Historia wynalazków to tak naprawdę historia dążenia człowieka do ułatwiania sobie życia. Wszystkie innowacje w zasadzie tworzone są po to, by likwidować trudności, z jakimi borykamy się na co dzień. Takim przykładem są rozwiązania dla budownictwa bez barier.

 

20210303GU Prog GU Thermostep do HS dla budownictwa bez barier architektonicznych

 

I nie chodzi tylko o podjazdy, likwidację wysokich krawężników czy windy, ale o takie elementy w domu, które ułatwiają poruszanie się osobom starszym lub niepełnosprawnym. Oto kilka rozwiązań niwelujących niektóre bariery w naszych domach.

 

 

Inteligentne drzwi wejściowe – kontrola i bezpieczeństwo

Jakie powinny być drzwi wejściowe w domu bez barier? Przede wszystkim inteligentne, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad wejściem do domu. Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyki drzwiowej to również łatwiejszy dostęp do domu dla osób starszych oraz dzieci.

 

20210303GU Prog bez barier GU Polska

 

– Rozwiązaniem, które sprawdzi się w tym przypadku, jest samoryglujący zamek GU-Secury Automatic. Jeśli doposażymy go w silnik (np. A-Öffner lub Öffner Servo) oraz podłączymy do modułu sterującego GU Controller IO i centrali sterującej, zyskujemy kontrolę nad drzwiami – możemy automatycznie nimi sterować (odryglować), także na odległość.

 

Warto podkreślić, że silnik Öffner Servo sprawia dodatkowo, że drzwi otwierają się bardzo łatwo – przez lekkie przekręcenie klucza lub poprzez stuknięcie w klamkę – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

 

20210303GU Thermostep 164

 

Drzwiami wejściowymi możemy także sterować na odległość, za pomocą aplikacji w telefonie. Umożliwia ona sprawdzenie stanu drzwi (zamknięte / otwarte). Zamek automatycznie się rygluje przy każdym zamknięciu drzwi, aplikacja zaś pozwala je odryglować, jeśli któryś z domowników nie ma klucza lub gdy chcemy wpuścić do domu gości, a nie zdążyliśmy jeszcze dojechać do domu.

 

Innymi rozwiązaniami, które pozwalają na wejście do domu bez użycia klucza, są np. transpondery oraz czytnik punktów linii papilarnych. Oprócz tego, że są wygodne na co dzień, ułatwiają życie osobom o ograniczonej sprawności manualnej.

 

20210303GU Thermostep 204

 

Drzwi tarasowe HS – komfort bez wysiłku

Moda na coraz większe drzwi tarasowe sprawiła, że na rynku pojawiła się cała gama rozwiązań, które poprawiają komfort korzystania z nich. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście automatyzacja, co wiąże się z wyborem odpowiedniego napędu.

 

– W przypadku drzwi tarasowych typu HS do dyspozycji mamy dwa rodzaje napędów: klasyczny – HS Master lub nowość – HS ePOWER, ukryty w ramie okna, w przypadku którego klamka została zastąpiona panelem dotykowym z opcją blokady rodzicielskiej.

 

20210303GU Prog bez barier do drzwi wejsciowych

 

Dzięki napędowi możemy sterować drzwiami tarasowymi za pomocą pilota, telefonu lub czytnika punktów linii papilarnych, a nawet głosu. W tych dwóch ostatnich przypadkach napędy muszą być dodatkowo połączone z modułem sterującym GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą, np. TaHoma Premium – mówi Tomasz Bartol z G-U Polska.

 

Innymi udogodnieniami, w jakie można wyposażyć drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, a które ułatwiają korzystanie z nich, zwłaszcza osobom słabszym i mniej sprawnym, są m.in.:
- przedłużona klamka – dzięki przedłużeniu pochwytu klamki otwieranie staje się znacznie prostsze, zwłaszcza w pozycji siedzącej (na wózku),
- GU HS LiftUnit: rozwiązanie stosowane w drzwiach tarasowych bez napędu, które sprawia, że drzwi tarasowe otwiera się nawet o połowę lżej.

 

Próg „na zero” – płynne przejście i przejazd wózkiem

Także w domu można pozbyć się najbardziej oczywistej bariery, czyli progu. Zarówno drzwi wejściowe, jak i drzwi tarasowe typu HS mogą być wyposażone w próg zlicowany z podłogą. Progi te są skonstruowane tak, aby tworzyły jedną płaszczyznę z podłogą, co oznacza łatwiejsze wejście do środka dla osób starszych i mniej sprawnych oraz oczywiście łatwiejszy przejazd wózkiem.

