Szlifowanie krawędzi szkła to kolejny, po zatępianiu, ważny etap pracy przy obróbce krawędzi szkła. Proces ten służy przede wszystkim do usuwania nadmiarów i niedoborów na krawędziach oraz do obróbki tafli szkła na wymiar. W tym celu przy obróbce krawędzi usuwa się odpowiedni naddatek szlifu i w ten sposób szkło jest szlifowane do ostatecznego zaprojektowanego rozmiaru.

 

2022 09 66 1

 

Proces ten zwiększa również wytrzymałość krawędzi, co znacznie ogranicza samoistne pękanie. Monolityczne tafle szkła ze szlifowanymi krawędziami wykazują znacznie większą wytrzymałość na działanie sił mechanicznych, takich jak obciążenie wiatrem lub naprężenia termiczne.

 

Po szlifowaniu powierzchnie krawędzi są matowo szlifowane i mogą być czasami wykorzystywane w wyrobach szklanych z widocznymi krawędziami. Jeżeli cała powierzchnia krawędzi jest szlifowana, to mówi się o krawędzi precyzyjnie dopasowanej/wyregulowanej.

 

Płaskie arkusze szklane ze szlifowanymi krawędziami są stosowane przede wszystkim do konstrukcji fasadowych i dachowych w architekturze zewnętrznej. Ponadto stosuje się je również w systemach fotowoltaicznych, w przemyśle samochodowym oraz w elementach wyposażenia wnętrz.

 

KSD-A pionowy system szlifowania krawędzi szkła z opatentowaną technologią narzędziową LISEC LITEC-SLIDER
W przeciwieństwie do większości innych producentów maszyn do obróbki szkła, LiSEC wykorzystuje również pionowe ustawienie stacji do szlifowania krawędzi szkła. I czyni to z kilku powodów. Do licznych zalet tych systemów do obróbki krawędzi szkła należy zaliczyć: znacznie szybsze wykonanie procesu, maksymalną elastyczność już od wielkości partii wynoszącej zaledwie 1 sztukę oraz obróbkę tafli o skomplikowanych/ krzywoliniowych kształtach.

 

Ponadto KSD-A jest obecnie nie tylko najszybszą pionową maszyną do zatępiania i szlifowania ze ściernicami obwodowymi do obróbki krawędzi szkła, ale także niezawodnie zapewnia wysokiej jakości rezultaty, dzięki nowo opracowanym ściernicom obwodowym z serii suwaków LiTEC.

 

Co więcej, proces pionowy jest znacznie lepszy w przypadku szlifowania powlekanego szkła izolacyjnego, ponieważ nie ma kontaktu z wrażliwą powłoką na przedniej stronie szkła, dzięki opatentowanej przez LiSEC bezkontaktowej prowadnicy z poduszką wodną.

 

2022 09 66 2

Krawędź cięta (bezpośrednio po cięciu, bez obróbki) w porównaniu do krawędzi szlifowanej

 

Prowadnica ta chroni przed zarysowaniami i zapewnia szybką i niezawodną produkcję. Jednak zintegrowana poduszka wodna robi jeszcze więcej. Zapewnia bardzo wysoką jakość wykończenia bez białych smug, ponieważ pochłania drgania podczas procesu szlifowania, a także zwiększa żywotność ściernicy.

 

Ponadto maszyna KSD-A może być używana do szlifowania tafli o różnych kształtach, takich jak trójkąty, trapezy i tafle szklane z łukami. I co więcej – szlifowanie pionowe zapewnia maksymalną elastyczność w nowoczesnej obróbce szkła płaskiego, dzięki możliwości szybkiej i łatwej automatycznej zmiany narzędzi szlifierskich oraz reagowania na zmiany grubości szkła. Jest to znaczący krok w kierunku produkcji najwyższej jakości szkła płaskiego z obróbką krawędzi szkła w systemie just-in-time (dokładnie „na czas”).

 

 

 Najczęściej stosowane narzędzia szlifierskie do obróbki zewnętrznej :

 1. Ściernica obwodowa – KSD-A: do szlifowania krawędzi prostych i kątowych, a także krawędzi C i kształtów.
 2. Diamentowa taśma szlifierska – KSR: do zatępiania prostych krawędzi i promieni zewnętrznych.   

 

 

Rozbudowa KSD-A
Dzięki modułowej budowie maszyna KSD-A może być indywidualnie dopasowana do konkretnych wymagań. Centralnym elementem systemu jest wieża obróbcza z szybką osią X do transportu szkła. W zależności od potrzeb można używać jedną lub dwie głowice obróbcze, aby skrócić czas cyklu zatępiania i szlifowania oraz zwiększyć przepustowość/wydajność maszyny. Osie są optymalnie uszczelnione przed wilgocią, co zapewnia stabilność procesu przez bardzo długi czas między koniecznymi przeglądami – znacznie obniża to koszty konserwacji urządzenia.

