Felbermayer Fenster & Türen łączy tradycję klasycznej produkcji okien i drzwi z innowacyjną technologią. Szyby potrzebne do produkcji tych wyrobów były do niedawna przez tą firmę zamawiane. W tym roku firma rozpoczęła jednak własną produkcję szkła izolacyjnego i LiSEC mógł wesprzeć Felbermayer w tym projekcie.

 

2022 10 38 5

 

Od „zielonego pola” do produkcji szkła izolacyjnego
Projekt rozbudowy firmy był pierwotnie zaplanowany na lata 2023/2024, ale dzięki dotacji inwestycyjnej został przesunięty w czasie i rozpoczęto go już pod koniec 2020 roku. W krótkim czasie wybudowano nową halę do produkcji szyb zespolonych, a jednocześnie trwały intensywne prace nad planowaniem rozmieszczenia urządzeń.

 

Przez dwa miesiące niemal codziennie przesyłano rysunki w obie strony – firmy LISEC i jego klienta, aby uzyskać optymalne rozmieszczenie i myślę, że nam się to udało. Interakcja działała naprawdę dobrze. Był to projekt wspólny i praca nad nim sprawiała nam przyjemność! – relacjonuje pan Fellbermeier.

 

I jest zachwycony dotychczasowym postępem w realizacji projektu: – Wszyscy zaangażowani w projekt osiągnęli najwyższą wydajność. Na przełomie lutego i marca 2021 roku na miejsce budowy dotarła pierwsza koparka. A w sierpniu hala była gotowa zgodnie z harmonogramem i rozpoczął się montaż maszyn i urządzeń. Kontynuowano to etapami na pełnych obrotach, aż do rozpoczęcia produkcji.”

 

2022 10 38 1

 

Pan Felbermayer opowiada dalej, że wszystko w projekcie „zadziałało”, od maszyn po oprogramowanie i nie było żadnych problemów: – Wszystko zrobilibyśmy jeszcze raz dokładnie tak samo. W całej mojej karierze – podczas której kupowaliśmy liczne maszyny i planowaliśmy instalacje – nigdy nie doświadczyłem tak perfekcyjnej realizacji w tak krótkim czasie.

 

Wśród firm produkujących okna skonfigurowane pod określone projekty budowlane Felbermayer jako jedyny wykonuje samodzielnie szyby zespolone. Pan Felbermayer jest przekonany: – Dzięki pełnej automatyzacji, wysokiej wydajności i niskim kosztom rzeczywistym uzyskaliśmy ogromną przewagę nad konkurencją.

 

2022 10 38 2

 

Wszystkie rozwiązania z jednego źródła
Rozwiązania LiSEC spełniają oczekiwania Pana Felbermayera. LiSEC od dawna był dla niego poważną, znaną marką: – Zawsze interesowała mnie produkcja szkła izolacyjnego – w głębi serca jesteśmy prawdziwymi entuzjastami maszyn. Od lat uczestniczymy w targach branżowych i widzieliśmy tam maszyny LiSEC oraz maszyny oferowane przez konkurencję. Było dla nas jasne, że LiSEC należy do ścisłej czołówki branży maszynowej.

 

Również oprogramowanie robi wrażenie: – Maszyny to jedno, ale oprogramowanie, które za nimi stoi, to też coś wyjątkowego. Instalacja przebiegła bezproblemowo. Nasz kontakt w sprawie oprogramowania w LiSEC, wraz z moim pracownikiem Gerhardem Cervenką, który zebrał wszystkie dane, zapisał główne procedury i całość została uruchomiona.

 

Pan Felbermayer wskazuje na korzyści wynikające z uzyskiwania rozwiązań z jednego źródła: – Ze względu na fakt, że projekt był bardzo złożony, poważnym argumentem przemawiającym za współpracą z firmą LiSEC było to, że oferuje ona kompleksową usługę.

 

2022 10 38 3

 

To właściwie jedyny producent maszyn, który może dostarczyć wszystkie potrzebne elementy: maszyny, oprogramowanie i serwis. Dzięki rozwiązaniom all.in.one w LiSEC, cała koordynacja odbywa się wewnętrznie i tak naprawdę nie zauważasz, jakie działania koordynacyjne i planistyczne toczą się w tle. To kolejna istotna zaleta.

 

Układy elektroniczne również zrobiły wrażenie na panu Feldermeyerze. Planowanie musiało być tu wykonane z dokładnością co do centymetra, ponieważ wszystkie przyłącza zostały ułożone pod podłogą, jeszcze przed wylaniem płyty betonowej. Pan Felbermayer zaznacza, że chociaż inni producenci oferują również dobre maszyny wolnostojące, to LiSEC jest niezbędny, jeśli chce się mieć w pełni automatyczną linię o wysokiej jakości i wydajności operacji.

 

 2022 10 38 4

 

Park maszyn LiSEC w Felbermayer
Nie tylko asortyment maszyn i oprogramowania zrobił na właścicielu firmy wrażenie: – Myślę, że budowa maszyn jest w LISEC bardziej dopracowana w porównaniu z innymi firmami. Faza projektowania trwa nieco dłużej niż u konkurencji. Widać to zarówno w procesie produkcji, jak i w poszczególnych elementach wyposażenia. Dział inżynieryjny LiSEC wykonuje naprawdę dobrą pracę.

 

Park maszynowy LiSEC w firmie Felbermayer obejmuje następujące maszyny: PKL/SBL, ESL-RS, dwa stanowiska VSL-A, KSR, GSL, VHW-F, ARL, TPA-A, AGP-A, VFL-1F, jak również automatyczne urządzenia do załadunku i rozładunku pieca hartowniczego. Załadunek szkła odbywa się za pomocą systemu bramowego PKL/SBL.

