Aktualne wydanie

2023 05 okladka1

Świat Szkła 5/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Technologia cięcia wodą dla przemysłu szklarskiego
Data dodania: 29.08.17

TECNOCUT to marka Spa CMS Zogno (Bergamo), która od wielu lat produkuje maszyny do cięcia szkła strumieniem wody, za pomocą technologii o nazwie „waterjet”. 

 

 

2017 7-8 50 1

 

 

Ta technologia umożliwia bardzo dokładne cięcie szkła, także o dużej grubości, a składa się z trzech głównych elementów: 

 

  • Pompa (zwana również wzmacniaczem), która jest konieczna do uzyskania dużego ciśnienia cięcia wodą i materiałem ściernym wysokiej jakości, co stanowi serce całego systemu. 
  • Jedna (albo więcej) głowica tnąca, która składa się z wielu podsystemów, w których woda i materiały ścierne mieszają się, aby w końcu znaleźć ujście poprzez dysze wysokiego ciśnienia; 
  • Maszyna sterowana numerycznie, która może mieć różną konstrukcję i wielkość, prosta lub bardziej złożona, z płaszczyzną roboczą, na której zostają umieszczone elementy do obróbki.

 

W głowicy tnącej woda przenoszona jest pod ciśnieniem przez wzmacniacz zewnętrzny do kryzy, wykonanej z szafiru, rubinu lub diamentu. Z kryzy strumień wody wchodzi do komory mieszającej, gdzie jest miszany przez wykorzystanie efektu Venturiego z materiałem ściernym, dostarczanym ze zbiornika.

 

Strumień hydro-ścierny, przechodząc dalej przez dyszę głowicy tnącej, tnie materiał ułożony na płaszczyźnie roboczej. Kryza, komora mieszania i dysza są doskonale wyrównane i wyposażone w funkcję samoczynnego centrowania, w celu uproszczenia i przyspieszenia wymiany.

 

W przemyśle szklarskim technologia ta stosowana jest głównie w małych zakładach, gdzie ograniczenia mechaniczne konwencjonalnych narzędzi diamentowych nie pozwalają na wykonanie zadania; do szczególnie skomplikowanych cięć w przemyśle meblarskim; lub do cięć obróbki kształtowej szkła o dużej grubości.

 

Należy tutaj także wspomnieć, iż przy odpowiednich dostosowaniach płaszczyzny roboczej, głowicy tnącej, prędkości i innych parametrów, możliwe jest również cięcie innych materiałów, dzięki czemu maszyna taka może stanowić uniwersalną inwestycję.

 

Oferta TECNOCUT CMS jest w pełni kompletna. Firma działa w branży cięcia od ponad 20 lat i jest jednym z niewielu na świecie producentów pomp, niezależnym od dostawców zewnętrznych.

 

Asortyment składa się z następujących urządzeń: 

 

  • Easy Line, z konstrukcją mechaniczną na „płozie”, dostępny w czterech rozmiarach, od 1000x1000 mm do 2000x6000 mm. Może być wyposażony w głowicę 3-osiową, lub 5 osiową; lub w 2 głowice o 3 osiach. Interesująca jest możliwość wyboru wariantu z dwoma stołami roboczymi. Taka konfiguracja pozwala na obróbkę non-stop, gdyż można załadowywać elementy do obróbki na jednym stole, podczas gdy maszyna pracuje na drugim. 
  • Milestone S z konstrukcją bramową „mechaniczną”, dostępny w rozmiarach 3000x1500 mm lub 2000x4000 mm. Urządzenie oferuje takie same możliwości co Easy Line, z dodatkową opcją wyposażenia w dwie głowice 5-osiowe. Może mieć też oś tokarki do obróbki toczeniem. 
  • Idroline S z konstrukcją bramową „mechaniczną”, dostępny w rozmiarach 3000x1500 mm lub 2000x4000 mm. Zasadniczo jest to maszyna Milestone lecz o poszerzonym zakresie działania. 
  • Aquatec bardzo szczególna maszyna o strukturze „suwnicy”, z wanną i stołem roboczym oddzielonym od konstrukcji bramowej, idealna dla dużych formatów. Na pewno jest to rozwiązanie niszowe do bardzo konkretnych zastosowań, dla których CMS TECNOCUT potrafi zapewnić odpowiednie rozwiązanie.

 

(...)

 

Pompa jest sercem systemu waterjet i powinna być starannie wybierana przez klienta do własnych wymagań produkcyjnych. TECNOCUT CMS oferuje pompy o różnych możliwościach własnej produkcji: 

 

  • pompy Easy Line, dostępne o mocy 30 i 60 KM, które zwykle są wystarczające dla większości zastosowań do obróbki szkła; 
  • pompy Jet, dostępne o mocy 30, 60 i 120 KM, idealne dla tych firm, które pracują intensywnie na kilka zmian; 
  • pompy z serii Greenjet coraz bardziej doceniane przez klientów ze względu na ich właściwości energooszczędne, z co najmniej 25% oszczędnością energii w porównaniu do innych pomp tej samej klasy. Pompa oszczędza także wodę, zatrzymując się, gdy urządzenie nie pracuje.

 

Inną, bardzo ważną technologią opracowaną przez TECNOCUT, jest IKC (Intelligent Kerf Compesation), czyli korekta odchylenia cięcia, system mechaniczne widoczny tym bardziej, im grubszy jest materiał poddawany obróbce.

 

 

2017 7-8 51 1

 

 

2017 7-8 51 2

 

 

Aktualnie najbardziej wyjątkową, dodatkową opcją TECNOCUT, dostępną w całej gamie maszyn waterjet do szkła, jest automatyczne usuwanie ze zbiornika materiału ściernego, który osadza się na dnie po każdej obróbce. Czasem ten osad z materiału ściernego stanowi problem, a opcjonalne automatyczne jego usuwanie oszczędza czas i pieniądze.

 

Showroom firmy CMS w Zogno (Bergamo) powita wszystkich klientów, którzy chcą zobaczyć na żywo jak pracują maszyny na ich własnych elementach i rysunkach.

 

 

 

 CMS POLSKA Sp. z o.o.
Skórzewo

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2017
 
 

 

 

 

 

 

01 chik
          sec