Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Przezroczyste wizje
Data dodania: 18.09.18

Konferencja „glass technology live” stanowi integralną część targów GLASSTEC, które odbędą się w dniach 23-26 października 2018 r. w Düsseldorfie.

 

W tym roku konferencja i towarzysząca jej wystawa skoncentrują się na czterech głównych tematach: fasady interaktywne / szkło ekspozycyjne, efektywność energetyczna, szkło konstrukcyjne (szkło grube/cienkie) i nowe technologie.

 

We współpracy z czterema uniwersytetami technicznymi (Darmstadt, Delft, Drezno i Dortmund) oraz wybranymi firmami, organizator targów – Messe Düsseldorf – zaprezentuje przyszłościowe technologie w hali 11.

 

Ponadto konferencja przedstawi informacje na temat najnowszych osiągnięć, a także poziomu obecnych badań: wyróżniające się projekty będą pokazane na wystawie towarzyszącej. 

 

 

Przejrzyste wizje

 

Podstawową i typową cechą szkła jest jego przezroczystość – właściwość, która położyła fundamenty pod atrakcyjność tego materiału sprzed tysiąca lat i która nie przestała fascynować jego wszechstronnymi zastosowaniami aż dzisiejszych czasów.

 

Od wczesnych lat w starożytności aż do średniowiecza produkcja szkła była stale udoskonalana i specjalizowana.

 

Z jednej strony, metody produkcji przemysłowej sprawiły, że szkło stało się niedrogim, masowym produktem, a z drugiej strony – techniki maszynowej obróbki szkła pozwoliły na uzyskanie nowych możliwości w zakresie jego uszlachetniania.

 

Wreszcie, digitalizacja przyniosła zupełnie nowe obszary zastosowania, takie jak interaktywne fasady oraz szkło spełniające funkcje energetyczne.

 

 

glass technology live pod nowym przewodnictwem i z nową koncepcją

 

Konferencja „glass technology live” na targach GLASSTEC w Düsseldorfie pokazuje zalety nowoczesnych technologii szkła i niewyobrażalne możliwości tego bogatego w tradycję materiału.

 

Konferencja, ze specjalną wystawą towarzyszacą, już od 20 lat jest nieodłączną częścią targów i od dawna jest uznawana za kluczowy generator pozytywnych bodźców dla międzynarodowego przemysłu szklarskiego.

 

Była zainicjowana przez prof. Stefana Behlinga, Senior Executive Partnera w Foster + Partners oraz Instytut Budownictwa na Uniwersytecie w Stuttgarcie, zorganizowana i kierowana przez niego i jego zespół przez ponad dwie dekady.

 

Konferencja „glass technology live” świętuje 25-lecie w całkowicie nowej formie: teraz grupa czterech uniwersytetów zamiast jednego opracowała koncepcję konferencji i specjalnego pokazu.

 

Każdy z czterech uniwersytetów zajmuje się swoim głównym tematem i prezentuje przełomowe eksponaty z dziedziny technologii, produkcji i zastosowań wyrobów szklanych.

 

Szerokie spektrum tematyczne obejmuje zakres od motoryzacji, przez produkty konsumpcyjne, po budownictwo i projektowanie wnętrz.

 

Podczas gdy TU Darmstadt nakreśla prognozy w zakresie szklenia strukturalnego i pokazuje wykorzystanie nowych technologii w celu realizacji tych prognoz, TU Delft przedstawia sposób łączenia nowych rodzajów szkła i typów szklanych konstrukcji. Uniwersytet w Dortmundzie skupia się na interaktywnych fasadach i energetycznych funkcjach szkła.

 

Uniwersytet w Dreźnie wskazuje, że klejenie stanowi doskonałą technikę łączenia w nowoczesnych konstrukcjach szklanych. Prawie trzy czwarte eksponatów prezentowanych na specjalnym pokazie jest wystawianych po raz pierwszy.

 

Są to projekty z badań uniwersyteckich, koncepcje eksperymentalne lub nagradzane prace z konkursów studenckich.

 

 

Innowacje od uniwersytetów i „pionierskich” wystawców

 

Obszar zajmowany przez pokaz towarzyszący konferencji „glass technology live” w hali 11 jest podzielony na cztery segmenty poświęcone wyżej wymienionym głównym tematom. Tutaj można będzie znaleźć niezwykłe eksponaty.

 

Wspólnym mianownikiem wszystkich wystawców jest to, że prezentują zupełnie nowe sposoby wykorzystania szkła jako materiału.

