Laminowanie szkła z użyciem folii EVA daje niesamowite możliwości.

 

2021 05 28 1

 

Po pierwsze, dzięki temu procesowi mamy możliwość połączenia różnych materiałów – szkła laminowanego z wieloma “insertami” – od tkanin i siatek metalowych po specjalne folie z diodami LED lub ciekłymi kryształami. Po drugie, laminowanie poszerza paletę zastosowań szkła.

 

2021 05 28 Flat-IMG 1306-800x534

 

Może być wykorzystywane jako szkło konstrukcyjne, ochronne – kuloodporne, antywłamaniowe lub przeciwpożarowe, a także dekoracyjne z ciekawymi funkcjami np. szkło medialne – wyświetlające reklamy i filmy albo szkło o zmiennej przezierności – zapewniające ochronę przed słońcem lub intymność. Laminowanie nie jest bardzo skomplikowanym procesem, ale należy przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym szkło laminowane będzie miało doskonałą jakość.

 

2021 05 28 RCN1

 

Usunięcie nadmiaru folii EVA jest zasadniczo pracą ręczną – obcinanie nadlewów za pomocą noży (ostrzy), termo-przecinaków lub innych narzędzi wymaga więc dużego nakładu pracy oraz generuje dodatkowe koszty. Klienci niejednokrotnie zwracali na to uwagę, dlatego też RCN zdecydował się na innowacyjne rozwiązanie - prawdziwą koncepcję redukcji tych wypływów/ nadlewów – zamiast dotychczasowych tymczasowych środków zaradczych.

 

Ważne też było to, aby rozwiązać ten problem bez dużych ingerencji w sam proces laminowania. RCN proponuje wyjątkową możliwość – system zapewniający finalny produkt bez kłopotów z produkcją, bez wysiłku, bez dodatkowego wykończenia, a co najważniejsze bez konieczności dodatkowej pracy, co przekłada się na znaczne oszczędności kosztów.

 

W rzeczywistości, stosując RD Clean Concept, nie ma potrzeby regulacji wartości zasysania pompy próżniowej (regulacja ta niekiedy wiąże się z ryzykiem pojawienia się pęcherzyków powietrza w szkle laminowanym). System RCN pozwala na utrzymanie niezmienionego czasu i schematu procesu zgodnie z oprogramowaniem sterującym pracą pieca RCN. Tym samym nie wymusza ani nie angażuje operatora w zmianę parametrów dla jakiegokolwiek procesu/przebiegu laminowania, nie wymaga też regulacji w trakcie pracy (podczas operacji laminowania).

 

Oparty na materiałach o zmiennej elastyczności system jest w trakcie procedury patentowej – to już przyciągnęło uwagę i zainteresowanie wielu klientów na świecie, którzy widzą potencjał tego pomysłu i złożyli zamówienia na jego wdrożenie.

 

Jednak koncepcja ma też inny, nie mniej ważny cel – spełnienie wymagań normy EN 12453-3 Szkło w budownictwie – Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe – Szkło warstwowe, dotyczącej wymiarów i wykończenia krawędzi szkła laminowanego oraz określającej tolerancję grubości międzywarstwy (folii laminującej) po laminowaniu.

 

Ponieważ tolerancja ta nie jest dotrzymywana przy laminacji z użyciem obecnie praktykowanego systemu laminowania z zastosowaniem specjalnych “worków” i silnego nacisku (dociskania) na krawędzie szkła – może to w niektórych przypadkach skutkować mniejszą grubością folii (szczególnie wzdłuż krawędzi szkła) niż jest to wymagane, a tym samym utrudniać akceptację produktu końcowego.

 

Chociaż termin „czyste krawędzie” może brzmieć znajomo, ostateczne udane rozwiązanie pochodzi wyłącznie od RCN i obejmuje specjalnie zaprojektowaną i przetestowaną technologię. To prawdziwa rewolucja, przeprowadzona w niezwykle trudnym pandemicznym czasie. Jednak czas izolacji RCN wykorzystał maksymalnie zarówno na własny rozwój, jak i na szukanie rozwiązań i innych nowinek technicznych, aby zmienić przestarzałe doświadczenie i know-how.