 

2022 09 66 3

 

KSD-A

Tafle szkła przeznaczone do obróbki są pobierane przez szybkobieżną oś X za pomocą przyssawek. Długość i wysokość tafli szkła są mierzone „w locie”. Szlifowanie na wymiar jest możliwe tylko dzięki temu zintegrowanemu pomiarowi tafli. Ponadto zatępianie i szlifowanie może odbywać się w dowolnej liczbie cykli, aby zapewnić pożądaną jakość krawędzi. Elastyczna konfiguracja narzędzi w KSD-A umożliwia również wygodną obróbkę szkła o różnej grubości bez konieczności wymiany narzędzi. Pozwala to na dużą oszczędność czasu pracy maszyny, a w konsekwencji także pieniędzy.

 

 

 Zalety KSD-A w skrócie

 - wysokiej jakości wyniki szlifowania już od wielkości partii 1 sztuki,
 - zatępianie i szlifowanie w najkrótszych cyklach produkcyjnych - opcjonalnie druga głowica obróbcza dla dodatkowego skrócenia czasu cyklu produkcyjnego,
 - pomiar arkusza,
 - perfekcyjne uszczelnienie wszystkich osi dla maksymalnej wydajności (dzięki dłuższemu okresowi czasu między pracami konserwacyjnymi),
 - łatwy dostęp do maszyny w czasie prac serwisowych i konserwacyjnych.   

 

 

Stabilna i wysoka jakość obróbki krawędzi
Maszyna KSD-A firmy LiSEC jest idealnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku operacji przetwarzania szkła izolacyjnego, które wymaga elastycznego i stabilnego przetwarzania krawędzi szkła. Dzięki temu nie ma potrzeby, aby każdy poszczególny etap pracy był kontrolowany lub inicjowany ręcznie przez pracownika.

2022 09 66 4a

Suwak LiTEC – ściernica obwodowa do szlifowania krawędzi tafli szklanej

 

Ma uniwersalne zastosowanie i zawsze zapewnia najwyższą jakość. Dzięki licznym możliwościom konfiguracji, system idealnie nadaje się do całkowicie elastycznej obróbki pojedynczych arkuszy i może być opcjonalnie zintegrowany z liniami produkcyjnymi LiSEC.

 

Kolejne zalety KSD-A firmy LiSEC to w pełni automatyczne podawanie i odprowadzanie arkuszy szkła, a także możliwość szlifowania całkowicie bez usuwania szkła. Obsługa systemu jest niezwykle prosta i intuicyjna dzięki graficznemu interfejsowi. Opcjonalnie można zamontować drugą głowicę obróbczą w celu uzyskania jeszcze szybszych czasów cyklu produkcyjnego, umożliwiając przeprowadzenie szlifowania zgrubnego i dokładnego w jednej operacji.

 

Najczęściej stosowane narzędzia szlifierskie
Urządzenie do szlifowania szkła LiSEC KSD-A wykorzystuje opatentowane metalowe ściernice obwodowe LiTEC-slider ze ściernym materiałem diamentowym. Zaletą nowo opracowanych ściernic suwakowych LiTEC jest to, że nie są one narażone na wibracje/drgania, dzięki specjalnemu systemowi prowadzenia z poduszką wodną. Ponadto potrafią dostosować się do wszelkich wypaczeń/nierówności tafli szkła. Gwarantuje to jednorodny, wysokiej jakości rezultat szlifowania, a także zapewnia optymalne chłodzenie.

 

Dzięki pionowej konstrukcji zużycie wody procesowej jest znacznie niższe niż w przypadku systemów poziomych, które są otwarte u góry i dlatego są podatne na parowanie.

 

Ściernice obwodowe są dostępne – w zależności od potrzeb – w różnych stopniach szorstkości i nadają się optymalnie do różnych form szlifowania, takich jak tzw. szlifowanie trapezowe lub szlifowanie z krawędzią typu C.

 


Wnioski
Szlifowanie jest bardzo złożonym etapem pracy w ramach obróbki krawędzi szkła. Przede wszystkim ważna jest nienaganna jakość szlifowanych krawędzi szkła, aby dalsze etapy obróbki tafli szklanych przebiegały optymalnie i bezproblemowo.

 

Ponadto tafle szklane muszą, po oszlifowaniu, dokładnie pasować do zaprojektowanego wymiaru lub – w przypadku zastosowań we wnętrzach (z widoczną krawędzią) – zapewniać doskonałe wrażenia estetyczne. Innowacyjna szlifierka do szkła KSD-A firmy LiSEC to najnowocześniejszy system pionowy, który oferuje maksymalną elastyczność i zapewnia wysokiej jakości rezultaty w najkrótszym czasie cyklu produkcyjnego.

 

2022 09 66 5

 (kliknij na zdjecie aby je powiększyć)

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.