W procesie obróbki krawędzi szkła po cięciu tafli następuje bezpośrednio proces zatępiania. W pełni nieobrobione krawędzie szkła wykazują nadłamania po obu stronach tafli, pęknięcia muszlowe, a także mikropęknięcia wzdłuż rozłamanej/przeciętej krawędzi.

 

2022 06 36 1

 

Tego typu uszkodzenia są powodowane przez kółka tnące używane w procesie cięcia. Defekty te można ograniczyć, stosując kółko tnące z odpowiednim kątem dla danego szkła, a także stosując odpowiednią oś i uchwyt kółka tnącego (okres użytkowania zgodny z zaleceniami producenta).

 

Jest to ważne, ponieważ każde uszkodzenie krawędzi szkła zmniejsza jego wytrzymałość, a tym samym znacznie zwiększa ryzyko samoistnego pęknięcia. Ponadto ostre krawędzie szkła zwiększają niebezpieczeństwo zranienia i ryzyko uszkodzenia materiału podczas transportu.

 

Zatępianie krawędzi jest zatem jednym z najważniejszych etapów obróbki krawędzi szkła i jest zawsze zalecane – nawet w przypadku niewidocznych krawędzi i tafli zamontowanych w ramie.

 

Podczas wykonywania wielu innych etapów obróbki szkła, krawędź zatępiana niesie ze sobą bardzo pozytywne efekty (na przykład bardziej precyzyjne pozycjonowanie, a tym samym mniejszą tolerancję produkcyjną tafli szkła izolacyjnego), ponieważ krawędź zatępiana zmniejsza liczbę pęknięć.

 

Dzięki pionowym systemom i maszynom LiSEC proces zatępiania z reguły nie powoduje strat czasowych, ponieważ maszyny pracują znacznie szybciej niż ich poziome odpowiedniki.

 

Co więcej, wszystkie poszczególne maszyny można dowolnie łączyć z innymi systemami LiSEC lub systemami zewnętrznymi, dzięki czemu bardzo precyzyjna intralogistyka w przetwórstwie szkła staje się wyraźnie łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej niezawodna. Wszystkie pojedyncze maszyny LiSEC komunikują się ze sobą, zapewniając użytkownikowi maksymalną swobodę i elastyczność.

 

2022 06 36 2

2022 06 36 3


Nie wszystkie krawędzie są równe
Skład i kształt tafli szkła jako materiału są bardzo zróżnicowane, a pożądane kształty krawędzi również się bardzo różnią.

 

Oto krótki przegląd najważniejszych możliwości obróbki krawędzi szkła:
- Prosta krawędź: mówimy o prostej krawędzi wtedy, gdy jest ona nachylona pod kątem około 90° do powierzchni szkła (zatępiana, szlifowana lub polerowana).
- Krawędź skośna: w tym przypadku krawędź i powierzchnia szkła nie są względem siebie prostopadłe (nazywana jest również krawędzią ukośną).
- Krawędź fazowana/fasetowana: w przypadku tego typu krawędzi większa część jej powierzchni jest odchylona od kąta 90° w stosunku do powierzchni szkła. w zależności od szerokości fazy/fasety rozróżnia się fazy/fasety płaskie i strome.
- Krawędź C (krawędź okrągła): powierzchnia krawędzi wykazuje półokrągłe ścięcie.

 

2022 06 36 4

 


Efektywne zatępianie dzięki odpowiedniemu wyposażeniu
Pionowy system zatępiania krawędzi szkła KSR
LiSEC opracował swoją pionową szlifierkę do krawędzi szkła KSR specjalnie do wykonywania zatępiania.

 

Dzięki temu systemowi można w pełni automatycznie
zatępiać wszystkie cztery strony w pozycji pionowej, ponieważ głowica szlifierska systemu może obracać się o 360°. Taśmy szlifierskie z diamentowymi elementami do szlifowania na mokro obrabiają przednią i tylną stronę krawędzi szkła w jednej operacji, tzn. jednocześnie.

 

Obróbka krawędzi szkła odbywa się więc na najwyższym poziomie i bardzo delikatnie, i to przy najkrótszym czasie cyklu produkcyjnego wynoszącym ~12 s na metr kwadratowy, a taśmy szlifierskie charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością wynoszącą do 20 000 metrów bieżących.

 

 

Wskazówka

System ten jest szczególnie przydatny w przypadku tafli szkła, które mają być następnie poddane dalszej obróbce w piecu do hartowania.

