Sterowane numerycznie precyzyjne cięcie staje się jednym z głównych kierunków inwestycyjnych w polskich zakładach obróbki szkła. Przykład firmy DIAMENT pokazuje, że to inwestycja, która dobrze rokuje w zakresie zwiększenia konkurencyjności firmy. Zakład od niedawna pracuje na kolejnym, sterowanym numerycznie stole do rozkroju GENIUS CT-A marki INTERMAC.

 

 

2016 2 50 1

 

 

Precyzyjne cięcie szkła w zakresie formatów i kształtów jest wymogiem wielu branż. Do firmy DIAMENT z miejscowości Chełmiec koło Nowego Sącza takie zlecenia spływają zarówno z branży meblarskiej, wyposażenia wnętrz, jak również budowlanej.

 

Firma ta zajmuje się obróbką szkła budowlanego i aluminium, jednak dziś to zupełnie inny zakład niż na początku działalności, a zmiany wymusza zarówno restrykcyjne prawo, w tym wyśrubowane normy europejskie dla budownictwa, jak i sami klienci, którzy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i oczekują indywidualnych rozwiązań, opartych na specjalnie przygotowanych dla nich projektach.

 

Dlatego też firma DIAMENT zdecydowała się postawić na technologie, które zapewnią precyzję, wydajność, lecz także dużą elastyczność. Takie parametry spełnia GENIUS CT – A – stół do cięcia prostoliniowego i profilowego monolitycznych arkuszy szkła, oferowany na polskim rynku przez firmę MEKANIKA, generalnego przedstawiciela INTERMAC. Jest on wyposażony w trzy, sterowane numeryczne osie, oferujące szerokie spektrum możliwości.

 

 

2016 2 50 2

 

 

To najbardziej zaawansowany model stołów do rozkroju oferowanych przez firmę INTERMAC, po raz pierwszy zaprezentowane na targach GLASSTEC w ubiegłym roku. Jego zaletą jest nie tylko wysoka wydajność i precyzja, ale także technologia nestingu, która optymalizuje zużycie materiału poprzez odpowiednie rozmieszczenie wycinanych formatek na arkuszu szkła tak, aby zminimalizować straty materiałowe. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w drukarkę kodów kreskowych.

 

Nowe urządzenie pozwoliło wprowadzić znaczne oszczędności, ale i zwielokrotnić możliwości firmy w zakresie rozkroju płyt szklanych. Są to zarówno proste cięcia, wykonywane na arkuszach szkła budowlanego, laminowanego, jak i skomplikowane wycinanie kształtów krzywoliniowych. Urządzenie ma możliwość wycinania skomplikowanych kształtów mozaikowych ze szkła lakierowanego, czy też elementów witrażowych do okien kościołów.

 

DIAMENT zajmuje się również lakierowaniem oraz nadrukami na szkle. To trend, który szczególnie popularny jest obecnie w meblarstwie. Nadruki wykonuje się między innymi na szkle hartowanym, czy lacobel zdobiących ścianę między szafkami górnymi a dolnymi zabudowy kuchennej. Są to często duże przestrzenie o szerokości ponad dwóch metrów (nawet do 32 x255 cm). Dla stołu Genius obróbka takiej płyty szklanej nie stanowi problemu.

 

Manipulowanie, nawet bardzo dużymi arkuszami szkła, ułatwia konstrukcja stołu roboczego, pokrytego matą o niskim współczynniku tarcia, z perforacją doprowadzającą powietrze. Przy obróbce płyt szklanych o dużych formatach doceniana jest opcja uchylenia stołu, ułatwiająca operatorowi obserwację, ale także zwiększająca ergonomię pracy i redukująca miejsce zajmowane przez gniazdo produkcyjne w zakładzie.

 

 

2016 2 50 3

 

 

Do możliwości obróbki dużych płyt dostosowany jest także system załadunku i rozładunku oparty na czterech stopkach. Ponadto stopka wyrównująca (4 + 1) pokryta jest gumą odporną na uszkodzenia, kontrolowaną automatycznie przez elektro-pneumatyczny układ połączony z mechanizmem do nachylania stołu. Stopka ta pełni podwójną funkcję: wspiera arkusze w trakcie załadunku i wyładunku oraz działa jako mechaniczny zespół wyrównujący.