 

– Próg zlicowany z podłogą jest niemal całkowicie płaski. W przypadku drzwi tarasowych widoczna jest tylko prowadnica skrzydła jezdnego, niestanowiąca przeszkody nawet dla osób mniej sprawnych ruchowo czy dla dzieci (mniejsze ryzyko potknięcia się o przeszkodę) – wyjaśnia ekspert G-U Polska. – W naszej ofercie znajdują się trzy rodzaje progów zlicowanych z podłogą: GU-thermostep 164, GU-thermostep 204 oraz GU-flatstep – dodaje.

 

Dodatkową zaletą progów zlicowanych z podłogą jest ich unikatowa konstrukcja: system nakładek wyrównujących gwarantuje odpowiedni odpływ wody (można je w łatwy sposób wymienić) oraz wysoką termoizolacyjność.

 

Istotnym elementem jest także poszerzenie, na którym osadzane są progi, dające odpowiednie podparcie w przypadku dużych i ciężkich konstrukcji. System okuć HS można dodatkowo doposażyć w jednostkę HS CleanUnit, czyli specjalne szczotki oczyszczające szynę jezdną.

 

– Progi marki G-U to rozwiązanie na miarę naszych czasów, kiedy likwidowanie barier architektonicznych staje się standardem. Po pierwsze, to faktyczne ułatwienie dla osób mniej sprawnych ruchowo, po drugie – to także rodzaj inwestycji na czasy emerytury, kiedy sprawność może się obniżyć.

 

Nie bez znaczenia jest też walor estetyczny – tworząc jedną płaszczyznę z podłogą, poprawiają wygląd mieszkania oraz funkcjonalność ciągów komunikacyjnych. Dodajmy do tego walory ekonomiczne, czyli np. termoizolacyjność i system odprowadzania wody deszczowej, a wymienimy większość powodów, dla których progi GU-thermostep oferowane są standardowo w ofercie drzwi podnoszono-przesuwnych marki KRISPOL – wyjaśnia Radosław Gibki, Dyrektor Sprzedaży Krajowej KRISPOL.

 

– Co ważne, progi te są indywidualnie konfekcjonowane do każdego zlecenia, dzięki czemu montaż jest o wiele szybszy, a cała konstrukcja dopasowana jak puzzle – dodaje.

 

Zalety progów zlicowanych z podłogą marki G-U:
- brak barier architektonicznych (próg zlicowany z podłogą),
- efektywne, trzystopniowe uszczelnienie,
- ochrona przed wpływem warunków atmosferycznych (szczelność),
- wyjątkowe właściwości termoizolacyjne,
- gwarancja optymalnej cyrkulacji powietrza,
- lepsza wydajność energetyczna budynku.

 

Tworzenie przestrzeni bez barier to trend, który wciąż się umacnia w budownictwie, zarówno użyteczności publicznej, jak i jednorodzinnym. Jego znaczenie z pewnością będzie rosło – społeczeństwo Europy się starzeje i wszelkie rozwiązania poprawiające komfort życia seniorów cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

 

Właściwości progów

GU-thermostep 164:

- możliwość zastosowania szyn bieżnych o różnych wysokościach: 15 mm, 10 mm lub 5 mm,
- całkowita ochrona strony zewnętrznej (pogodowej) dzięki profilowi aluminiowemu,
- duża elastyczność dzięki systemowi modułowemu: części bieżne, różnego rodzaju osłony i prowadnice zaprojektowane do montażu zatrzaskowego,
- ten sam profil bazowy dla drzwi drewnianych i z tworzywa,
- nadaje się do budownictwa „bez barier” zgodnie z DIN 18040.

 

GU-thermostep 204:
- ten sam profil bazowy dla elementów z drewna i tworzywa,
- stosowane dla skrzydeł o grubości od 78 mm,
- całkowita ochrona strony zewnętrznej (pogodowej) dzięki profilowi aluminiowemu,
- nadaje się do budownictwa „bez barier” zgodnie z DIN 18040.

 

GU-flatstep:
- możliwość stosowania szyn bieżnych o różnych wysokościach,
- całkowita ochrona strony zewnętrznej (pogodowej) dzięki profilowi aluminiowemu,
- niska całkowita wysokość progu pozwala na stosowanie w konstrukcjach montowanych na posadzce, bez konieczności przygotowania wcięcia pod korpus,
- ten sam profil bazowy dla drzwi drewnianych i z tworzywa,
- nadaje się do budownictwa „bez barier” zgodnie z DIN 18040.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.