadczące usługi transportowe na budowach i w zakładach przemysłowych mają szansę wdrażać innowacyjne rozwiązania służące ułatwieniu realizacji coraz bardziej złożonych projektów. Z opinii wykonawców fasad i montażystów stolarki okiennej już jasno wynika, że zastosowanie nowoczesnych maszyn jest dziś konieczne do codziennego wykonywania ich zadań.

 

Najbardziej popularnymi maszynami budowlanymi i urządzeniami przeznaczonymi dla branży stolarki okiennej są:
- przyssawki do szkła,
- manipulatory do szyb,
- mini żurawie.

 

Przyssawki do szkła
To pierwszy krok do umaszynowienia zakładu produkcyjnego i ekipy montującej okna. Przyssawki do szyb występują w wersjach do użytku wewnętrznego i zewnętrznego (np. typu UPG).

 

Te pierwsze wykorzystywane są zazwyczaj w zakładach produkcyjnych i w halach magazynowych, gdzie osłonięte od czynników  atmosferycznych pracują zintegrowane z systemem suwnic lub stacjonarnych żurawi przemysłowych. Pełnią tam ważną rolę w procesie wewnętrznej logistyki szkła i przy produkcji okien. Nowoczesne maszyny mają funkcję obracania i pochylania wyrobu szklanego.

 

 2020 12 22 2

Manipulator do szyb Glassworker GW 625

 

Na budowach popularne są dziś uniwersalne przyssawki do szyb, które można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Takie przyssawki wyposażone w akumulatory (ładowane z gniazdek o napięciu 230 V) mają niezależny układ sterowania.

 

Stosowane są najczęściej w żurawiach typu HDS (na budowie lub w zakładzie produkcyjnym przy załadunku i rozładunku) oraz w mini żurawiach lub innych podobnych maszynach. Na rynku stosowane są różne określenia dla tego typu urządzeń, najtrafniejsza jednak nazwa to „podnośniki próżniowe do szkła”.

 

W tej grupie maszyn wyróżnić możemy grupy produktów w zależności od ich nośności:
- do 350 kg,
- do 450 kg,
- do 600 kg,
- do 1000 kg,
- pozostałe.

 

Nowoczesne urządzenia mają aktualnie dodatkowe wyposażenie w postaci adapterów do szyb i dużych okien typu HS. Podstawowymi kryteriami jakimi należy się kierować przy wyborze podnośnika próżniowego do szkła jest poziom bezpieczeństwa jaki maszyna gwarantuje. Istotną kwestią jest jakość wykonania i obsługa serwisowa jaką zapewnia dostawca. W przypadku wynajmu urządzeń z przyssawkami do szyb szczególną uwagę należy zwrócić na talerze przyssawek i okablowanie.

 

Zastosowana guma ssawek powinna być nieuszkodzona i elastyczna również w temperaturach zbliżających się do 0°C. Okablowanie zaś musi być zakryte, a przewody dystrybuujące podciśnienie – w nienaruszonym stanie.

 

Przyssawka powinna utrzymywać połączenie z „przyssaną szybą” do kilku minut bez konieczności uzupełniania podciśnienia. Ważnym wymogiem jest także, aby używana maszyna miała aktualne certyfikaty sprawności UVV oraz przegląd producenta. Serwis powinien być zapewniony przez firmę mającą odpowiednie doświadczenie i uprawnienia w tym zakresie.

 

 

2020 12 22 3 

Manipulator do szyb Glassworker GW 295

 

Coraz częściej pojawiają się na rynku informacje o problemach wykonawców pracujących na maszynach wyprodukowanych przez domorosłych rzemieślników, którzy bazując na wyrywkowo zakupionych komponentach starają się tworzyć tańsze alternatywy dla rozwiązań profesjonalnych. Nie ryzykujmy wybierając rozwiązania będące półśrodkiem w kwestiach bezpieczeństwa.

 

Ceny wynajmu podnośników próżniowych do szkła oscylują w granicach 300-400 złotych, za dzień wynajmu najbardziej popularnej maszyny np. typu UPG 600. Do tego dochodzi kwestia dostawy lub odbioru osobistego maszyny. W zależności od typu i wielkości maszyn łączny koszt wynajmu na miesiąc to kwota od ok. 15 000 złotych netto, dla najmniejszej dostępnej maszyny np. typu UPG 350. Zaznaczyć jednak należy, że koszt ten rozumiany jako rata leasingu zwraca się zazwyczaj po kilku dniach wynajmu. W związku z tym dla firm realizujących kilka montaży w miesiącu bardzo interesujący wydaje się zakup takiej maszyny.

