Podczas tegorocznych targów WinDoor-tech, odbywających się w dniach 29 stycznia – 01 lutego w ramach targów Budma w Poznaniu, zorganizowana została II edycja Fabryki Okien na Żywo. Dzięki tej inicjatywie wszyscy zwiedzający mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak powstaje współczesne okno. W tegorocznym projekcie okna powstawały z szyb zespolonych firmy PST, do których szkło Clima-Guard® nrG dostarcza GUARDIAN Częstochowa.
Fabryka Okien na Żywo to inicjatywa czołowych dostawców na rynku. Podczas jej trwania goście targów mogą przyjrzeć się z bliska jak powstaje nowoczesne okno. Ponieważ dzisiaj proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przeszłości, projekt ma wartość nie tylko promocyjną, ale w dużej mierze edukacyjną, a skorzystają z niego zarówno osoby nie związane z branżą, jak i profesjonaliści. Nie wszyscy bowiem specjaliści – np. pracownicy salonów okiennych – mieli okazję być świadkami każdego z etapów produkcji.
W tym roku dostawcą szyb do Fabryki Okien na Żywo jest firma PST, która zaoferowała dwukomorowe zestawy PST Thermo o współczynniku Ug=0,7 W/m2K, stworzone na bazie szkła ClimaGuard® nrG. Produkt ten, wytwarzany na szkle bazowym float ExtraClear, gwarantuje wyjątkową neutralność, a jego parametry pozwalają na osiągnięcie dodatniego bilansu energetycznego klasy A – oznacza to, że szkło pozyskuje więcej energii z otoczenia, niż traci. Parametry te spotkały się z aprobatą niemieckiego Passivhaus Institut w Darmstadt, który objął szkło certyfikatem „Komponent domów pasywnych”.
Dzięki zastosowaniu szkła ClimaGuard® nrG, szyby PST Thermo gwarantują wysoką przejrzystość (Lt > 73 %), idealną neutralność kolorów (Ra > 96 %) oraz zyski z energii słonecznej (SF ≥ 62), dzięki czemu wyposażone w nie okna gwarantują, że w domu jest przytulnie, ciepło i jasno.
Fabryka Okien na Żywo ma również wymiar charytatywny: stworzone tu okna zostaną przekazane placówce dziecięcej prowadzonej przez małopolski Caritas.
Grzegorz Motriuk
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
więcej informacj: Świat Szkła 2/2013