 

 

2018 9 8 1

Różne kształty i powłoki metaliczne są również możliwe do wykorzystania, jak też zróżnicowane układy. Dostępny efekt 3D wytworzony przez jednostronne powłoki. Photo: Seen

 

 

 2018 9 8 2

Metaliczne refleksy na fasady i we wnętrzach. Photo: Seen

 

 

Na przykład Seen GmbH zajmuje się formami odblaskowymi. Metaliczne mikropłytki odblaskowe umieszczone na szkle odbijają światła i kolory z toczenia we wszystkich kierunkach. Poszczególne elementy można zaprojektować bardzo indywidualnie.

 

Do wyboru są różne rodzaje powierzchni, od wysokoodblaskowych i półodblaskowych powierzchni metalicznych, po wielobarwne, opalizujące powłoki o jaskrawych kolorach.

 

Dostępne kształty to kwadraty, prostokąty lub koła o rozmiarach od dwóch do dwudziestu milimetrów. Pięć ich różnych typów można umieścić na dowolnie wybranej części przezroczystego podłoża, wprowadzonego jako dwustronna wkładka do arkuszy szkła laminowanego.

 

 

(...)

Możliwe są jednolite linie i struktury siatki, a także częściowe, stopniowane odcienie i logotypy. W przypadku jednostronnie powlekanych elementów różne współczynniki rozszerzalności cieplnej różnych powierzchni dają lekką krzywiznę w poszczególnych kształtach podczas procesu laminowania, dzięki czemu uzyskuje się efekt trójwymiarowy.

 

 

Filharmonia w Hamburgu – szkło w modernizowanym budynku

 

Otwarta w 2017 roku Elbphilharmonia w Hamburgu ustanowiła nowe standardy na wiele sposobów. Jej wyjątkowe cechy to gięte, laminowane oraz wielokrotnie powlekane i drukowane szkło, które wytwarza specjalne efekty świetlne na fasadzie budynku.

 

Josef Gartner GmbH, firma z grupy Permasteelisa, pokryła budynki niestandardowymi szybami o łącznej powierzchni 16 000 m2. Nigdy przedtem nie wyprodukowano wielofunkcyjnych szyb zespolonych z krzywizną wzdłuż jednej szklanej krawędzi. W tym celu na tafle szklane najpierw nakładano powłoki funkcyjne, a następnie drukowano i ostatecznie tafle wyginano dokładnie według specyfikacji w temperaturze od 500 do 600°C.

 

 

2018 9 10 1

Wewnątrz budynku filharmonii, wokół sal koncertowych są umieszczone tzw. „kamertony” z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRFP), zawierające trzy tafle z giętego sferycznie szkła . Photo/Copyright: Cordelia Ewerth

 

 

2018 9 10 2

Otwarty w 2017 roku budynek filharmonii stał się ikoną architektury, z mnóstwem unikalnych rozwiązań fasadowych. Photo/Copyright: Cordelia Ewerth

 

 

Z około 2200 użytych tafli szkła około 500 jest sferycznie wygiętych. Zaprojektowano kolejne 1700 szyb, z których każda wykonana była ze szkła o niskiej zawartości żelaza i zapewniało szczególnie wyraźny widok na otoczenie. Oba typy elementów są dostępne z wygięciem na zewnątrz i odwrotnie, z przesunięciem wynoszącym 350 mm do wewnątrz. Pomieszczenia mogą być naturalnie wentylowane przez owalne, ruchome skrzydła.

 

Każda tafla fasady ma nałożone powłoki funkcyjne i nadrukowane różne układy kropek (pełniących role przeciwsłoneczną i dekoracyjną). Tafle mają różne powłoki funkcyjne i układy kropek o różnym zagęszczeniu, co powoduje, że każdy element fasady jest inny i unikalny. W obiekcie mieszczącym dwie sale koncertowe zbudowano sześć okien dostępnych z wewnętrznych tarasów. Wysokie na 5 m, o szer. 6,45 m, nazywane „kamertonami”, wykonane są z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym i zawierają po trzy sferycznie wygięte szyby. Otwierają fasadę, do loggi znajdującej się za nią, jako wewnętrzny balkon.

 

W skrzydle budynku z płaską elewacją te „kamertony” mają 5 m szer. i 3,33 m wys. i zawierają dwie sferycznie gięte szyby z nadrukiem punktowym. Ten ostatni element będzie prezentowany jako przykładowe elementy z filharmonii wraz z innymi eksponatami Gartnera na wystawie „glass technology live” .

