Stale rosnący udział w rynku szkła bezpiecznego laminowanego zwiększa presję na moce przerobowe przetwórców szkła. Popyt rośnie także ze względu na zaostrzone przepisy bezpieczeństwa i coraz częstsze wykorzystywanie jako architektoniczny materiał dekoracyjny lub do celów użytkowych.

 

Na targach Vitrum 2019 firma HEGLA przedstawiła nową technologię opartą na podgrzewaniu przy użyciu diod laserowych, która przyspiesza proces cięcia o 20% i pozwala ciąć więcej przy takim samym zużyciu powierzchni. Ta nowa technologia, która od trzech lat należy do standardowego wyposażenia ProLam LSR, ma cztery zalety.

 

 

 2023 04 30 3

Instalacja ProLam LSR jest standardowo wyposażona w funkcję podgrzewania przy użyciu diod laserowych i wyróżnia się wysokim stopniem automatyzacji, zapewniając równocześnie elastyczność i najwyższą jakość krawędzi po cięciu.

 


Skupione doprowadzanie energii cieplnej skraca czas procesu cięcia o 20%
Technologia opiera się na opatentowanej metodzie podgrzewania przy użyciu diod laserowych zamiast konwencjonalnych rur grzewczych. Techniczna wartość dodana wynika z właściwości fizycznych lasera.

 

W diodach laserowych energia cieplna jest formowana w wiązkę, skupiana na konturze nacięcia i precyzyjnie doprowadzana do folii. Bez typowych strat przez promieniowanie, powodujące oddawanie ciepła do powietrza i otaczającego szkła, folia znacznie szybciej osiąga wymaganą temperaturę zeszklenia.

 

Już w trakcie ogrzewania wcześniej ponacinane i połamane szkło jest rozciągane, a następnie rozkrajane przejeżdżającym nożem. Nienagrzewająca się listwa diodowa zamontowana jest nad obszarem cięcia, dzięki czemu nie traci się czasu na jej składanie.

 

Ponadto pozycja ta umożliwia jednoczesne wykonywanie niektórych kroków obróbki, co przyspiesza cały proces. – Wielu klientów korzysta już z ProLam LSR i potwierdza wyraźne skrócenie procesów rozcinania. Licząc cięcia na godzinę, instalacja ta osiąga od 20 do 30% większą produktywność – mówi dyrektor zarządzający HEGLA, Bernhard Hötger.

 

 

 2023 04 30 4

Za sprawą precyzyjnego doprowadzania energii cieplnej i współosiowych podwójnych głowic tnących uzyskuje się wysoką jakość krawędzi bez ryzyka rozwarstwienia

 


Kolejne cięcie bez czekania
Im grubsza szyba zespolona i folia, tym więcej czasu oszczędza się dzięki użyciu lasera. Skumulowanie energii w wiązce i bardzo niskie straty przez promieniowanie powodują, że ciepło doprowadzane jest w skupionej formie dokładnie wzdłuż linii.

 

Dodatkowo promienie laserowe podczas przenikania przez szkło „słabną” znacznie mniej niż promieniowanie z konwencjonalnego promiennika podczerwieni, przez co podgrzewanie zabiera mniej czasu.

 

– Z oddawania znacznie mniejszej ilości ciepła do otaczającej szyby i powietrza wynikają dwie kolejne zalety techniki LSR, których nawet nie oczekiwaliśmy w takim wymiarze we wczesnej fazie naszych prac rozwojowych – podkreśla Bernhard Hötger.

 

– Nawet w przypadku grubszych prefabrykatów szkło przy krawędzi jest tylko lekko ciepłe. Kolejne cięcia można wykonywać bez oczekiwania na obniżenie temperatury.

 

 

 2023 04 30 5

Instalacja ProLam LSR wyposażona w opatentowaną funkcję podgrzewania przy użyciu diod laserowych uzyskuje o dwadzieścia procent większą wydajność mierzoną na podstawie przepustowości szyb przy równocześnie lepszej jakości krawędzi.

 


Wysoka jakość krawędzi szkła
Również w innym aspekcie skupienie energii cieplnej w wiązce ma korzystny wpływ na jakość krawędzi. Podczas rozsuwania szkła rozciągnięciu ulega tylko folia podgrzana w miejscu cięcia.

 

Przeprowadzone w instytucie Fraunhofera badania wykazały, że punktowo doprowadzane ciepło nie ma wpływu na resztę szyby, co redukuje do minimum jedną z dotychczasowych przyczyn późniejszego rozwarstwienia.

 


Krótszy czas włączania zmniejsza zużycie energii
Listwa diod laserowych składa się z dwóch części i za każdym razem aktywowana jest w całości lub częściowo w zależności od długości cięcia, aby oszczędzać energię. Dodatkowo znacznie krótszy czas włączania poprawia bilans energetyczny. Z żywotnością sięgającą 20 000 godzin listwa diodowa jest bardziej wytrzymała niż konwencjonalne urządzenia, wymaga znacznie mniej obsługi.

 

 

 2023 04 30 6

Instalacja ProLam LSR może być również stosowana jako element wysoce zautomatyzowanej linii cięcia, na przykład wspólnie z AdvaLam, uzyskując w ten sposób jeszcze większą wydajność

 


Możliwość dostosowania do potrzeb
Podgrzewanie przy użyciu diod laserowych stanowi standardowy element wyposażenia ProLam LSR, a niektóre starsze instalacje z serii ProLam mogą być w nie doposażone. Zakres funkcji poszerzają też inne udogodnienia, jak wariant Kombi z automatycznym usuwaniem warstw z krawędzi, głowica tnąca do szkła float i wbudowane listwy łamiące.

 

Ponadto oferowane jest nieniszczące powierzchni znakowanie laserowe HEGLA boraident, które umożliwia nadrukowywanie na szkle indywidualnych kodów do odczytu maszynowego. Jeśli znakowanie nałożone zostanie jeszcze przed cięciem, produkcja szkła może zostać całkowicie zdigitalizowana dzięki skanowaniu kodu.

 

Pozwala to przykładowo na uruchamianie kolejnych kroków w procesie produkcji, monitorowanie przebiegu w całym cyklu życia produktu i skanowanie kodu nawet po upływie wielu lat. W razie potrzeby zapisane mogą zostać także inne informacje, jak certyfikat klasyfikacji ogniowej.

 

2023 04 30 7

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.