 


Manipulatory do szyb

Należy wspomnieć, że określenie manipulator jest szerokim pojęciem, które może opisywać wiele różnych rozwiązań automatyzujących i wspomagających procesy produkcyjne, montażowe i transportowe. Możemy wyróżnić manipulatory stacjonarne, zamontowane na suwnicach i żurawiach przemysłowych oraz manipulatory samojezdne. W artykule tym skupimy się właśnie na rozwijającej się gałęzi manipulatorów samojezdnych do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

 

Na rynku Europy Zachodniej już przed laty opracowano grupę maszyn wspomagających zakłady produkcyjne w logistyce szkła. Powstały samojezdne manipulatory do szkła służące do transportu szyb i okien. Początkowo skonstruowano urządzenia przeznaczone do pracy wyłącznie na terenie zakładu. Były to proste rozwiązania oparte na siłownikach elektrycznych, ale układ jezdny pozwalał na transport elementów tylko po powierzchni utwardzonej. Ich szczególną cechą były wąskie opony i brak możliwości konfiguracji maszyny do jazdy w ciężkim terenie (np. koła bliźniacze).

 

 

 

2020 12 22 4

Manipulator do szyb Glassworker GW 625

 

Aktualnie zapotrzebowanie rynku zweryfikowało ofertę firm. Maszyny z pojedynczym tylnym napędem zostały przypisane wyłącznie do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Przykładem takiej maszyny może być wersja manipulatora np. typu GW295. Z czasem rosnący popyt oraz wymagania dotyczące coraz większego udźwigu postawiły kolejne wyzwania producentom.

 

Musieli oni przeanalizować kwestię, w jakim zakresie nośności elektryczne siłowniki dobrze spełniają swoją funkcję, a kiedy korzystniejsze są już siłowniki hydrauliczne. Aktualne doświadczenie mówi, że granica, do której można przenosić obciążenia przez siłowniki elektryczne leży na poziomie około 450 kg. Praktyka pokazała też, że dla ciężaru powyżej tej granicy stosowanie dwóch równoległych siłowników elektrycznych generuje zbyt małą dokładność pracy, aby móc równomiernie przenosić obciążenia. W konsekwencji tego dochodzi do przeciążania jednego z siłowników i zbyt szybkiego zużywania się układu nośnego oraz awarii uniemożliwiającej pracę.

 

Dlatego obecnie nie zaleca się stosowania na budowach manipulatorów o udźwigu powyżej 600 kg zbudowanych z zastosowaniem siłowników elektrycznych bez układu automatycznego obrotu głowicą. Manipulator ma służyć do zwiększenia bezpieczeństwa pracy i odciążenia pracowników od trudnych manipulacji na szybach. Aktualne badania związane z tematyką manipulatorów wskazują, że firmy chętniej wybierają najnowsze rozwiązania gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

 

 

2020 12 22 5

Manipulator do szyb Glassworker GW 625

 

Obecnie nowoczesne samojezdne manipulatory do szyb stosowane na zewnątrz budynków tworzą dwa typy maszyn o udźwigu gwarantowanym do 425 kg (GW425) i 625 kg (GW625). Wszystkie maszyny muszą być wyposażone w dwa koła na tylnej osi skrętnej, pilot sterujący (bezprzewodowy w większej maszynie), układ przyssawek z możliwością montażu adapterów do szyb giętych, elementy dystansowe stosowane przy montażu dużych i ciężkich okien (np. typu HS).

 

W efekcie uzyskuje się najwyższy poziom bezpieczeństwa. W razie potrzeby użycia manipulatorów na terenie zakładu produkcyjnego istnieje możliwość wyposażenia maszyny w białe opony niebrudzące typu „non marking”, aby ochronić posadzki przed zabrudzeniem.

 

Wynajmując tego typu maszyny należy zwrócić szczególną uwagę czy ma odpowiedni udźwig oraz koła do jazdy w terenie lub w hali, jakie ma sterowanie i czy w przypadku większych gabarytów umożliwia automatyczny obrót szyby na głowicy. Ceny wynajmu tego typu maszyn oscylują od około 500 do 800 zł netto za dzień, bez obsługi operatora. Koszt zależy od czasu wynajmu maszyny.

