Najlepsze maszyny CNC do obróbki szkła? Odpowiedź może być tylko jedna, tak jak mistrz może być tylko jeden… To Master – seria maszyn wysokiej klasy, która nie ma sobie równych pod względem opatentowanych rozwiązań.

 

Czy to zakłady rzemieślnicze, czy reprezentanci przemysłu – od branży szklarskiej, meblarskiej, przez motoryzacyjną, budowlaną, a na producentach sprzętu gospodarstwa domowego kończąc – każdy wykorzystuje INTERMAC, który jest od lat synonimem najbardziej produktywnych rozwiązań. Włoscy inżynierowie nie bez powodu chlubią się automatyzacją procesu wszechstronnej obróbki szkła.

 

INTERMAC to oczywiście kreator innowacyjności, biorąc pod uwagę opatentowane rozwiązania i poziom nakładów na rozwój, który wysoko postawił poprzeczkę właśnie za sprawą centrów obróbczych rodziny Master.

 

Od momentu wprowadzenia ich na rynek w 1987 roku, klienci zdążyli już określić je mianem legendarnych. A ponieważ polityka ochrony środowiska dopinguje dostawców technologii do rozwiązań maksymalnie produktywnych, to także rodzinę maszyn Master poddaje się stałym unowocześnieniom. Ci, którzy jeszcze nie mieli styczności z najnowszą technologią Master, powinni wiedzieć, że seria ta to dziś bardzo duża rodzina centrów roboczych.

 

 2021 11 36 1

Każdy Master firmy INTERMAC to bezkompromisowy standard wykończenia, a teraz jeszcze większa niezawodność. Najnowsza seria skrywa wrzeciona, których żywotność dzięki zastosowaniu 4 łożysk ceramicznych wydłużono aż o 60%

 

 

– Szerokie możliwości obróbcze to cecha wielu maszyn INTERMAC od początku istnienia firmy, ale obecnie słowo multifunkcjonalność nabiera nowego znaczenia wobec wyzwań w zakresie optymalizacji kosztów zużycia surowców, a także miejsca oraz czasu obróbki – wyjaśnia Błażej Wroński z firmy MEKANIKA, która jest długoletnim reprezentantem firmy w Polsce.

 

– To o tyle istotne, że zrealizowaliśmy już w Polsce kilkaset instalacji dla branży szklarskiej, wdrożyliśmy rekordową liczbę dużych i małych projektów i to są nasze najlepsze referencje. A zebrane doświadczenie są na tyle cenne, że nasze najlepsze rozwiązania możemy na tej podstawie ciągle udoskonalać.

 

Jednak jedno się nie zmienia. To dzięki kompetencjom firmy MEKANIKA wszystkie narzędzia i patenty są dostępne w Polsce i to w atrakcyjnej propozycji finansowania zakupu. To właśnie dla „młodych wilków” powstało niebywale sprytne CNC INTERMAC Master One.

 


Tylko nie mów o nim… mały
Waga maszyny to 4,5 tony, co pokazuje jak poważnie inżynierowie potraktowali wyzwanie zaprojektowania najbardziej kompaktowej maszyny dla profesjonalistów. Mamy oczywiście automatyczną zmianę narzędzi do polerowania, szlifowania, wiercenia, frezowania powierzchni szklanych.

 

Maszyna może pracować jako urządzenie samodzielnie, np. w gniazdowym systemie organizacji pracy, ale równie dobrze sprawdzi się w linii produkcyjnej. Elektrowrzeciono o mocy 9,2 kW zapewnia satysfakcjonującą wydajność, dzięki opatentowanemu przez HSD systemowi DPC, który zapobiega utracie wody pomiędzy obracającymi się elementami oraz stałymi (stojan) częściami elektrowrzeciona.

 

Wszystko to z pominięciem jakiegokolwiek kontaktu ślizgowego. Korzyści takiego rozwiązania są nieocenione, by wspomnieć niewrażliwość na zwyczajową degradację części oraz możliwość zwiększenia ilości wody w obiegu wewnątrz elektrowrzeciona.