 

Należy również podkreślić ważną funkcję jaką pełni laser odczytujący pozycję arkusza na stole, przekazując precyzyjnie parametry do zespołu tnącego. Optyczne wyrównywanie arkusza pozwala na jego wyzerowanie bez udziału pozycjonerów, dzięki czemu skrócony zostaje czas przestoju i zapewniona jest maksymalna precyzja przy pozycjonowaniu arkusza. Przy cięciu szyb laminowanych stosuje się optyczne wyrównywanie z podwójnym punktem zerowym.

 

(...)

Analizując bardzo trwałą i konstrukcję stołu GENIUS RS – A i jego parametry obróbcze, śmiało można powiedzieć, że jest to technologia dla zakładów przemysłowych, często pracujących intensywnie na dwie lub trzy zmiany. Konfiguracja maszyny umożliwia obróbkę nawet bardzo grubych 19 mm płyt szklanych a prędkość cięcia wynosi nawet 200 m/min. Choć firma DIAMENT pracuje z nowym stołem dopiero od kilku miesięcy, a jego wykorzystanie jest dalekie od maksymalnych, dyrektor firmy, Tomasz Kocoń, przyznaje, że już odczuwa znaczną poprawę wydajności i czasu realizacji zleceń. Na pewno przyczynia się do tego w pełni automatyczny magazynek narzędzi, który szybko przezbraja oś w kolejne noże tnące. Poprawie uległa także logistyka, czas załadunku i odbioru, a także wyeliminowano błędy ludzkie poprzez instalację drukarki etykiet.

 

 

2016 2 51 1

 

 

Drukarka etykiet to nowe rozwiązanie, które INTERMAC wprowadziło właśnie do modelu GENIUS CTA. Dzięki niej formatki oznaczane są odpowiednim kodem, z którego inne maszyny – na przykład centrum obróbcze Master 35 – odczytują kolejne zadania obróbcze. Nie ma mowy o pomyłce, co jest szczególnie ważne przy realizacji dużych zamówień, np. z zakresu balustrad czy stopni schodowych, gdzie formatki na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie, ale wprawne „oko” czytnika optycznego maszyny zauważy milimetrowe różnice np. dotyczące rozmieszczenia otworów. 

 

 

2016 2 51 2

 

 

Współpracę poszczególnych maszyn sterowanych numerycznie ułatwia oprogramowanie. Dzięki technologii opracowanej przez INTERMAC, kontrola numeryczna jest całkowicie zintegrowana z komputerem, pracującym w znanym większości operatorów środowisku WINDOWS. 19 – calowy, płaski monitor LCD, z myszką i klawiaturą, pozwalają pracować na maszynie niczym przy stanowisku biurowym (fot. 6). Intuicyjny interfejs operatora jest bardzo łatwy i przyjazny w użytkowaniu dzięki funkcji TOOLTIP, która wyświetla funkcję przycisków w chwili, gdy przejeżdża nad nimi mysz. Niemal wszystkie opcje i funkcje maszyny można zobaczyć dzięki kolorowej wizualizacji graficznej, tj.: schemat cięcia, rozmiary formatek czy nazwa i kod profilu a nawet jego kolorystykę. 

 

 

2016 2 51 3

 

 

Dodatkowy edytor cięcia (IEdit) dla systemu Windows, pozwala na wykonywanie cięć prostych i profilowych, bez potrzeby stosowania programu do optymalizacji. Jest on użyteczny zwłaszcza przy wykonywaniu natychmiastowych cięć.

 

W razie awarii maszyny, lub też konieczności skorzystania z pomocy techników, każdy użytkownik maszyn INTERMAC, która jest podłączona do sieci internetowej, w tym również GENIUS CTA, może wykorzystać opcję TELESERWISU. Dzięki temu, oszczędzając koszty serwisowe i czas usuwania prostych usterek, producent szkła oddaje swoją maszynę do „zdalnej kontroli” przez centrum techniczne INTERMAC w Polsce, obsługiwane przez specjalistów firmy MEKANIKA. Bez konieczności przyjeżdżania do zakładu, mogą oni w czasie rzeczywistym na swoich monitorach zobaczyć informacje wyświetlane przez maszynę w dowolnej części Polski. Na podstawie kodu błędu, czy też kamery (która może być opcjonalnie zamontowana przy maszynie) udzielają operatorowi niezbędnych instrukcji, dzięki czemu można maszynę natychmiast przywrócić do pracy.

 

 

2016 2 51 4

 

 

Małgorzata Wnorowska

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2016

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.