Skomplikowany montaż szyb w kampusie MOL w Budapeszcie
Międzynarodowy koncern naftowo-gazowy MOL-Campus buduje nową, spektakularną siedzibę w stolicy Węgier, Budapeszcie.
Cały budynek składa się z kuliście zakrzywionych tafli szkła i innych elementów elewacji. Ten skomplikowany obiekt wymagał wykorzystania wieloletniego doświadczenia i specjalnego wyposażenia bawarskich ekspertów montażowych Heavydrive.
Wdrożenie Heavydrive w kampusie MOL w Budapeszcie © Heavydrive.com
Ten skomplikowany montaż wymagał od bawarskich ekspertów montażowych Heavydrive wieloletniego doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Zakrzywione szkło gięte zostało dostarczone przez firmę Finiglas, spółkę zależną Grupy Semco.
Węgierski producent fasad ALUKOL Kft musiał w Budapeszcie osadzić na pochylonej na zewnątrz fasadzie łącznie 28 tafli szkła o wadze do 500 kg i wymiarach od 1,15 do 1,85 na 4,5 metra. Tafle szkła były zakrzywione w rożnych krzywiznach i nachylone na zewnątrz pod kątem około 40o. Zaokrąglone rogi budynku stanowiły szczególne wyzwanie.
Po intensywnej fazie planowania z klientem, firma Heavydrive dostarczyła optymalne wyposażenie, które w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań montażowych, umożliwiło efektywne i oszczędne wykorzystanie.
System z ssawkami próżniowymi VSG 500 KR SP przeznaczony do montażu szyb sferycznie zakrzywionych – wypukłych i wklęsłych, mający nośność do 500 kg – zamontował elementy w górnej części elewacji. Do instalacji przeszklenia na parterze zastosowano trzy inne urządzenia Heavydrive.
Robot szklarski GMG 600 ustawił lekko pochylone szyby. Elementy faliste o różnych rozmiarach zostały ustawione za pomocą urządzenia z ssawkami próżniowymi VSG 750 KR. Ponadto Heavydrive we współpracy z węgierskim personelem budowlanym opracował specjalny manipulator, który pasował do zastosowanego miniżurawia gąsienicowego Jekko.
Montaż okien odchylonych na zewnątrz © Heavydrive.com
– Nasze usługi obejmują również wykonywanie projektów montażu w ścisłej współpracy z klientem. W ten sposób możemy opracować indywidualne rozwiązania dla danej sytuacji na placu budowy, które umożliwiają optymalny i ekonomiczny montaż – mówi dyrektor zarządzający Heavydrive, Günter Ubelacker.
Obsługa logistyczna była szczególnym wyzwaniem dla wdrożenia w kampusie MOL. Niektóre systemy były potrzebne tylko na dzień przez okres kilku miesięcy, co było trudne do zaplanowania. Dostawa i zwrot systemów musiały więc odbywać się zgodnie z harmonogramem, który był precyzyjnie dostosowany do potrzeb klienta.
Dzięki przemyślanemu systemowi logistycznemu Heavydrive i wieloletniemu doświadczeniu w międzynarodowych projektach budowlanych specjalista ds. transportu z Tapfheim zrobił to ku pełnej satysfakcji klienta.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2022