 

Ostatni element gwarantuje tym samym lepsze chłodzenie narzędzia. Przewagą CNC INTERMAC Master One nad innymi maszynami jest niewątpliwie to elektrowrzeciono dostarczane przez firmę HSD.

 

 2021 11 36 2

HDS należy do Grupy BIESSE, pod skrzydłami której rozwija się także INTERMAC – wszystko w ramach włoskiej, licznej i bardzo utalentowanej rodziny. I analogicznie jest w Polsce, gdzie interesy trzech wspomnianych marek reprezentuje firma MEKANIKA z Gorlic.

 

 

Inte rmac to kolejna rewolucja w wierceniu. Helix to narzędzie marki Diamut, które w połączeniu z oprogramowaniem
INTERMAC, przekracza wszystkie ograniczenia tradycyjnych systemów. To jedno narzędzie do wytaczania, szlifowania
i pogłębiania tafli szklanych o grubości do 19 mm

 


CNC INTERMAC Master One to bez wątpienia najtańszy „pracownik”, by wspomnieć centralny układ smarowania. W najnowszej specyfikacji kolejny raz obniżono hałas powodowany poruszaniem się zespołu roboczego.

 

To niebywale kompaktowa i zoptymalizowana pod każdym względem maszyna, a dodatkowo wysokowydajna. Dodanie 4 osi C umożliwia perfekcyjne wykonywanie operacji obróbczych, z niedoścignioną płynnością i precyzją. Jednym słowem: „mały mistrz” wcale nie ustępuje technologicznie profesjonalistom największych gabarytów, które skrojono do zastosowań przemysłowych. Kolejnym wartym polecenia z serii Master jest model 38.5.

 


Dwukrotnie mocniejsze elektrowrzeciono
Ten model powstał w celu wykonywania bardzo intensywnych prac. Master 38.5 pracuje w 5 osiach interpolowanych, co umożliwia obróbkę bardzo złożonych elementów ze szkła.

 

Oznacza to fazowanie i grawerowanie, ale też m.in. szlifowanie, wiercenie, frezowanie – prostoliniowe, krzywoliniowe, zmienno-kątowe, otwarte czy zamknięte. Nowością w obecnie produkowanych centrach obróbczych jest kształtowe ukosowanie, szlifowanie kielichów szkła float i szkła warstwowego.

 

Master 38.5 to dziś nowe oprogramowanie Icam – zewsząd przyjazne dla użytkownika i mające większą moc obliczeniową. Znacząco uproszczono też załadunek i rozładunek szkła, a to dzięki regulowanej wysokości stołu roboczego.

 

 2021 11 36 3

Master 38.5 to solidna, zaawansowana technologicznie 5-osiowa głowica robocza z osią INFINITE C, co w połączeniu z osią A (ta pracuje w zakresie od -90° do +90°) umożliwia perfekcyjne wykonanie wszystkich operacji obróbczych, z zachowaniem renomowanej jakości oferowanej przez centra robocze INTERMAC

 

Dzięki wykorzystaniu laserowego urządzenia do pozycjonowania przyssawek, zauważymy redukcję czasów przezbrajania. Niby drobiazg, ale udało się zmniejszyć w ten sposób głębokość maszyny. Najnowszy Master 38.5 jest nieco wyższy, zyskał nowe oświetlenie LED, które identyfikuje stan pracy urządzenia. Jeszcze większy nacisk położono na kwestię zabezpieczeń, tzw. „strażników” na stanowisku pracy.

 

Do tego nowy design obudowy i wciąż ta sama, renomowana jakość, z której słyną centra obróbcze INTERMAC. Te, jeśli chodzi o zastosowania w przemyśle szklarskim, doprawdy pod wieloma względami nie mają sobie równych na świecie. 


Fot. INTERMAC/MEKANIKA

2021 09 16 4

 

 2021 11 36 4

  (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2021  

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.