W lutym 2023 r. w firmie Arbonia Glassysteme GmbH w Deggendorf została uruchomiona linia produkcyjna wykorzystująca najnowszą technologię LiSEC do cięcia szkła float. Eksperci ds. rozwoju produktów LiSEC, specjaliści ds. cięcia szkła i operatorzy maszyn z Arbonia, wraz z konsultantem ds. kół tnących Peterem Pokoernem, spotkali się na jednodniowych roboczych warsztatach, aby dopracować system cięcia DSC.

 

2023 06 39 1

 

Arbonia Deggendorf – jakość pod nową nazwą
Firma Arbonia Glassysteme GmbH została założona w Monachium w 1977 r., w 1988 r. przeniosła się do Deggendorf, a w 2021 roku przeszła spod skrzydeł Saint-Gobain pod skrzydła Grupy Arbonia, która specjalizuje się w dostarczaniu produktów do kontroli klimatu w pomieszczeniach oraz drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna i szkła.

 

Obecnie zakład w Deggendorf zatrudnia 160 osób, które zajmują się głównie produkcją szyb do kabin prysznicowych i laminowanego szkła bezpiecznego z przetworzonych pojedynczych arkuszy ze szkła hartowanego. Planowane jest stałe rozszerzenie gamy produktów wytwarzanych w tym zakładzie.

 

2023 06 39 2

 

W głównym segmencie działalności Grupy Arbonia zakład z Deggendorf wyróżnia się – w regionie południowych Niemiec – elastycznością w wielkości partii produkcyjnych (nawet od jednej sztuki), niestandardową produkcją np. specjalnymi kształtami szyb na zamówienie i szybkimi terminami dostaw. W rezultacie zakład produkcyjny zarobił 22,4 miliona euro w 2022 roku.

 

30 lat z technologią cięcia szkła LiSEC
Maszyny LiSEC są wykorzystywane przez firmę Arbonia Deggendorf do produkcji wyrobów szklanych od 1990 roku, przy czym pierwsze maszyny były przeznaczone do cięcia szkła. Obecnie, oprócz maszyn do obróbki krawędzi i automatycznego systemu załadunku, działają też 3 stoły LiSEC do cięcia szkła - jeden z nich pochodzi z lat 90.

 

2023 06 39 3

 

– Niemieckie Muzeum Nauki i Technologii już o nią pytało – żartuje Matthias Baumgartner, kierownik ds. technicznych. – Ale maszyna nadal działa, a serwis jest na najwyższym poziomie. Kolejny stół do rozkroju szkła został w tym roku zastąpiony maszyną LiSEC z najnowszą technologią cięcia.

 


Pierwszy w Niemczech stół do cięcia szkła generacji DSC
Dzięki nowemu stołowi do cięcia, Arbonia chce osiągnąć 3 cele: szybkie cięcie, najwyższą jakość cięcia i maksymalną dostępność systemu. Precyzyjne cięcie zapewnia mniejsze ilości naddatków na szlifowanie, co zmniejsza koszty obróbki/przetwarzania. Wysoka jakość krawędzi skutkuje mniejszą liczbą spontanicznych pęknięć, a tym samym niższymi kosztami obsługi posprzedażowej.

 

2023 06 39 4

 

System cięcia „DSC – Dynamic Speed Cut (dynamiczna prędkość cięcia)” jest optymalnym rozwiązaniem do osiągnięcia tych celów. Technologia LiSEC „Direct Cutting Technology (technologia cięcia precyzyjnego)” umożliwia szybkie cięcie z wysoką dokładnością, dzięki bezpośredniemu kontaktowi kółka tnącego ze szkłem w połączeniu z wysoką prędkością pozycjonowania. Stała kontrola poziomu oleju tnącego i monitorowanie czasu pracy kół tnących zwiększają dostępność/niezawodność systemu.

 


Idealne cięcie – nie tylko pod względem fizycznym
Przejazd tarczy tnącej po powierzchni szkła powoduje/generuje koncentrację naprężeń, które sięgają daleko w głąb szkła. Jeśli na krawędzie szkła wywierany jest nacisk, naprężenie to prowadzi do gładkiego pęknięcia wzdłuż wyznaczonej zarysowanej linii. Zastosowanie oleju do cięcia zapobiega zbyt szybkiemu spadkowi koncentracji naprężeń.

 

2023 06 39 5

 

Nacisk przy cięciu, prędkość przejazdu, kąt tarczy tnącej i ilość oleju do cięcia zostały przeanalizowane w warsztacie przy użyciu znormalizowanego procesu testowego. Światło spolaryzowane uwidoczniło rozkład naprężeń w szkle. Użyto również manometru do sprawdzenia siły odspajania wymaganej do rozłamania/pęknięcia zarysowanej tafli szkła. Umożliwiło to optymalizację parametrów cięcia dla wszystkich grubości szkła przetwarzanych w Arbonia.

 


Dlaczego Arbonia Deggendorf korzysta z maszyn LiSEC?
Według słów Matthiasa Baumgartnera, kierownika ds. technicznych: – Ponieważ to system, który przetrwał próbę czasu, i nadal działa, a także dlatego, że mamy przewagę w postaci bliskiego sąsiedztwa regionalnego.

 

Czas reakcji serwisu jest naprawdę dobry. Jeśli zgłaszamy problem rano, często jeszcze tego samego dnia przyjeżdża do nas technik, gotowy nam pomóc. Doceniamy również niezawodność części zamiennych. LiSEC dokłada wszelkich starań, aby zorganizować części – nawet jeśli chodzi o nasz najstarszy system – i do tej pory zawsze się to udawało – otrzymaliśmy wszystko, czego potrzebowaliśmy.

 

2023 06 39 6

 

W programie dostaw LiSEC znajdują się maszyny do każdego etapu przetwarzania szkła, które cieszą się dobrą reputacją. Niezawodność, łatwość obsługi/konserwacji i ogólna dostępność systemu są na najwyższym poziomie i spełniają nasze oczekiwania – we wszystkich obszarach produkcji, w których używamy maszyn LiSEC. Standaryzacja również została dobrze rozwiązana.

 

Jeśli miałeś już wcześniej maszynę LiSEC, nawigacja po menu pozostaje prawie identyczna. Ułatwia to pracę operatorom. Innowacyjne podejście było jednym z najbardziej przekonujących argumentów, gdy zdecydowaliśmy się na nowy podajnik od LiSEC. Na przykład, nikt inny nie ma w swojej ofercie dźwigu estakadowego. Czujemy, że jesteśmy w dobrych rękach z LiSEC.

 


Gotowość na wyzwania nowych czasów dzięki elastyczności i specjalizacji
Przemyślenia Matthiasa Baumgartnera na temat obecnej sytuacji i strategii Arbonia na przyszłość są bardzo wyważone: – Nowe ceny energii spowodowały poważne zmiany na rynku, czyniąc zakład produkcyjny bardziej złożonym.

 

Wymagania klientów i przepisy dotyczące produktów stają się coraz bardziej złożone, co sprawia, że tym ważniejsze jest to, aby reagować na nowe sytuacje rynkowe w sposób jak najbardziej skuteczny i elastyczny dzięki najnowszej technologii zakładowej. Temat automatyzacji i efektywności energetycznej będzie w przyszłości centralnym punktem naszej strategii.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym ielektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 06/2022  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.