Podpisanie Ramowego Listu Intencyjnego o współpracy w ramach projektu „Champions Park”. Jego Królewska Mość Fryderyk X, król Danii złożył w dniach 31 stycznia - 2 lutego swoją pierwszą oficjalną wizytę handlową w Polsce, podczas której przewodniczył duńskiej delegacji biznesowej składającej się z 38 firm.

 

velux 1920 memorandumvelux 1

Podpisanie Ramowego Listu Intencyjnego o współpracy w ramach projektu „Champions Park”. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Jego Królewską Mość podjął Prezydent RP Andrzej Duda, a w wydarzeniach organizowanych wokół wizyty udział wzięli przedstawiciele polskiego i duńskiego rządu.

 

Jednym z głównych obszarów zainteresowania podczas kilkudniowej wizyty była efektywność energetyczna, w czterech integralnych ze sobą sektorach – budynkach, ciepłownictwie, przemyśle i sektorze elektroenergetycznym.

 

W marcu br., w Parlamencie Europejskim, odbędzie się głosowanie nad przyjęciem nowelizacji Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której zatwierdzony tekst zakłada m.in., że od 2030 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały spełniać warunki zeroemisyjności.

 

W przypadku budynków istniejących dyrektywa wymusi zwiększenie tempa renowacji, które obecnie będąc na poziomie 1% rocznie jest niewystarczające, aby osiągnąć cel neutralności sektora do roku 2050. Do roku 2030 państwa członkowskie będą miały doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii w budynkach mieszkalnych o min. 16%, a w kolejnych 5 latach o 20-22%.

 

velux 800 1"Budynki odpowiadają za 37% globalnych emisji i są niezbędnym elementem dążenia do neutralności klimatycznej Europy w 2050 roku. Dekarbonizacja tego sektora musi jednak przebiegać równolegle z modernizacją i dekarbonizacją sektora ciepłowniczego, a także elektroenergetycznego, w tym modernizacją i rozbudową sieci przesyłowych i budową nowych mocy OZE"

 

- powiedział Krisztián Mészáros, Senior Vice President Region CEE w VELUX, we wprowadzeniu do dyskusji w ramach Okrągłego Stołu ds. Efektywności Energetycznej.

 

 

velux 1920 memorandumvelux 1

Krisztian Mészáros, Senior Vice President Region CEE w VELUX. Wprowadzenie do dyskusji w ramach Okrągłego Stołu ds. Efektywności Energetycznej. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

velux 800 1Poprawa efektywności energetycznej niesie za sobą szereg korzyści ekonomicznych, środowiskowych i społecznych, jak ograniczenie negatywnego wpływu na pogłębiające się zmiany klimatu, poprawa jakości powietrza zewnętrznego, likwidacja problemu ubóstwa energetycznego, zwiększenie komfortu przebywania w budynkach oraz lepszy i zdrowszy klimat wewnątrz pomieszczeń. To ostatnie zagadnienie jest niezwykle istotne, bo w budynkach spędzamy ok. 90% naszego życia. Ważne zatem, żeby były to „zdrowe budynki”


- przekonywała Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w VELUX Polska podczas Debaty Miejskiej, która odbyła się w ramach wizyty królewskiej.

 

 

velux 1920 memorandumvelux 1
Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w VELUX Polska podczas Debaty Miejskiej. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Co trzeci Polak jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak światła dziennego, nadmierny hałas, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura czy wilgoć i grzyb. W Europie problem ten dotyczy niemalże 163 mln osób. Zdrowe budynki to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również niższe koszty.

 

velux 1920 memorandumvelux 1

 Jego Królewska Mość Król Danii Fryderyka X. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Według szacunków przedstawionych w cyklicznym raporcie przygotowywanym przez Grupę VELUX “Barometr Zdrowych Domów” skumulowane korzyści z inwestowania w renowację i poprawę jakości klimatu wewnątrz pomieszczeń wyniosą dla Polski 17 mld euro do 2050 roku, dzięki oszczędnościom w sektorze opieki zdrowotnej, poprawie stanu zdrowia Polaków i zwiększenia produktywności.

 

velux 1920 memorandumvelux 1

 Okrągły Stół ds. Efektywności Energetycznej. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Podczas Grand Finale kończącego intensywne dwa dni wizyty duńskiej delegacji odbyło się uroczyste podpisanie Ramowego Listu Intencyjnego o współpracy w ramach projektu „Champions Park”, mającego na celu promocję i kształtowanie zrównoważonych, efektywnych energetycznie i przyjaznych dla mieszkańców obszarów miejskich. Z ramienia VELUX list został podpisany przez Przemka Pokorskiego, Dyrektora Rynków Polska i Bałtyki.

 

velux 1920 memorandumvelux 1

 Przemysław Pokorski, Dyrektor Rynku VELUX Polska.  Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Na koniec przedstawiciele wszystkich firm biorących udział w wydarzeniu symbolicznym wspólnym zdjęciem poparli deklarację współpracy na rzecz dekarbonizacji.

 

velux 1920 memorandumvelux 1

 Przedstawiciele wszystkich firm biorących udział w wydarzeniu symbolicznym wspólnym zdjęciem poparli deklarację współpracy na rzecz dekarbonizacji. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Informacje o Grupie VELUX
Od ponad 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje, rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku.

Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 36 krajach, zatrudniamy około 11 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2022 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 4,29 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 181 mln euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

 

velux 1920 memorandumvelux 1

Rozmowy przedstawicieli Grupy VELUX z Jego Królewską Mością Królem Danii Fryderyka X. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2,5 mld zł. Zatrudniają ponad 5090 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa oraz Starym Laskowcu. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W latach 2020-2021 Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 286 mln zł w modernizację i rozwój fabryk.

Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 172 mln zł na wsparcie instytucji i organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży, a także na działania związane z rozwojem edukacji zawodowej. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach ESG. Więcej informacji na www.velux.pl 

 

velux 1920 memorandumvelux 1

Oficjalna wizyta Jego Królewskiej Mości Króla Danii Fryderyka X do Polski. Źródło: Ambasada Królestwa Danii w Polsce

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.