Różne wersje tego wszechogarniającego stwierdzenia powyżej były główną przesłanką niezliczonych raportów na temat stanu architektury w ciągu ostatnich kilku lat. I nie bez powodu. W dobie postępującej eksploatacji zasobów naszej planety pada pytanie, jak zadbać o ochronę środowiska, jednocześnie zaspokajając zapotrzebowanie na więcej mieszkań, biur i infrastruktury.

 

2022 06 16 1

 

Odpowiedzi można szukać w postępie technologicznym i dostępności materiałów budowlanych, które z założenia wpływają na redukcję CO2 w budownictwie.

 

Obecnie sektor budowlany odpowiada za 40% globalnej emisji CO2, a materiały budowlane dodają kolejne 11%.

 

2022 06 16 2

 Hubert Wiśniewski, WICONA Polska

 

Dobrą wiadomością jest to, że zrównoważona architektura cieszy się bezprecedensowym rozmachem biznesowym i politycznym, a firmy budowlane i architektoniczne przechodzą na model, w którym „myślenie niskoemisyjne” integruje się z każdym aspektem procesu planowania i budowy – od wyboru materiałów budowlanych i gospodarowania odpadami do efektywnego klimatycznie ogrzewania, chłodzenia i hydrauliki.

 

– Wciąż ustalamy punkt odniesienia do jednoznacznej definicji zrównoważonego budynku, szukając wspólnego mianownika pomiędzy aspektami funkcjonalności, a imperatywem pięknego budowania – mówi Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska.

 

– Jako dostawca systemów aluminiowych tworzymy rozwiązania, które spełniają ideę w każdym aspekcie, od niskoemisyjnego surowca czyli aluminium Hydro CIRCAL i innych komponentów, powstających w obiegu zamknietym, aż po kwestie wizualne.

 

2022 06 16 3

 


Czy to prawda, że piękno i zrównoważony rozwój są nie do pogodzenia?
Przechadzając się dzisiaj po jakimkolwiek europejskim mieście, z pewnością natkniemy się na nowoczesną strukturę, która zmusza do refleksji. Czasami jest to biuro w śródmieściu, które ściera się z historycznym otoczeniem, a innym razem jest to betonowy kompleks na przedmieściach.

 

Wspólnym mianownikiem jest to, że nie inspirują. Rzeczywiście, ponieważ funkcja wielu nowoczesnych budynków miała pierwszeństwo przed estetyką, wiele sugeruje, że nadejście budownictwa przyjaznego dla klimatu tylko wzmacnia nasze technokratyczne podejście do architektury.

 

– Odpowiedź na pytanie z perspektywy marki WICONA pozostaje przecząca. W naszej ofercie można szerzyć przykłady rozwiązań, które nie tylko integrują formę, funkcję i ekologię, ale przede wszystkim inspirują.

 

To dlatego w naszej ofercie, architekci czy inwestorzy znajdą takie rozwiązania jak ukryte skrzydło szklane: WICLINE 70SG, produkowane z Hydro CIRCAL – aluminium pochodzącego z recyklingu złomu poużytkowego.

 

2022 06 16 4

 


WICLINE 70SG – integracja funkcji, formy i wymagań zrównoważonego budownictwa
Szersze spojrzenie na zrównoważony rozwój oznacza, że nasze kreacje powinny być zdrowe dla środowiska i ludności – a to oznacza budowanie czegoś, co można podziwiać przez pokolenia. Wykorzystanie w obiektach budowlanych rozwiązania w postaci ukrytego skrzydła daje projektantom nieograniczone możliwości projektowe.

 

To przede wszystkim zabezpieczenie dostępu maksymalnej ilości światła przy minimalnych szerokościach. Zewnętrzna ościeżnica okna WICLINE 70SG spójnie łączy się z profilami słupów i rygli ściany osłonowej, przy czym z zewnątrz widoczne jest tylko szklenie otwieranego skrzydła, zacierając granice między oknem stałym i elementami otwieranymi.

 

Specjalnie zaprojektowane profile słupów i rygli systemu WICTEC 50 stworzono po to, aby ułatwić integrację, tym samym umożliwić płynne łączenie otwieranych skrzydeł z konwencjonalną ścianą osłonową. Zastosowanie tego typu rozwiązań jest swoistą klamra do zamknięcia w pełni zrównoważonego projektu architektonicznego.

 


Hydro CIRCAL – Aluminium z recyklingu dla trwałej redukcji CO2
Zielona transformacja wprowadziła zarówno nowe techniki budowlane, jak i materiały, które w miarę upowszechniania się ich stosowania staną się tańsze – zapewniając nowe narzędzia kreatywnym architektom na całym świecie. W tym przypadku z rozwiązaniami znów spieszy technologia, a konkretnie technologia odzyskiwania surowców.

 

– Profile WICLINE 70SG zostały wykonane z aluminium Hydro CIRCAL wycofanego z eksploatacji. Materiał ten został wcześniej wykorzystany w produkcie aluminiowym, a zatem jego produkcja wymaga zaledwie 5% energii potrzebnej do wytworzenia aluminium pierwotnego.

 

Hydro CIRCAL 75R to materiał certyfikowany przez DNV-GL, niezależną instytucję, która gwarantuje, że 75% materiału pochodzi z poużytkowego aluminium, czyli aluminium, które osiągnęło koniec swojego cyklu życia. Jest to jedno z największych osiągnięć ostatnich lat, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój na rynku budowlanym – komentuje Hubert Wiśniewski.

 

Przełomem jest również czystość uzyskiwanego stopu. Proces otrzymywania tego materiału jest 10 razy czystszy niż w konwencjonalnych systemach. Jego emisje CO2 są znacznie poniżej średniej na obecnym rynku, zmniejszając ją o prawie 40% w porównaniu z emisją z konwencjonalnego procesu aluminiowego.

 

W tym miejscu można postawić kropkę w rozważaniach na temat możliwości łączenia funkcji i piękna architektury. Powinniśmy także pamiętać, że wielcy artyści, naukowcy zawsze działali w ramach obecnego społeczeństwa, czy to technologicznego, czy kulturowego.

 

Czy zatem zamiast postrzegać „atrakcyjną, zieloną architekturę” jako oksymoron, piękno nie może stać się naturalnym dopełnieniem prostoty i wydajności, które określają naszą epokę? Jeśli tak, świadomość klimatyczna może nie być problemem projektowym, ale szansą. 

 

2022 06 16 5

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.