Kolizje ptaków ze szkłem w obszarach miejskich są coraz większym problemem dla ich dobrostanu. W świecie, w którym miasta wciąż się rozwijają, a powierzchnie szklane stają się coraz bardziej powszechne, ptaki są narażone na zwiększone ryzyko wlatywania w okna, balkony i inne przezroczyste bariery. Kolizje te mogą prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci ptaków.

  2023 02 34 1

Problem kolizji ptaków ze szkłem potęguje fakt, że ptaki często nie widzą szyby. Odbicie nieba i otaczającego środowiska może stworzyć iluzję otwartej przestrzeni, co prowadzi do tego, że ptaki z pełną prędkością wlatują w szybę. Wynikające z tego uderzenie może spowodować poważne obrażenia, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.


Wpływ tych kolizji na populacje ptaków i ekosystemy jest nie do przecenienia. Ptaki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego ekosystemu, od zapylania (kolibry) i rozprzestrzeniania nasion do kontrolowania populacji owadów.

 

Utrata ptaków w wyniku kolizji ze szkłem może mieć daleko idące konsekwencjedla naszego środowiska. Dlatego kluczowe jest zajęcie się tym problemem, aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla ptaków w naszych miastach.

 

2023 02 34 2

 

BirdSecure® Pro
Aby rozwiązać ten problem, firma Kuraray opracowała wersję folii laminującej o nazwie BirdSecure® Pro z efektywnym wzorem kropek nakładaną bezpośrednio na folie Trosifol® PVB lub Sentryglas®.

 

Zarówno Trosifol®, jak i SentryGlas® w wersji BirdSecure® Pro zostały opracowane według specyfikacji American Bird Conservancy (ABC), w pełni przetestowane zgodnie z normami i spełniają standard budowlany LEED SSpc55.

 

2023 02 34 3

 

Dodatkowo nowa międzywarstwa w szkle laminowanym działa jako bloker UV. Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji jest łatwa do laminowania, a nowe rozwiązanie może być stosowane samodzielnie lub z powłokami przeciwsłonecznymi. Mimo że wzór kropek jest bardzo skuteczny w ochronie przed atakami ptaków, nie jest on widoczny dla ludzi z odległości większej niż dwa metry, nie zasłania więc widoku z wnętrza pomieszczeń.

 

Istotne cechy bezpieczeństwa znanych od wielu lat na rynku folii Trosifol® PVB i SentryGlas® ionoplast pozostają niezmienione – odłamki szkła w przypadku stłuczenia/ rozbicia szyby pozostaną przytwierdzone do folii laminujacej i nie spowodują obrażeń u ludzi lub zwierząt.

 

2023 02 34 4

 

Test tunelowy – badanie skuteczności ochrony przed zderzeniami ptaków
Test tunelowy opracowany przez organizację American Bird Conservancy jest najnowocześniejszym narzędziem służącym do oceny potencjalnie przyjaznego dla ptaków wyrobu ze szkła. Test symuluje rzeczywisty scenariusz w kontrolowanym środowisku, aby zmierzyć stopień, w jakim ptaki są “przyciągane” i zderzają się z materiałami szklanymi.

 

Procedura badania: Próbka materiału oszklenia jest montowana w otworze znajdującym się na końcu ciemnego tunelu o długości 24 stóp (8 m). Otwór ma około 18 cali (45,72 cm), przed tym otworem urządzenie mocujące trzyma obok siebie dwie tafle szkła.

 

2023 02 34 5


Podczas testu w tunelu ptaki są monitorowane i rejestrowane, gdy poruszają się przez zaciemniony korytarz w kierunku światła na końcu. Obserwuje się, jak lecą w kierunku wyjścia, a na końcu skręcają albo w kierunku niewidocznej szyby kontrolnej (bez zabezpieczeń ochronnych), albo testowanego panelu szklanego (z naniesionymi zabezpieczeniami chroniącymi ptaki).

 

2023 02 34 8

 

Aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi ptaków z szybą, umieszcza się przed nią siatkę ochronną. Siatka ta jest tak zaprojektowana, aby była napięta, dzięki czemu ptaki delikatnie odbijają się od niej, a nie zostają złapane.

 

ABC definiuje współczynnik zagrożenia materiału (TF) dla danego wzoru lub materiału naniesinego na szybę – jako procent ptaków testowanych, które poleciały w kierunku tego materiału. Jeśli więc 20 z 80 ptaków leci w kierunku testowanego szkła to współczynni wynosi: 20/80 = 25% i TF=25.

 

2023 02 34 6

 

Test Tunelowy jest niezbędnym narzędziem dla architektów, właścicieli budynków i producentów przeszkleń/szyb, którzy dążą do zmniejszenia śmiertelności ptaków i ochrony ich populacji. Wybierając przyjazne dla ptaków materiały szklane, które zostały przetestowane i udowodniły swoją skuteczność, możesz pomóc chronić naszych pierzastych przyjaciół i zachować delikatną równowagę naszego ekosystemu.

 

2023 02 34 7

  

 Zaawansowane rozwiązania folii międzywarstwowych

 

Dział Zaawansowanych Rozwiązań Międzywarstwowych (Advanced Interlayer Solutions Division) firmy Kuraray to okno na świat nowoczesnych folii do bezpiecznego szkła laminowanego. U podstaw tych rozwiązań leżą dekady poszukiwań innowacji, wykorzystania wiedzy na temat specyfiki różnych zastosowań, zbierania doświadczenia w danej dziedzinie
i dążenia do sukcesów rynkowych.

 

Nasza oferta zaawansowanych folii laminujących (warstw pośrednich w szybach laminowanych) – obejmująca folie Trosifol® PVB i SentryGlas® ionoplast – nieustannie rewolucjonizuje estetyczne, strukturalne i funkcjonalne projektowanie, produkcję i montaż w segmentach architektonicznym i motoryzacyjnym.

 

Zaprojektowane z myślą o korzyściach dla konsumentów, społeczeństwa i przemysłu, nasze produkty zwiększają funkcjonalność szkła, podczas gdy nasi inżynierowie i konsultanci wyznaczają nowe standardy zastosowań, współpracując nad rozwiązaniami, które zarówno wspierają, jak i inspirują.

 

Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym klientom zmienić sposób myślenia i przenieść ich aplikacje na wyższy poziom - pod względem estetycznym, funkcjonalnym i strukturalnym.

 

Projektanci cieszą się większą swobodą projektowania i nadają „swoim” przeszkleniom większą wytrzymałość, przejrzystość, charakter i cel dzięki rozwiązaniom obejmującym bezpieczeństwo, ochronę, izolację akustyczną, zarządzanie promieniowaniem UV, dostępem naturalnego oświetlenia dziennego i pozyskiwaniem pasywnej energii cieplnej oraz
wykorzystują różne kolory i nadrukowane wzory.

 

Nasza różnorodna oferta produktów, najszersza na rynku światowym, oraz specjalistyczna wiedza tworzą siłę, którą wykorzystujemy, aby pomóc odnieść sukces naszym klientom. Staramy się być ich najsilniejszym sprzymierzeńcem i wsparciem oraz pomagamy sprostać stale zmieniającym się wymaganiom światowego przemysłu szklarskiego.

 

 2023 02 34 9

  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.