 

RCN z dumą może powiedzieć, że ten projekt zrodził się z pomysłu Davide Ricchi, młodszego partnera firmy, który wykorzystał swoje zdolności i wytrwale wierzył w tę koncepcję – wykonując wiele badań i eksperymentując z różnymi materiałami, aż wyniki procesu laminacji osiągnęły oczekiwane wymagania.

 

Technologię RD CLEAN CONCEPT” można zaimplementować
w każdym nowym lub zainstalowanym już
piecu do laminowania firmy RCN lub w piecach innych
marek z pewnymi modyfikacjami technicznymi. 


 

RCN SOLUTIONS wprowadza nową, innowacyjną technologię RD CLEAN CONCEPT RCN dzięki informacjom zwrotnym od swoich klientów wie, że czyszczenie krawędzi szklanych po laminowaniu jest dużym problemem. Warstwa laminująca jest często wyciskana na krawędziach szkła podczas procesu laminowania (w czasie laminacji warstwy szkła i foli są podgrzewane aby folia „zmiękła” w ten sposób jej lepkość zmniejsza się, a sama folia łączy się ze szkłem). Z uwagi na to, że nie można folii usunąć na gorąco (proces laminowania następuje wewnątrz pieca), czyszczenie jej odbywa się na zimno (po stwardnieniu folii).

 

Jest to duży wysiłek, zwłaszcza ze względu ma szczególne właściwości użytkowe międzywarstwy laminującej REVA BF (rodzaj folii EVA dostarczanej przez RCN), zapewniające wysoką przyczepność (folii laminującej do szkła) i dobrą wytrzymałość/jakość szkła laminowanego.

 

Aktywne słuchanie to cenna i najlepsza umiejętność, która pomaga zrozumieć potrzeby klientów. Dzięki niej wiemy, czego potrzebują, co jest dla nich problematyczne, jednym słowem – umożliwia zbudowanie trwałej relacji, która przekłada się na nowe możliwości biznesowe. Mając powyższe na uwadze, RCN dokłada wszelkich starań, aby ulepszyć i ułatwić proces laminowania. RCN wprowadza nową koncepcję laminowania: RD CLEAN CONCEPT

 

RD CLEAN CONCEPT to system, który pozwala na uzyskanie szkła o czystych krawędziach na końcu procesu laminowania, czyli bez wycieków międzywarstwy EVA i bez konieczności ich przycinania.

 

Rozwiązanie opiera się na nowej koncepcji produktu o zmiennej elastyczności zintegrowanego z piecem, z zapewnieniem utrzymywania stabilności laminowanego szkła. Klient nie będzie musiał martwić się o modyfikację cykli laminowania lub zarządzanie odsysaniem powietrza (w systemie laminowania próżniowego zapewnia to usuniecie pęcherzyków powietrza z warstw szkła laminowanego), wyłączając je zgodnie z programem laminowania – zależnie od grubości szkła laminowanego.

 

Po zainstalowaniu i podłączeniu systemu operator musi tylko ustawić zwykłe cykle obróbki i wyjąć szkło laminowane z worka - szkło już gotowe do montażu, a grubość międzywarstwy na krawędziach pozostaje niezmieniona po laminowaniu.

 

Technologia nazwana RD Lean Concept, opracowana przez RCN, nie powoduje żadnego zmniejszenia grubości międzywarstwy, zapewniając w ten sposób potrójną korzyść: czyste krawędzie na końcu procesu, idealną grubość międzywarstwy po procesie i oszczędność około 40 procent kosztów pracy.

 

Połączenie usług z możliwością rozwoju RCN pozwoliło zaprojektować i wyprodukować system do produkcji szkła laminowanego, który można w uproszczeniu nazwać technologią „czystych krawędzi”, co uosabia ideę, że nie ma potrzeby usuwania po laminowaniu - nadmiarów i wypływów folii laminującej powstających często podczas laminowania.

 

Od marca 2021 roku, czyli czasu premiery, system RD CLEAN CONCEPT spotkał się z zaciekawieniem i aprobatą wielu klientów, którzy zrozumieli potencjał tego pomysłu i nie wahali się zamawiać jego wdrożenia, a teraz pracują szybciej i wydajniej. Szkło laminowane tym nowym systemem jest gotowe do montażu zaraz po wyjściu z pieca.

 

 2021 05 28 2

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 5/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.