 

 

2018 9 10 3

Fasada Kryształowego Domu (Crystal House) w Amsterdamie. Photo: Daria Scagliola & Stijn Brakkee

 

 

2018 9 10 4

Szczegóły fasady Kryształowego Domu (Crystal House). Photo: Faidra Oikonomopoulou

 

 

Eksponaty dostarczone przez Define Engineers, Carpenter/Lowings i Seele dotyczą grawitacji w najszerszym znaczeniu tego słowa. Pokazują postęp technologiczny w przetwórstwie szkła, opracowaniu kleju, wysoce precyzyjnej technologii i produkcji.

 

Samochód odwrócony do góry nogami jest zawieszony na zaledwie dwóch cienkich szybach zamocowanych na stalowym statywie. Szyby laminowane mają wymiary 1x2,2 m i składają się z dwóch tafli szkła o gr. 2 mm, wzmacnianych termicznie, dostarczonych przez Glaston, które zostały laminowane za pomocą folii laminującej SentryGlas przez firmę Sedak. Główne połączenie ze szkłem realizowane jest za pomocą przezroczystego kleju strukturalnego TSSA firmy Dow.

 

 

2018 9 12 1

Model Gravity imponująco pokazuje obciążenia, jakie dzisiaj może wytrzymać szkło. Photo: Define Engineers

 

 

Innym wyróżniającym się wyrobem jest największy na świecie wygięty arkusz szkła laminowanego o długości łuku 8000 mm i wysokości 3200 mm, z termicznie hartowanym szkłem, prezentowany przez firmę Northglass. Specjalnie opracowana technologia pieca umożliwia ogrzewanie i chłodzenie szkła na rolkach transportowych. Dzięki temu procesowi można uzyskać najlepszą jakość optyczną wygiętego szkła.

 

 

2018 9 12 3

Ratusz w Manchester, wysokiej jakości gięte szkło. Photo: Tianjin NorthGlass

 

 

 2018 9 12 2

Model szklanego mostu na kampusie TU Delft. Illustration: TU Delft, Frank Auperlé

 

 

Kula Niemeyera

 

Na terenie zakładów Kirow-Werke w Lipsku istnieje budynek zbudowany z cegły w zabytkowym zespole, jednym z ostatnich projektów architekta Oscara Niemeyera (1907-2012).

 

Projekt opiera się na sferycznym projekcie, który obejmuje istniejący budynek, jednocześnie tworząc z nim kontrast. Kula składająca się z białego, odsłoniętego betonu z dwoma dużymi, zakrzywionymi „wycięciami” na otwory okienne – ma dwie kondygnacje. Otwory okienne mają formą kopuły geodezyjnej z trójkątnym podziałem.

 

Odpowiedniego partnera do realizacji tego projektu znaleziono dzięki firmie Merck i jej technologii „Liquid Crystal Window” (LCW) do szyb zespolonych z funkcją automatycznego zacieniania.

 

Jednym z warunków wstępnych projektu było opracowanie neutralnego odcienia szarości, który osiąga bardzo wysoki stopień przejrzystości w stanie początkowym. Stopień przejrzystości może być przełączany stopniowo automatycznie lub po naciśnięciu przycisku – do bardzo ciemnoszarego, tak, że przepuszczalność energii promieniowania słonecznego może zostać znacznie zmniejszona w razie potrzeby. Na wystawie „glass technology live” w hali 11 Merck przedstawia prawdziwy model części budynku. Ten element demonstracyjny składa się z 50 różnych, trójkątnych arkuszy szklanych, o wymiarach ok. 1,4 x 1,4 m i jest wsparty na konstrukcji stalowej.

 

Wszyscy inni wymienieni już tutaj producenci zaprezentują także swoje unikalne rozwiązania technologiczne w Düsseldorfie. Kto chce wiedzieć, o czym branża zajmuje się dzisiaj, o czym jej przedstawiciele będą dyskutować, a nawet jakie wyroby będzie można wkrótce wyprodukować, jest proszony do odwiedzenia specjalnego pokazu „glass technology live” na targach GLASSTEC 2018.

 

Niezależnie od tego, co odwiedzający odbierze na specjalnym pokazie, będzie miał wrażenie, że wie, gdzie dziś przemysł szklarski jest technologicznie, na jakie wyzwania jest już przygotowany i które wizje mogą wkrótce stać się rzeczywistością.

Claudia Siegele

 

Matthias Fischer

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec