Od początku lat 90-tych firma LiSEC aktywnie kształtuje możliwości cięcia szkła laminowanego. Wiele udanych innowacji zostało już wprowadzonych na rynek w oparciu o wieloletnie doświadczenie. W ciągu ostatnich lat LiSEC dostarczył setki maszyn do cięcia szkła laminowanego na całym świecie, i wspólnie z klientami dalej rozwija poszczególne procesy tej technologii.

 

2021 02 28 1

 

W 2016 roku dano sygnał startowy, aby połączyć całą zdobytą wiedzę w nowym rewolucyjnym systemie zgodnie z następującymi potrzebami klientów:
- rosnącego udziału szkła laminowanego w branży szkła budowlanego,
- presji kosztowej wobec przetwórców,
- łatwości w obsłudze maszyny,
- zwiększonego stopnia automatyzacji,
- maksymalnej jakości przetworzonego produktu.

 


Wyraźna zaleta maszyny VSL-A - zwiększona wydajność
Czas to pieniądz, a każda sekunda, w której maszyna do cięcia szkła laminowanego nie działa, to strata przychodów. LiSEC postawił sobie za zadanie precyzyjną analizę procesu cięcia i zidentyfikowanie „wąskich gardeł” w cyklach produkcyjnych. Proces nagrzewania, który jest niezbędny do rozgrzania warstwy PVB w szkle laminowanym, co jest z kolei konieczne do rozdzielenia przełamanych tafli szkła laminowanego – był w dużej mierze odpowiedzialny za czas cyklu produkcyjny systemu.

 

Technologia selektywnej podczerwieni (Selective Infrared Technology SIR) - nowa rewolucyjna technologia ogrzewania opracowana przez LiSEC - ma ogromne znaczenie w zakresie skrócenia czasu ogrzewania. Tam, gdzie wcześniej potrzebne było 25 sekund do podgrzania warstwy folii PVB, dziś zajmuje to tylko 4 sekundy. Oszczędność 21 sekund sprawia, że maszyna VSL-A jest bardziej wydajna i produktywna niż inne porównywalne do niej modele.

 

2021 02 28 2

 

Jednocześnie urządzenie grzewcze podgrzewające folię laminującą składa się teraz z identycznych modułów grzejnych, każdy o długości 900 mm. W zależności od długości cięcia, krótkie, wysokowydajne elementy grzejne są selektywnie uruchamiane, a technologia ta sprawia, że nie ma „zimnych” obszarów, które mają negatywny wpływ na cięcie. Jednocześnie moduły, które nie są potrzebne przy cięciu danej formatki, pozostają wyłączone.

 

Rozwiązanie to zmniejsza koszt części zamiennych (w porównaniu do tradycyjnej ciągłej belki grzejnej), a jednocześnie zmniejsza zużycie energii. Maszyna VSL-A zapewnia od 15% do 30% większą wydajnoś w porównaniu z konwencjonalnymi produktami na rynku.

 

System gwarantuje najwyższą jakość cięcia dzięki właściwemu podgrzewaniu folii oraz stałemu pomiarowi szczeliny (przy łamaniu i rozsuwaniu formatek). Następnie folię przecina się za pomocą ostrza.

 

 

 

  Korzyści z nowej technologii:
- lepsza jakość,
- mniejsze koszty,
- wyższa wydajność. 

 

 


Mniejsze straty i lepszy wynik optymalizacji = znacznie niższe koszty
Szkło laminowane to kompozyt dwóch tafli szklanych, z których jedna ma zwykle naniesione różne powłoki funkcyjne: tę chroniącą przed zbytnią ucieczką ciepła z pomieszczenia w zimie lub odwrotnie – zabezpieczające przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Szkło laminowane z jedną lub kilkoma warstwami folii PVB jest produktem złożonym o znacznie wyższej cenie niż szkło float, w szkle laminowanym cena rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem grubości tego szkła. Dlatego tak ważne jest optymalne wykorzystanie powierzchni surowej tafli do uzyskania użytecznych formatek szklanych.

 

Przy cięciu szkła płaskiego tafle docinane na wymiar są optymalizowane w surowej tafli szklanej (zwykle szkło jumbo w formacie 6000x3300 mm). Tutaj głównym celem jest redukcja odpadów szklanych. Należy więc działać tak, aby jak najmniejsza powierzchnia szkła laminowanego była marnowana i wyrzucana jako odpad po cięciu, i jak najwięcej użytecznych formatek szkła laminowanego było wyciętych z surowej tafli szklanej. W ten sposób optymalnie wykorzystane będą dostępne arkusze szkła laminowanego.

 

2021 02 28 3

 

Aby było to możliwe firma LiSEC opracowała maszynę VSL-A, która zapewnia najwyższą efektywność ekonomiczną na rynku. Maszyna VSL-A może w pełni automatycznie wycinać formatki szklane o minimalnej szerokości 20 mm dla standardowych grubości szkła. Inną ważną cechą jest redukcja ścinków (obcinanych wzdłuż brzegów płyty surowej) do szerokości 20 mm.

 

Ten niski poziom strat zwiększa efektywność optymalizacji, ponieważ więcej użytecznych formatek można umieścić w jednym surowym arkuszu szklanym. To znacznie zmniejsza koszty odpadów. Maszyna VSL-A to wysokowydajne urządzenie do automatycznego cięcia szkła laminowanego, które wyróżnia się szeregiem nowych funkcji. Po raz pierwszy wdrożono w pełni automatyczny proces cięcia bez ręcznej interwencji - rozcięte arkusze są automatycznie ponownie obracane i ustawiane do następnego cięcia.

 

Operator musi tylko skupić się na usunięciu gotowych przyciętych na wymiar formatek szkła. Automatyczne usuwanie powłoki z krawędzi tafli paska powłoki funkcyjnej bezpośrednio na mostku ze szkła laminowanego oraz w pełni automatyczne cięcie wzdłuż osi X / Y / Z szkła laminowanego zapewnia maksymalną produktywność. Dzięki automatycznemu obrotowi przecinanych płyt wymagania eksploatacyjne są zredukowane do minimum i zapewniają wysoką jakość.

 

W nowej wersji maszyn VSL-A zastosowano technologię belek oporowych, która skraca czas cięcia, a co za tym idzie czas cykli produkcyjnych, nawet o 30% - maszyny te mogą zatem przeciąć do 30% więcej szkła niż inne porównywalne maszyny dostępne na rynku.

 

Oznacza to, że rosnący popyt na szkło laminowane można zaspokoić za pomocą tylko jednego mostu tnącego. Dzięki zintegrowanemu trybowi Low-E zapobiega się względnym ruchom na powierzchni szkła, co maksymalizuje jego jakość. Wyposażenie systemu w opcjonalną drugą głowicę tnącą pozwala na stosowanie różnych kół tnących.

 

2021 02 28 4a

 

Dzięki tej opcji system przełącza się na odpowiednie koło tnące, gdy zmienia się grubość szkła, zmniejszając czas przestoju i błędy. Opcjonalnie głowice tnące mogą być wyposażone w identyczne tarcze tnące do produkcji seryjnej. W takim przypadku system wymienia zużyte koło tnące na nieużywane, co pozwala uniknąć przestojów i niewłaściwych przerw.

 

Dzięki innowacjom w zakresie technologii cięcia i oddzielania oraz transportu tafli znacznie obniżono koszt cięcia szkła laminowanego jednocześnie zwiększając jakość tego cięcia. Wpływ na to miał także, niespotykany w innych maszynach, tak wysoki stopień automatyzacji.

 

Maszyna VSL-A umożliwia niedrogie, szybkie i przede wszystkim niezawodne cięcie szkła laminowanego przy bardzo niskim współczynnikiem pękania! Z tego urządzenia korzystają zarówno małe firmy zajmujące się obróbką szkła, jak i duże przedsiębiorstwa.