 

Dzięki obrotowej, podwójnej ramie z ssawkami próżniowymi system jest w stanie automatycznie i precyzyjnie układać wielkogabarytowe tafle szkła. Oprócz stołu do cięcia LiSEC ESL-RS do rozkroju tafli szkła float, Felbermayer ma również dwa systemy cięcia LiSEC VSL-A do cięcia bezpiecznego szkła laminowanego z „dynamicznym równoważeniem obciążenia”.

 

 

 

Jest to inteligentna forma dynamicznej kontroli załadunku, która pozwala osiągnąć wysoką wydajność. Krawędzie są zatępiane za pomocą maszyny LiSEC KSR. Po sprawdzeniu jakości przez skaner GSL, arkusze są przekazywane do magazynu sortującego ASM przez transporter szkła SHL. System jest w stanie odbierać arkusze szkła w pionie i poziomie, buforować/ magazynować, „dozować” i przenosić je pomiędzy stacjami obróbki.

 

VHW-F charakteryzuje się takimi cechami jak: elastyczna możliwość rozbudowy, bezdotykowe prowadzenie wrzecion oraz system samoczyszczących filtrów szczelinowych w obszarze strefy mycia. Tafle szkła są myte i suszone w sposób energooszczędny, a przy tym z optymalną jakością polerowania.

 

Za pomocą maszyny do napełniania ARL-45F można napełniać środkiem osuszającym ramki dystansowe wykonane ze wszystkich popularnych materiałów. Dotyczy to zarówno ramek prostokątnych, jak i o specjalnych kształtach. Dzięki wypełnieniu ramki od strony tylnej zagwarantowana jest stabilność procesu nawet przy obróbce delikatnych tworzyw sztucznych.

 

Dzięki optymalnemu pomiarowi ilości środka osuszającego, w przeciwieństwie do innych systemów, można zapewnić, że w ramce dystansowej dostępna jest wystarczająca ilość środka osuszającego.

 

LiSEC TPA, w pełni automatyczny system do nakładania termoplastycznych ramek dystansowych, gwarantuje najwyższą elastyczność działania, dzięki płynnej zmianie pomiędzy różnymi wymiarami szkła. Urządzenie do bezstopniowej regulacji szerokości umożliwia przejście między różnymi rozmiarami ramek dystansowych bez konieczności oczekiwania.

 

Dzięki szerokiej gamie indywidualnych konfiguracji wydajna prasa do napełniania gazem AGP-A nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań i przekonuje najwyższą precyzją oraz jakością. LiSEC VFL-1F to system do uszczelniania szyb zespolonych dwuskładnikowymi materiałami uszczelniającymi. Przemyślana konstrukcja tego urządzenia gwarantuje wysoką niezawodność procesu i najwyższą jakość narożników – nawet w przypadku szyb o dużej masie.

 

Zmiany na rynku
Od 2020 roku gospodarka diametralnie zmieniła się. – Obecnie doświadczamy sytuacji gospodarczej, jakiej nigdy wcześniej nie mieliśmy. Szkody nie są jeszcze nawet w pełni odczuwalne. Najbliższe lata będą trudne dla każdego przedsiębiorstwa – mówi pan Felbermayer. Cieszy się, że zdecydował się na projekt własnej produkcji szkła izolacyjnego.

 

– Szyba zespolona i związane z nią oszczędności finansowe, przynoszą nam korzyści, ponieważ dzięki automatyzacji produkcji mamy ogromną przewagę nad konkurencją. To była dla nas właściwa decyzja, aby wprowadzić to rozwiązanie. W dłuższej perspektywie bardzo nam to pomoże, a także pozwoli sprostać wyzwaniom nadchodzących lat – dodaje. 

 

Info o firmie Felbermayer

Firma Felbermayer Fenster und Türen została założona w 1964 roku jako zakład stolarski. W 1993 roku Helmut Felbermayer przejął firmę od swojego ojca. W tym czasie w małej firmie w Klosterneuburgu/Dolna Austria pracowało tylko dwóch pracowników. W zakładzie w Unterwaltersdorfie w Dolnej Austrii przy produkcji okien, drzwi, szkła zolacyjnego oraz przy lakierowaniu proszkowym zatrudnionych jest obecnie 210 pracowników.
Felbermayer jest właścicielem dwóch firm: Felbermayer Fenster & Türen Erzeugungs GmbH, która produkuje okna, a następnie sprzedaje je firmie Felbermayer Vertriebs GmbH, która z kolei zajmuje się montażem.
Firma działa przede wszystkim na rynku kontraktowym i obsługuje rynek od Wiednia i Grazu po Salzburg i Vorarlberg – dostarczając okna drewniane, drewniano-aluminiowe, z PVC i plastikowo-aluminiowe.
W 2021 roku Felbermayer wypracował obrót w wysokości 44,2 mln euro, a w roku 2022 ma on wynieść 50 mln euro. „ Opracowaliśmy okna tak, że możliwa jest wysoce zautomatyzowana obróbka końcowa.
To jest nasza siła w porównaniu z konkurencją. Jednocześnie osiągamy wysoką wydajność przy bardzo małej liczbie pracowników”, mówi dyrektor zarządzający Helmut Felbermayer.


Zdjęcia: LiSEC

 

2022 10 38 7

(kliknij na zdjęcie aby je powiekszyć)

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.