Ciągłe zatępianie wzdłuż krawędzi szkła zapewnia niezawodne hartowanie i znacznie zmniejsza liczbę pęknięć tafli w piecu do hartowania.

 


Tylko nieprzerwane, ciągłe zatępianie chroni przed pęknięciem arkusza
KSR automatycznie dostosowuje taśmy szlifierskie do odpowiedniej grubości tafli i można go łatwo zintegrować z kompletnymi liniami produkcyjnymi. Szerokość zatępiania na krawędzi szkła można regulować w zakresie od 0,5 do 2 mm.

 

Diamentowe taśmy szlifierskie są stale przesuwane w kierunku krawędzi szkła, co gwarantuje uzyskanie ciągłego zatępiania wzdłuż każdej krawędzi. Ogranicza to prawie do zera samoistne pęknięcia tafli w procesie hartowania.

 

2022 06 36 6

 


Zmniejszone wymagania przestrzenne i zanieczyszczenie w produkcji
Kolejnymi zaletami pionowej obróbki krawędzi szkła, w porównaniu z obróbką poziomą, są znacznie mniejsze zużycie wody i mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń w hali produkcyjnej (poziome maszyny do zatępiania i szlifowania są otwarte u góry). Powoduje to oczywiście znacznie większe zużycie wody ze względu na parowanie i przenoszenie.

 

To z kolei wpływa na zwiększoną wilgotność powietrza w hali fabrycznej, co może czasami prowadzić do utleniania/uszkodzenia, zwłaszcza wrażliwych powłok powierzchniowych na szkle specjalnym, takich jak powłoki przeciwsłoneczne.

 

Ponadto przenoszenie wody ze szlifowania powoduje zwiększone zużycie, zwłaszcza w systemach poziomej obróbki krawędziowej, co z kolei prowadzi do wyższych kosztów konserwacji. A to z kolei przekłada się na bieżące koszty serwisowania.

 


Zalety pionowego systemu zatępiania krawędzi KSR w skrócie
- Kompaktowa budowa oznacza znacznie mniejsze zapotrzebowanie na miejsce na hali w porównaniu z konstrukcją poziomą.
- Tylko 1 głowica szlifująca z diamentowymi taśmami szlifierskimi.
- Bardzo krótkie czasy cyklu – dalsze skrócenie czasu cyklu o 35% w połączeniu z KSV.
- Gwarantowane ciągłe zatępianie krawędzi szkła.
- Możliwość łatwego połączenia z innymi liniami produkcyjnymi.
- Łatwy dostęp do „wnętrza” maszyny i niskie koszty konserwacji.

 

KSR może być również opcjonalnie wykorzystywany do obróbki tafli o różnych kształtach (patrz katalog kształtów LiSEC) i może wykonywać takie czynności, jak ukosowanie naroży.

 

Dzięki ukosowaniu narożniki, które są nadal ostre po zatępianiu, są wyrównywane, co zmniejsza ryzyko obrażeń i zwiększa niezawodność procesu. Inne opcje obejmują szlifowanie powierzchni czołowych prostokątów i tafli o innych kształtach.

 


Narzędzia do wykonywania zatępiania za pomocą KSR
Jak wspomniano powyżej, trwałe diamentowe pasy ścierne są używane do zatępiania za pomocą KSR firmy LiSEC.

 

Dwie z tych diamentowych taśm szlifierskich są umieszczone w pozycji V na każdej głowicy obróbczej. Pocięte szkło jest następnie transportowane nad tymi głowicami, a później zatępiane.

 


Głowicę szlifującą można obracać w zakresie 360°, dzięki czemu można szybko wykonać najwyższej jakości zatępianie tafli o różnych kształtach, takich jak trójkąty lub arkusze z łukami.

 


Wnioski
Zatępianie ciętych krawędzi jest jednym z najważniejszych etapów pracy przy obróbce krawędzi szkła, ponieważ proces ten znacznie zmniejsza ryzyko zranienia pracowników.

 

Ponadto ciągłe, doskonałe zatępienie wzdłuż krawędzi szkła gwarantuje praktycznie całkowite wyeliminowanie spontanicznego pękania tafli w procesie hartowania, co ma bardzo pozytywny wpływ na koszty eksploatacji. Dzięki systemowi zatępiania KSR, LiSEC oferuje specjalny system, który dzięki swojej pionowej konstrukcji pozwala użytkownikowi na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. 

 

 2022 06 36 5

 (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.