 

Teraz można łatwiej, szybciej i bez strat materiału otrzymać idealną krawędź po cięciu szkła. Dzieje się tak, ponieważ maszyna ta dostosowuje się do wymagań, wspiera automatycznie operatora, a jej funkcje mogą być stale rozszerzane i korygowane, aby jak najbardziej odpowiadały aktualnym potrzebom.

 

2021 02 28 5

 


Wyższa automatyzacja i łatwiejsza obsługa
Obecnie „brak wykwalifikowanych pracowników” czy „wojna o talenty” nie są nowością w branży szklarskiej. Znalezienie dobrze wyszkolonych pracowników nie jest już tak łatwe, jak kiedyś. To jest przyczyna zapotrzebowania na maszyny i systemy z prostą obsługą. Dla zespołu projektowego LiSEC łatwość obsługi systemu i w dużej mierze autonomiczny proces cięcia były absolutnie kluczowe podczas prac projektowych nad maszyną.

 

Intuicyjna i prosta obsługa z licznymi funkcjami oprogramowania zapobiega błędom w eksploatacji. Takie problemy i pytania jak: Czy załadowano właściwy arkusz jumbo do cięcia szkła? Czy jest używana optymalna tarcza tnąca? Czy zbliża się termin konserwacji? – są rozwiązywane automatycznie, ponieważ oprogramowanie LiSEC sprawdza wszystkie te punkty samodzielnie/automatycznie i operator ma więcej czasu na przygotowanie kolejnego cyklu pracy. 

  

 

 Dane techniczne:

- Grubość szkła laminowanego: min. 2 x 2 mm + 0,38 mm folia , maks. 2 x 12 mm + 4,56 mm folia.
- Min. rozmiar formatki: 350 x 250 mm transport automatyczny 350 x 180 mm ręczny.
- Min.odcięcia (w zależności od rodzaju szkła): 20 mm dla szkła grubości do 66.10 (2x6 mm + 10 warstw folii), 50 mm dla szkła grubości do 1212.12 (2x12 mm tafle szkła +12 warstw folii).
- Maks. długość cięcia (w zależności od wersji maszyny): 3700 mm (VSL-A37/33), 4600 mm (VSL-A46/33), 6000 mm (VSL-A60/33).
- Grubość szkła float: 2-19 mm.
- Tolerancja cięcia: +/- 0,4 mm.
- Grubość folii: 0,38-4,56 mm (maks. 12 warstw foli).


Najważniejsze cechy:

- mniejsze o około 7% ilości odpadów - dzięki minimalnym ścinkom o szerokości 20 mm z brzegów rozcinanej „surowej” płyty laminowanej JUMBO,
- w pełni automatyczne cięcie wg osi X, Y i Z i automatyczny obrót rozcinanej płyty (aż do minimalnej szerokości 200 mm) - dzięki czemu zmniejsza się czas pracy i koszty operatora maszyny,
- o 30% większa wydajność dzięki innowacyjnej technologii belek oporowych i zaciskowych ze specjalnym trybem dla powłoki Low-E,
- automatyczne usuwanie ścinków/odpadów do 300 mm do pojemnika na potłuczone szkło
- segmentowe ogrzewanie folii (z użyciem podczerwieni) zapewnia szybkie nagrzewanie i mniejsze zużycie energii,
- innowacyjna koncepcja obsługi z wykorzystaniem „uczenia maszynowego” inteligentnego oprogramowania maszyny w celu wsparcia operatora,
- stały monitoring obszaru roboczego za pomocą skanera laserowego dla uzyskania maksymalnego bezpieczeństwa systemu.


Wersje maszyn VSL-A:

- Wersja z podwójną głowicą tnącą na moście do cięcia szkła laminowanego w celu automatycznej wymiany narzędzi.
- Zdzieranie/usuwanie powłoki z krawędzi płyty powlekanej za pomocą ściernicy umieszczonej na moście do cięcia szkła laminowanego.
- Automatyczne wycinanie specjalnych kształtów ze szkła laminowanego.
- Podnoszone ramiona ułatwiają rozładowywanie dużych szyb.

 

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.