 


Mini żurawie
To najmocniejsza grupa maszyn z segmentu maszyn budowlanych przeznaczona dla branży stolarki okiennej. Zapotrzebowanie rynku na zminiaturyzowane maszyny transportowe pracujące na ograniczonej przestrzeni wzbudziło zainteresowanie japońskimi mini żurawiami. Okazały się idealnymi urządzeniami do montażu ciężkich przeszkleń.

 

Cechami jakie miały kluczowy wpływ na wybór tego rozwiązania były:
- precyzja,
- kompaktowość,
- niezawodność.

 

Pojęcia te mogą wydawać się ogólne i oczywiste, ale zgłębiając temat dochodzimy do wniosku, że są kluczowe w poszukiwaniu profesjonalnej maszyny dla branży stolarki budowlanej.

Precyzja – jest istotna, jeżeli mówimy o bardzo dokładnym pozycjonowaniu dużego pakietu szybowego w konstrukcji aluminiowej.

 

Kompaktowość – umożliwia  maszyny przez otwór drzwiowy i możliwość ustawienia podpór w ograniczonej przestrzeni, co często warunkuje wykonanie zadania.

 

Niezawodność – wydaje się być ewidentnym wymogiem, ale nie każde narzędzie jest w stanie ją zapewnić.

 

Tym sposobem po latach doświadczeń i weryfikacji oraz oceniając wartość maszyn przy zakupie, a także po okresie amortyzacji, rynek „wybrał” najlepsze maszyny do montażu stolarki okiennej – w czołówce znajdują się maszyny japońskiej firmy Maeda. Dlatego spotykamy je u większości firm rentalowych, a liczne grupy montażowe oraz producenci stolarki korzystają z tych maszyn wykonując swoją działalność.

 

2020 12 22 6 

UPLIFTER AHK 36/2400

 

 

Jak wygląda rynek wynajmu mini żurawi i z czym musimy się mierzyć podejmując decyzję o inwestycji w tego typu maszynę?
Aktualnie na polskim rynku funkcjonuje system wynajmu mini żurawi łącznie z operatorem. Brak jest szerokiej oferty firm na wynajem tych maszyn bez obsługi. Wynika to z faktu, że do kierowania tego typu maszyną konieczne są uprawnienia UDT typu ŻII, a nie są one popularne w branży.

 

W związku z tym przedsiębiorstwa zlecają usługi dotyczące montażu stolarki budowlanej firmom montażowym wyposażonym już w tego typu maszyny lub podejmują współpracę z firmami rentalowymi świadczącymi również usługi dźwigowe.

 

Wybierając dostawcę usługi należy zwrócić szczególną uwagę czy jest to rzetelny kontrahent, jaki zakres usług świadczy i jak chronione będzie know how naszej firmy. Firma rentalowa z rozszerzonym zakresem prowadzonej działalności (poświadczonym odpowiednim numerem PKD) wydaje się tu być najlepszym wyborem.

 

Powinna ona zawsze mieć dodatkowe ubezpieczenie OC w zakresie usług dźwigowych. W rzeczywistości budowlanej często istnieje też potrzeba elastyczności odnośnie terminów wykonywania zleceń, niekiedy jeszcze na kilka godzin przed rozpoczęciem prac może dojść do zmiany terminu. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać partnera dopuszczającego opcję, w której zmiany terminów nie stanowią problemu i nie generują dodatkowych kosztów.

 

 

2020 12 22 7

Mini żuraw UMC 285 do okien HS

 

W zakresie cen rynek jest stabilny od kilku lat, ale w najbliższym czasie przewidywane są wzrosty w zakresie cen za wynajem maszyn z operatorami. W związku z tym coraz bardziej interesujący wydaje się być wynajem maszyn bez operatora.

 

Należy więc zaplanować, aby wybrane osoby z grupy montażowej uzyskały takie uprawnienia i że będą pełniły również funkcję operatora żurawia. Mamy wtedy gwarancję niskiej ceny wynajmu sprzętu, niezależność w wykonywaniu prac oraz chronimy know how naszej firmy. Rosnący rynek wynajmu maszyn bez operatora to prawdopodobny kierunek rozwoju branży na najbliższe lata.

 

Lech Iwaniuk
UPLIFTER
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. +48 662 128 310

 

 2020 12 22 8

 

kliknij na zdjęcie aby powiększyć

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2020
   

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.